Język polski Język polski Język polski Język polski Język polski

Język polski, szkoła podstawowa

maj 2016

SiM_banner_polskionline_465x100_20150906 Dobre kursy dla dzieci
Przywitaj wiosnę z Pikinini Uciec jak najbliżej

rys-01Lubisz nic nie robić. Myśleć o niebieskich migdałach. Nie ma w tym nic złego, jeśli taki stan pojawia się sporadycznie. Znacznie gorzej, kiedy nic ci się nie chce przez cały czas i w każdej dziedzinie. Lenistwo, bo o nim mowa, może źle wpływać na twoje funkcjonowanie nie tylko w szkole ale też i na relacje z rodzicami. Jak pokonać nicnierobienie?

  • Nie udawaj, że nie ma problemu.
  • Nie naśladuj kolegów, którzy chlubią się ze swojego lenistwa, bo to naprawdę nie jest powód do dumy.
  • Nie wstydź się angażować w rozmaite szkolne przedsięwzięcia.
  • Niechęć do pracy często wynika ze złego stanu zdrowia. Zadbaj o siebie. Zmień przyzwyczajenia kulinarne, zacznij uprawiać sport lub spędzaj więcej czasu na świeżym powietrzu.
  • Zapisz się na dodatkowe zajęcia, bo im mamy mniej czasu, tym bardziej go szanujemy, a im więcej rzeczy mamy do zrobienia, tym lepiej organizujemy sobie czas.
  • Bardzo często zdarza się i tak, że możesz być przemęczony zbyt dużą ilością zajęć. Masz prawo do odpoczynku – idź na spacer, spotkaj się z kolegą.
  • Zawsze możesz porozmawiać z rodzicami i znaleźć rozwiązanie problemu.

rys-01(1)Basia szła energicznym krokiem. Nie zważała ani na kałuże, ani na mijanych na ulicy ludzi. Była zła. Bardzo zła. Wika, jej przyjaciółka, umówiła się z Pauliną do kina. Co prawda proponowały też wyjście Basi, ale ta w tym czasie miała mieć dodatkowe zajęcia z plastyki, których nie chciała opuszczać. A znowu dziewczynom inny termin nie pasował. Wchodząc do domu, z hukiem zamknęła drzwi, aż szyby w oknach zadrżały. Nie przywitała się nawet z mamą. Podczas obiadu Basia niegrzecznie odburkiwała rodzicom. I jakby tego było mało, zmywając naczynia rozbiła ulubioną filiżankę mamy. Ale nie przeprosiła, nie wyraziła skruchy. Nie mogła też zrozumieć, dlaczego mama posmutniała. Może sobie przecież kupić nową filiżankę. A przecież to jej, Basi, stała się wielka krzywda. I to ona ma prawo złościć się na cały świat. Teraz też i na mamę, która nie przytuliła swojej córki, nie pocieszyła, tylko zajęła się sprzątaniem w kuchni.
Basia siedziała w swoim pokoju jak chmura gradowa. Wtem usłyszała leciutkie pukanie do drzwi. To tata.
– Córeczko! Wszystko w porządku – zapytał.
– Nieee, nieee, nieee – odburknęła Basia. I opowiedziała tacie o przykrości, jaka spotkała ją ze strony koleżanek, głównie Wiki.
– Rozumiem, że ci przykro i jesteś zła – odrzekł tata. – Ale czy takie potraktowanie mamy zmieniło coś w twojej sytuacji z koleżankami? – z troską w głosie zapytał tata.
Basia nic nie odpowiedziała. Ubrała się i wyszła na zajęcia z plastyki. Po powrocie wręczyła mamie bukiecik stokrotek, mocno się do niej przytuliła i powiedziała: „Przepraszam”.

Kung fu pnda 3To już trzecia część przygód sympatycznej pandy. Po, smoczy wojownik, wiedzie spokojne życie, pomagając ojcu w prowadzeniu restauracji, specjalnością której są kluseczki i pierożki. Niestety, pojawia się złoczyńca Kai, który nie tylko zakłóca beztroskę, ale niesie groźbę zniszczenia. Po musi ratować bliskich. W tej, jak się wydaje, nierównej walce jest sam. Bo jego przyjaciele: Tygrysica, Małpa, Żuraw, Żmija, Modliszka oraz shifu, nie z własnej winy, nie mogą mu pomóc. Po udaje się do wioski zamieszkałej przez pandy, gdzie musi wyzwolić w swoich krewnych chi czyli siłę tak potrzebną do pokonania nieprzyjaciela.
Film obfituje w liczne efektowne pokazy sztuki walki – kung fu. Ale też ukazuje, jak wielka siła tkwi w przyjaźni („Kung fu panda 3”, reż. Jennifer Yuh, Alessandro Carlon, 2016).

Aleksander WielkiKim był Aleksander Wielki?
Aleksander Wielki żył w latach 356-323 p.n.e. Był królem Macedonii (obecnie Grecja). Już jako nastolatek wykazywał zdolności wojskowe. Był geniuszem taktycznym, przewyższających swych przeciwników w bitwach i oblężeniach. Opanował Fenicję, Egipt, Mezopotamię, Persję.

 

ŻelazkoO żelazku
Pierwsze żelazka wykonane były z metalu i wypełnione rozgrzanym węglem drzewnym. Używane były już w VIII wieku przez Chińczyków do prasowania jedwabiu. W XVII wieku zaopatrzone w rączki i kawałki kutego żelaza podgrzewano nad ogniem lub w piecu. Pod koniec XIX wieku Amerykanin, Henry Seely, wykonał żelazko, które posiadało elektryczny element grzejny.

Studnia Trzech BraciGdzie jest Studnia Trzech Braci?
Studnia znajduje się w Cieszynie. Prawdopodobnie już w okresie średniowiecza miejscowa ludność zaopatrywała się z niej w wodę. Obecnie zabezpieczona jest żeliwną altaną pochodzącą z II połowy XIX wieku. Altana ma formę graniastosłupa i nakrywa ją blaszany daszek. Studnia stoi w miejscu legendarnego spotkania trzech braci: Bolka, Leszka i Cieszka. Ten ostatni w tym miejscu postanowił założyć miasto. Jak każe tradycja, wrzucenie do studni monety ma zapewnić powtórny powrót do Cieszyna.

Ocean SpokojnyKtóry ocean jest największy?
Oceany są to ogromne obszary wody morskiej. Istnieją cztery oceany: Spokojny (Pacyfik), Atlantycki (Atlantyk), Indyjski i Arktyczny. Największy z nich i najgłębszy to Ocean Spokojny. Jest on niemal dwukrotnie większy od Oceanu Atlantyckiego. Tak szeroki, że obmywa wszystkie kontynenty i tak głęboki, że zmieściłby się w nim najwyższy szczyt Ziemi – Mount Everest.

rys-03(1)Epoka baroku charakteryzowała sie tym, że wszystkie rzeźby były tłuste.

Napisał w swoim pamiętniku, co było nie do opisania.

Był bardzo aktywny, ale najlepiej czuł się, jak nic nie robił.

(źródło: „Pegaz na biegunach”)

 

© Copyright 2011 DOCTUS-NET
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie w całości
lub we fragmentach materiałów zawartych na stronie zabronione.