Język polski Język polski Język polski Język polski Język polski

Język polski, gimnazjum

marzec 2016

SiM_banner_polskionline_465x100_20150906 Dobre kursy dla dzieci
Przywitaj wiosnę z Pikinini Uciec jak najbliżej

rys-02Kościół to nie tylko miejsce, gdzie sprawowana jest Msza czy inne nabożeństwa. Zdarza się, że wchodzimy do kościoła jako turyści czy melomani. Choć cel naszej wizyty jest świecki, to nadal jest to miejsce kultu religijnego i powinniśmy umieć stosownie się zachować.

  • Chłopcy, wchodząc do kościoła powinni zdjąć nakrycia głowy.
  • Zdejmowania nakryć głowy nie wymaga się od dziewcząt.
  • Powstrzymujemy się od zwiedzania kościoła podczas nabożeństw.
  • Nie komentujemy głośno tego, co widzimy, zwłaszcza w prześmiewczym tonie.
  • Nie rozmawiamy głośno. Oprócz nas są tam ludzie, którzy szukają w tym miejscu skupienia.
  • Nie jemy i nie pijemy podczas zwiedzania.
  • Okazujemy szacunek przedstawicielom religii, do której należy świątynia, m.in. przez dostosowanie się do wymogów dotyczących stroju.
  • Zostawiamy datek po zwiedzaniu. Nie ma jednak takiej potrzeby, jeśli wcześniej opłaciliśmy bilet wstępu.
  • Jeśli udajemy się do świątyni na koncert, zachowujemy się w niej jak w filharmonii.

Kim będę1. Czym zajmuje się żołnierz?
Podstawowym obowiązkiem żołnierza jest obrona granic swojego kraju. W czasie pokoju wojskowi biorą udział w szkoleniach militarnych, manewrach, aby przygotować się do zadań bojowych. Pomagają w czasie klęsk żywiołowych. Wyjeżdżają też na misje stabilizacyjne i pokojowe do różnych krajów.

2. Dla kogo ten zawód?
Jest to zawód dla tych, którzy lubią wysiłek fizyczny, potrafią podporządkować się poleceniom, są chętni do pomagania innym, charakteryzują się odwagą (nie mylić z brawurą), cierpliwością.

3. Jak zdobyć zawód?
W liceum warto wybrać klasę o profilu wojskowym. Zawodowym szeregowym zostaje się po odbyciu specjalnego szkolenia oraz przejściu testów sprawnościowych i psychicznych, a także licznych badaniach medycznych. Podoficerem można być po ukończeniu szkoły podoficerskiej. Aby zostać oficerem, trzeba ukończyć jedną z czterech szkół wyższych: Wojskową Akademię Techniczną w Warszawie, Akademię Marynarki Wojennej w Gdyni, Wyższą Szkołę Oficerską Wojsk Lądowych we Wrocławiu albo Wyższą Szkołę Oficerską Sił Powietrznych w Dęblinie.

Kartki z pamiętnika Danki1 lutego, poniedziałek
Dziewczyna, z którą kilka tygodni temu widziałam Maćka jest jego podopieczną. Okazało się, że został on wolontariuszem w fundacji, która zajmuje się pomaganiem młodym niepełnosprawnym ludziom. Dlaczego mi o tym nie powiedział? Dziwne.

14 lutego, niedziela
Dzień Zakochanych. Przyszedł Maciek z bukietem tulipanów. No i wreszcie wyjaśnił mi sprawę z wolontariatem. Okazało się, że jego brat ma autyzm i jest podopiecznym fundacji. Dzięki terapii może w miarę zwyczajnie funkcjonować. Maciek zaś chciałby w jakiś sposób spłacić dług empatii. Tak powiedział. Trochę to wszystko zagmatwane. Ale może się czepiam?

17 lutego, środa
Z matematyki wymiatam. Trzy sprawdziany, trzy piąteczki. A może mam talent matematyczny?

26 lutego, piątek
No i chyba nie mam matematycznego talentu, bo poległam na odpowiedzi ustnej. Ale na matematyce świat się nie kończy.

Po drugiej stronie kartkiPowieść jest kontynuacją utworu „Z innej bajki”. Delilah i Oliver w końcu są razem w realnym świecie. Aby jednak tak się stało, miejsce księcia w baśni zajął Edgar, syn autorki książki. Mijają miesiące i wszyscy wydają się być szczęśliwi. Oliver, pomimo obaw Delilah i swojego nietypowego zachowania, odnalazł się wśród uczniów liceum, zaprzyjaźnił się z paroma osobami, a wreszcie stał się filarem kółka teatralnego. Także i Edgar radzi sobie ze swoimi baśniowymi przyjaciółmi. Jednak po jakimś czasie sprawy zaczynają się mocno komplikować. Bo świat baśniowy i realny rządzą się odmiennymi prawami. W naszej rzeczywistości są choroby, cierpienia, śmierć. Kiedy pod kołami samochodu ginie Buła, który znalazł się w realnym świecie, Delilah postanowiła, że do książki powróci Oliver, bo tylko tam może być całkowicie bezpieczny. Tak też się i stało. Ale nie na długo, bo teraz poważne zdrowotne kłopoty stały się udziałem mamy Edgara. I znowu trzeba było podjąć stosowne działania.
Życie to nie bajka. Człowiek zawsze będzie zmagał się z problemami, troskami, zmartwieniami, będzie przechodził przez doświadczenia i ważne jest, aby w tych trudnych chwilach miał przy sobie bliską osobę, która będzie dla niego wsparciem.
Warto jeszcze zwrócić uwagę na piękne, barwne ilustracje, wartką akcję oraz humorystyczne momenty (Jodi Picoult Samantha van Leer „Po drugiej stronie kartki”, Prószyński i S-ka 2015).

Evita PeronKim była Evita?
Eva Peron żyła w latach 1919-1952. Była żoną prezydenta Argentyny, Juana. Zanim została żoną Juana, Eva była bardzo znaną w Argentynie piosenkarką i aktorką. Umiała wspaniale przemawiać, zdobyła zaufanie ludzi. Zakładała szpitale, szkoły, parki i baseny, i próbowała poprawić warunki pracy robotników.

EmausCo to jest emaus?
Jest to kiermasz, który odbywa się co roku w Poniedziałek Wielkanocny na krakowskim Zwierzyńcu. Na rozstawionych kramach można kupić różne słodkości, jak: obwarzanki, piernikowe serca, słodkie chlebki, makagigi, daktyle; a także drewniane i gliniane kolorowe zabawki. Gwizdki, trąbki, kogutki oraz figurki przedstawiające krakowskich mieszczan, dorożkarzy, przekupniów i – przede wszystkim – kiwających się na sprężynkach Żydów, w tradycyjnych strojach i lisich czapkach.

Poznańskie koziołkiGdzie znajduje się zegar z koziołkami?
Zegar z koziołkami znajduje się w Poznaniu, a konkretnie na wieży ratuszowej. W 1551 roku na ratuszu pojawił się nowy zegar. Miał tarcze i jedną półtarczę oraz ruchome figurki koziołków (zwane wtedy błazeńskim urządzeniem). W 1675 roku piorun zniszczył mechanizm. Koziołki powróciły dopiero w 1913 roku wraz z zegarem Carla Weissa. Podczas drugiej wojny światowej zostały uszkodzone. W 1991 roku cały zegar uległ poważnej awarii. Po jego rekonstrukcji koziołki ukazały się znowu w czerwcu 1993 roku. Codziennie o godzinie 12.00 koziołki wyłaniają się na małej platformie, na środkowej wieżyczce i trykają się rogami dwanaście razy.

PrzebiśniegJaki jest przebiśnieg?
Przebiśnieg to symbol przedwiośnia, czyli oznacza zbliżającą się wiosnę. Jest to kwiat ozdobny. Lubi miejsca wilgotne i zacienione. Jego wysokość dochodzi do 30 centymetrów. Ma śnieżnobiałe, pachnące płatki.

 

rys-03(1)Leda filtrowała z łabędziem.

Monokultura to zasadzenie tylko jednego drzewa lub krzewu.

Człowiek dzięki ewolucji ma wyprostowaną postawę i wolne ręce, które służą mu nie tylko do chodzenia.

(źródło: „Pegaz na biegunach”)

 

© Copyright 2011 DOCTUS-NET
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie w całości
lub we fragmentach materiałów zawartych na stronie zabronione.