Język polski Język polski Język polski Język polski Język polski

Język polski, szkoła podstawowa

marzec 2016

SiM_banner_polskionline_465x100_20150906 Dobre kursy dla dzieci
Przywitaj wiosnę z Pikinini Uciec jak najbliżej

rys-01Piżama party to doskonały pomysł na wspólne spędzenie wieczoru i poranka w gronie najbliższych przyjaciółek. Bez pośpiechu można wtedy długo rozmawiać. To czas na przedyskutowanie rozmaitych ważnych problemów. A oto rady dla organizatorki.

  • Ustal z rodzicami termin takiego spotkania. Najlepiej tego typu wizyty organizować w weekend.
  • Posprzątaj pokój i odkurz dywan, gdyż prawdopodobnie będziecie spały na podłodze. Aby było więcej miejsca, wynieś niepotrzebne rzeczy.
  • Przygotuj dla gości małe ręczniki, mydełka, pastę do zębów.
  • Przygotuj drobne przekąski, przykładowo małe kanapki, owoce.
  • Można przygotować gry, niekoniecznie komputerowe, które umilą spotkanie.
  • Jako gospodyni musisz dbać o wszystkich swoich gości i sprawdzać, czy niczego nie potrzebują.
  • Warto też pamiętać o zachowaniu ciszy nocnej, tak aby piżama party nie kojarzyła się reszcie rodziny z czymś przykrym.

rys-01(1)Magda lubiła kreatywne zajęcia. Miała mnóstwo nietuzinkowych pomysłów i wiedziała, jak je zrealizować. Bardzo cieszyło ją przygotowywanie projektów z różnych przedmiotów, chociaż najwięcej frajdy sprawiały jej prace z historii. Tak było i tym razem. Miała przygotować projekt na temat życia ludzi w średniowiecznym mieście. Radość psuła jej świadomość, że opracowanie tej prezentacji miało odbyć się w pięcioosobowej grupie.
– Pewnie znowu będą żerować na moich pomysłach. Niczego ciekawego nie wymyślą, a potem wszyscy otrzymają oceny celujące – mruczała do siebie, siedząc i opracowując zagadnienia do projektu.
Wreszcie nadszedł dzień prezentacji. Magda była niezmiernie zadowolona z efektów swojej pracy. Szła do szkoły dziarskim krokiem, niosąc pod pachą karton ze zdjęciami i pięknie wykaligrafowanym tekstem. Nagle potknęła się i jak długa wylądowała w kałuży. Rozpłakała się, bo z kartonu zaczęła spływać błotnista maź. Kiedy weszła do sali, wpatrywało się w nią osiem par przerażonych oczu. Prezentacja zawisła na włosku. Do Magdy podbiegła Beata.
– Trzeba ratować, co się da z projektu Magdy – krzyknęła do pozostałych.
I chociaż wszyscy rzucili się w wir pracy, to z prezentacji koleżanki niewiele pozostało.
Grupa jednak nie buntowała się, kiedy nauczyciel historii ocenił ich projekt na ocenę bardzo dobrą, w tym pracę Magdy. No przecież było to zajęcie zespołowe.

Filipek i szkołaBohaterem jest Filipek Zaskroniec, który mieszka na strzeżonym Zielonym Osiedlu Twoich Marzeń. Wraz ze swoimi kolegami – Błażejkiem, Hirkiem, Maurycym, Namem – rozpoczął naukę w szkole podstawowej lub jak kto woli poddał się przymusowi edukacyjnemu. Filipek, pomimo młodego wieku, jest osobą inteligentną, samodzielną w myśleniu, krytycznie patrzącą na ludzi dorosłych – dziadków, rodziców, nauczycieli. Bohater, podobnie jak i jego koledzy, potrafią szybko odkryć i zdemaskować absurdy, z jakimi przyszło im zetknąć się w szkole. W sposób humorystyczny zostały przedstawione zajęcia taneczne, przerabianie lektury, wycieczka edukacyjna czy wreszcie wyjazd na zieloną szkołę. Historyjki ze szkolnego życia chłopców okraszone są rapem na edukacyjne tematy, przykładowo na powitanie szkoły „Nawet goły idź do szkoły,/edukacja to nie wariacja,/nauczą cię liczyć, testy rozwiązywać,/stać w równym szeregu i pływać […] (Małgorzata Strękowska-Zaremba „Filipek i szkoła”, Wydawnictwo Literatura 2015).

TeodoraKim była Teodora?
Teodora żyła w latach ok. 497-548. Pochodziła z biednej rodziny. Gdy pracowała jako prządka, poznała Justyniana – swego przyszłego męża. Justynian był siostrzeńcem cesarza Imperium Wschodniorzymskiego. W 527 roku małżonkowie zostali koronowani na cesarza i cesarzową. Teodora rządziła imperium z pięknego pałacu w Konstantynopolu. Często wykorzystywała swą władzę, aby pomagać kobietom i ubogim. Umiała też sensownie doradzać swojemu mężowi.

RękawkaCo to jest rękawka?
Był to krakowski zwyczaj, odbywający się we Wtorek Wielkanocny. W tym dniu krakowianie udawali się na kopiec Kraka, legendarnego założyciela miasta. Jak głoszą podania, aby usypać ów kopiec noszono ziemię w rękach i w rękawach. Krakowianie zrzucali z góry jabłka, jajka i resztki święconego. Czekali na nie i chwytali je biedacy, a zwłaszcza żacy, czyli studenci. Obecnie zwyczaj ten jest kultywowany w nieco odmiennej formie.

Warszawskie metroJakie jest warszawskie metro?
Pomysł budowy metra w Warszawie pojawił się przed II wojną światową, która wybuchła w 1939 roku. Ale dopiero w latach 80. tych XX wieku przystąpiono do realizacji tego projektu. 15 kwietnia 1983 roku został wbity w ziemię pierwszy pal stalowy na trasie metra. W 1995 roku został oddany do eksploatacji I odcinek metra o długości 11 kilometrów, od stacji „Kabaty” do stacji „Politechnika”. W następnych latach wydłużano odcinki metra do kolejnych stacji. I linia metra liczy 21 stacji.
16 sierpnia 2010 roku rozpoczęto budowę odcinka centralnego II linii metra. Sporym utrudnieniem są warunki geologiczne czyli ukształtowanie terenu. Pierwszy odcinek linii M2 został udostępniony pasażerom w 2015 roku.

PrzylaszczkaJaka jest przylaszczka?
Przylaszczka jest to kwiat wiosenny. Można go spotkać zarówno w cienistych lasach, zaroślach jak i na otwartych przestrzeniach, np. łąkach. W zimie schowany pod pokrywą śnieżną, dobrze znosi mrozy. Wysokość przylaszczki dochodzi do 10 centymetrów. Kwiat charakteryzuje się niebieskofioletowymi płatkami.

rys-03(1)Wszystkie robaki posuwają się ruchem robaczkowym.

Z cech podobnych małpie posiadam również umiejętność chodzenia po drzewach.

Klatka z kanarkiem wisiała koło kredensu, który wesoło podśpiewywał.

(źródło: „Pegaz na biegunach”)

 

© Copyright 2011 DOCTUS-NET
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie w całości
lub we fragmentach materiałów zawartych na stronie zabronione.