Język polski Język polski Język polski Język polski Język polski

Język polski, gimnazjum

luty 2016

SiM_banner_polskionline_465x100_20150906 Dobre kursy dla dzieci
Przywitaj wiosnę z Pikinini Uciec jak najbliżej

rys-02Jesteś w takim wieku, że zależy ci na tym, aby wywrzeć korzystne wrażenie na nowo poznanych osobach. Nie zawsze jednak tak się dzieje. Czasami, na samą myśl o tym, paraliżuje cię strach. I skutek może być odwrotny. Ludzie zamiast osoby sympatycznej, mogą dostrzec w tobie takie cechy jak nieuprzejmość czy arogancję. Co zrobić, aby spodobać się na pierwszy rzut oka?

  • Uśmiechaj się. Kiedy się uśmiechasz, szanse, że druga osoba cię polubi, wzrastają aż czterokrotnie.
  • Utrzymuj kontakt wzrokowy. Jeśli patrzysz komuś w oczy czuje się doceniony. Uważaj jednak, by spojrzenie nie było natarczywe.
  • Nie wykonuj zbędnych ruchów. Bawienie się włosami, bębnienie palcami, świadczy o tym, że czujesz się niekomfortowo. Twoje spięcie czy rozproszenie udziela się rozmówcy i dekoncentruje go.
  • Pozwól drugiej osobie mówić. Nie bądź gadułą. Postaraj się poznać i dowiedzieć się więcej o rozmówcy. Pytaj, czym się zajmuje, z uwagą słuchaj. Ludzie lubią czuć, że ktoś jest nimi zainteresowany.
  • Dostosuj temat rozmowy do sytuacji. Nie zwierzaj się nowo poznanym osobom ze swoich kłopotów. Zostaw to dla przyjaciół.
  • Nie wyrażaj się krytycznie o swoich znajomych.
  • Okaż życzliwość i empatię. Jeśli jednak sytuacja staje się dla ciebie uciążliwa, kulturalnie ale stanowczo postaw granicę.

Kim będęCzym zajmuje się fotograf?
Fotograf robi różnorodne zdjęcia. Mogą to być zdjęcia legitymacyjne, do paszportu, pamiątkowe z okazji ślubu, komunii czy chrztu. Wykonuje także odbitki zdjęć, które dostaje od klientów, czasem sprzedaje przedmioty związane z fotografowaniem. Może też wykonywać fotoreportaże z różnych uroczystości. Bardzo ciekawym wyzwaniem dla fotografa jest robienie zdjęć dzikim zwierzętom czy ptakom. Fotograf może pracować nie tylko w zakładzie fotograficznym, ale także w agencjach reklamowych, czasopismach, portalach internetowych.

Dla kogo ten zawód?
Jest to zawód dla tych, którzy lubią obserwować świat i ludzi, są wrażliwi, wytrwali, spostrzegawczy, interesują się nowinkami technicznymi i… lubią robić zdjęcia.

Jak zdobyć zawód?
Istnieje mnóstwo szkół policealnych, kursów, które przygotowują do tego zawodu, chociaż nie trzeba ich kończyć, żeby uprawiać ten zawód.

Kartki z pamiętnika Danki1 stycznia, piątek
Nowy Rok. Byłam z babcią na koncercie kolęd. I niestety przeziębiłam się.

7 stycznia, czwartek
Od początku stycznia leżałam chora. Bolało mnie gardło. Miałam temperaturę. I ogólnie czułam się do niczego. Odwiedził mnie Maciek. I tak jego wizyta omal nie doprowadziła mnie do zawału serca. Rozmawialiśmy o szkole. Maciek ani słowem nie zająknął się o swojej nowej koleżance. Jakby nie istniała. A mnie też jakoś nieswojo było o nią dopytywać. A może powinnam?

22 stycznia, piątek
Babcia z dziadkiem zaprosili rodziców i mnie na pyszne bezy. My zaś nie przyszliśmy z pustymi rękami. Wszak to ich święto. A mianowicie rodzice wykupili dla nich tygodniowy pobyt w ośrodku odnowy biologicznej nad morzem. Dziadkowie bardzo się ucieszyli.

27 stycznia, środa
Byłam na lodowisku i uległam wypadkowi. Jakiś koleś wpadł na mnie i mocno poturbował. Dobrze, że nie złamałam ani ręki, ani nogi. Przez kilka dni nie chodziłam do szkoły. Coś ten nowy rok nie zaczął się dla mnie za fajnie. Przynajmniej pod względem zdrowotnym. Chociaż nie tylko. Maciek nie telefonował.

FeblikTo kolejna, dwudziesta pierwsza, książka z serii „Jeżycjada”. Wydarzenia rozgrywają się podczas upalnego sierpnia 2013 roku. Są w pewnym sensie dopełnieniem tego, co rozpoczęło się w lipcu tego samego roku. Borejkowie i Strybowie spędzają wakacje w domu Patrycji i jej męża Floriana. W tam czasie zaś w Poznaniu trwa remont ich mieszkania. Także i Pałysowie w dalszym ciągu goszczą u Doroty Rumianek.
Bohaterem tej książki jest Ignacy Grzegorza Stryba, nazywany przez swojego ciotecznego brata, Miągwą. I tutaj niespodzianka. Bo oto w Ignacym Grzegorzu na oczach czytelnika dokonuje się zasadnicza przemiana. Ale nic nie dzieje się bez przyczyny. Otóż bohater spotkał swoją dawną koleżankę z gimnazjum, do której wtedy żywił cieplejsze uczucia, czyli feblik. Była to Agnieszka. Istota fizycznie eteryczna, ale odznaczająca się hartem ducha, do czego zresztą zmuszała ją nieciekawa sytuacja rodzinna, a konkretnie relacja z mamą. Ignacy Grzegorz do tej pory nie miał większych problemów, bo żył w kochającej się i wspierającej rodzinie. A teraz musiał zaopiekować się Agą. I dał jej poczucie bezpieczeństwa. Nawet jego odwieczny prześmiewca, Józinek Pałys, był pod wrażeniem, chociaż nie dał tego po sobie poznać. Bo także i w jego życiu uczuciowym wiele się zmieniło, a sprawczynią tego była Dorota.
Książka mówi o dojrzewaniu młodych ludzi, o wchodzeniu przez nich w dorosłe życie, o odpowiedzialności za siebie i drugą osobę. A przy tym nie stroni od humoru i zabawnych sytuacji (Małgorzata Musierowicz „Feblik”, Akapit Press 2015).

Igor SikorskyKim był Igor Sikorsky?
Igor Sikorsky żył w latach 1889-1972. Był inżynierem, który wyemigrował z Rosji do Ameryki. W 1939 roku zbudował pierwszy nowoczesny helikopter, „Sikorsky VS-300”. Podobnie jak dzisiejsze śmigłowce, miał on pojedynczy wirnik główny z dużymi łopatami i małe śmigło ogonowe. Mógł pionowo startować i lądować, latać do tyłu i na boki oraz zawisać w miejscu.

ApteczkaCo to była apteczka?
W dawnych czasach apteczka była to drewniana szafka zamykana na klucz. Przechowywano w niej m.in. przyprawy kuchenne, nalewki. Kluczykiem do niej dysponowała sama pani domu, ewentualnie zaufana ochmistrzyni.

 

 

Pola ElizejskieJakie są Pola Elizejskie?
Pola Elizejskie to najsłynniejsza ulica Paryża. Liczy prawie 2 km długości. Wzdłuż ciągną się okazałe budynki mieszkalne, banki, ekskluzywne sklepy, restauracje. Szerokie alejki obsadzone są platanami i ozdobnymi krzewami. Od lat 40. XIX wieku na Polach Elizejskich organizowano wystawy światowe, a także oficjalne ceremonie. Co roku odbywają się tu parady wojskowe w święto zdobycia Bastylii (14 lipca) oraz w rocznice zakończenia wojen światowych.

 

Pingwin cesarskiJaki jest pingwin cesarski?
Pingwin cesarski występuje tylko na wybrzeżach Antarktydy. Jego ciało pokryte jest warstwą puchu i bardzo gęstym upierzeniem. Dzięki odpowiedniej strukturze piór podczas pływania do skóry pingwina nie przenika woda. Pożywieniem tych ptaków są ryby, kalmary, mątwy, ośmiornice. Z nastaniem jesieni na Antarktydzie pingwiny cesarskie zbierają się w miejscach lęgowych i tworzą kolonie przekraczające nawet 300000 ptaków.

rys-03(1)Dziecko miało dziury w spodniach, przez co można było zobaczyć, że pochodził z biednej chłopskiej rodziny.

W średniowieczu człowiek nie korzystał z żadnych rozrywek ascetycznych.

Liczba pojedyncza, mianownik: kobieta. Liczba mnoga, mianownik: kobietki.

(źródło: „Pegaz na biegunach”)

 

© Copyright 2011 DOCTUS-NET
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie w całości
lub we fragmentach materiałów zawartych na stronie zabronione.