Język polski Język polski Język polski Język polski Język polski

Język polski, szkoła podstawowa

wrzesień 2015

SiM_banner_polskionline_465x100_20150906 Dobre kursy dla dzieci
Przywitaj wiosnę z Pikinini Uciec jak najbliżej

rys-01Kiedy patrzysz na plan lekcji, zastanawiasz się, po co musisz uczyć się tylu przedmiotów. Niektóre lekcje uważasz za pozbawione sensu. Jednak warto uczyć się wszystkiego, bo wiedza z tych przedmiotów może nam się przydać w życiu. Oczywiście nie trzeba być ekspertem w każdej dziedzinie, ale podstawowa wiedza na pewno ułatwi codzienne funkcjonowanie. A oto garść przykładów.
• Na lekcjach języka polskiego nauczysz się m.in. ortografii, co pozwoli ustrzec się przed popełnianiem błędów ortograficznych, gramatyki, co z kolei pozwoli ci na piękne wysławianie się, czytania ze zrozumieniem, co może się przydać chociażby podczas czytania instrukcji obsługi smartfona.

• Na lekcjach matematyki oczywiście nauczysz się liczyć. Dzięki tej umiejętności nikt nie oszuka cię w sklepie. Będziesz też umiał rozsądzić, czy obniżki cen rzeczywiście są tak atrakcyjne a sprzedawca nie nabija cię w butelkę.
• Na lekcjach z przyrody nauczysz się chociażby jak zdrowo się odżywiać, jak rozeznać się na mapie pogody, jakie konsekwencje może mieć dla twojego organizmu zażywanie niedozwolonych substancji.
• Bardzo ważne są lekcje języków obcych. Trudno dziś funkcjonować w świecie posługując się tylko rodzimym językiem, przykładowo na ekranie komputera pojawiają się komunikaty w języku angielskim, toteż nie tyle warto, co konieczna jest znajomość tego języka.
• Przedmioty artystyczne uwrażliwiają na świat, kształtują gust, pozwalają poznać, co jest wartościowe a co kiczowate.
• Dzięki lekcjom wychowania fizycznego będziesz mieć wysportowaną sylwetkę, zgubisz zbędne kilogramy a także poprawi się twoje samopoczucie.

rys-01(1)Iza nie mogła doczekać się nowego roku szkolnego. Była już czwartoklasistką. Cieszyła się ze spotkania z koleżankami a zwłaszcza z Zosią, z którą jeszcze przed wakacjami umówiły się, że będą siedzieć w jednej ławce. Jakież było zdziwienie Izy, gdy po wejściu do klasy zamiast Zosi zobaczyła siedzącą w ławce a raczej obok ławki, bo na wózku inwalidzkim, Adelę, bo tak miała na imię nowa koleżanka. Iza była załamana, ale nic nie mogła poradzić. Nie zamierzała jednak skrywać niechęci do Nowej. Ignorowała ją. Nie odpowiadała na jej pytania. Nie podała jej numeru swojego telefonu komórkowego. Pewnego późnego popołudnia Wiktor, największy łobuziak w klasie, zatrzasnął drzwi w szatni, w której ubierała się Iza. Dziewczynka, mająca klaustrofobię, zaczęła głośno krzyczeć. Iza bała się, że zaraz zemdleje i zostanie na noc w szkolnej szatni. Wtem przed drzwiami pojawiła się pani sprzątająca, a tuż za nią na wózku Adela. To właśnie ona sprowadziła pomoc. Iza zawstydziła się, bo pamiętała przecież jak niegrzecznie zachowywała się wobec Adeli. Przeprosiła ją za to oraz podziękowała za ratunek. Nazajutrz Iza, już nienaburmuszona, usiadła w ławce obok nowej koleżanki. A na przerwie zamiast pospiesznie opuścić salę, zaczęła rozmawiać z Adelą, która, tak samo jak Iza, była zapaloną ekolożką. Dziewczyny postanowiły też zapisać się do Koła Młodego Ekologa, które rozpoczęło swoją działalność w szkole.

Pożyczalscy w przestworzachCzwarty z pięciu tomów cyklu o przygodach rodziny Pożyczalskich – tak samo jak poprzednie trzymający w napięciu i dowcipny.
Pożyczalscy – Dominika, Strączek i Arietta – po niebezpiecznej podróży docierają do legendarnego miasteczka Mały Potok i zamieszkują w wygodnym Bluszczowym Domku. Ale wkrótce zostają porwani i uwięzieni na pewnym strychu. Zbliża się zima, a jeśli do wiosny nie uda im się wydostać, trafią do domku-klatki jako atrakcja turystyczna. Czy Pożyczalscy znajdą sposób na ucieczkę? (Mary Norton „Pożyczalscy w przestworzach”, tłum. Maria Wisłowska, Wydawnictwo Dwie Siostry, 2015).

Bystry BillReżyser: Deane Taylor
Gatunek: animowany, komedia, familijny
Rok produkcji: 2015
O czym jest film?
Bystry Bill to uroczy i pomysłowy miś koala, który marzy o wielkiej przygodzie. Pragnie pójść w ślady swego taty podróżnika, który dawno temu zaginął podczas jednej z wypraw. Mały koala wierzy, że może go odnaleźć. Pewnego dnia porzuca więc swój zielony dom i wyrusza w drogę. Ślady wiodą go hen w odległe i dzikie australijskie ostępy. Podczas podróży Bill zyska grono kolorowych przyjaciół: kangura, dziobaka i zwinną jaszczurkę. Z ich pomocą łatwiej będzie prowadzić poszukiwania ukochanego taty.

Alva FisherKim był Alva Fisher?
Alva Fisher żył w latach 1862-1947. Był inżynierem amerykańskim. W 1906 roku skonstruował pierwszą na świecie maszynę piorącą. Brudne ubrania wkładano do poziomowego metalowego bębna, poruszanego za pomocą elektrycznego silnika. Kręcące się w nim ubrania stopniowo stawały się czyste.

LiraCo to była lira?
Lira była najpopularniejszym greckim instrumentem strunowym. Często wykonywano ją ze skorupy żółwia. Ponieważ Grecy lubili śpiew i taniec, toteż na wielu spotkaniach towarzyskich grała muzyka. Przy akompaniamencie muzyki recytowano lub śpiewano poezję.

Zamek w ChambordJaki jest zamek w Chambord?
Jest to budowla pochodząca z pierwszej połowy XVI wieku. Usytuowana w dolinie Loary we Francji. Wzniesiona została na planie prostokąta. Ten monumentalny budynek posiada sześć ogromnych półokrągłych wież, mnóstwo z przepychem urządzonych komnat, znaczną ilość klatek schodowych. Ozdobą budynku są spadziste dachy. Całość otacza ogród.

KsiężycDlaczego Księżyc zmienia swój kształt?
Księżyc wydaje się zmieniać swój kształt, ponieważ widzi się tylko jego część, oświetloną przez Słońce. Podczas nowiu w stronę Ziemi zwrócona jest nieoświetlona – stąd niemal niewidoczna – strona Księżyca. W miarę obiegu dookoła Ziemi, obserwuje się coraz większą część jego oświetlonej strony, aż do pełni. Później ponownie widać jej coraz mniej. Między kolejnymi pełniami Księżyca upływa 29,5 dni.

rys-03(1)Górale trudnią się hodowlą owiec, wyrabianiem pamiątek i kierpców z własnej skóry.

Lis był chytry a pod spodem biały.

Serce jest to narząd bicia.

(źródło: „Pegaz na biegunach”)

 

 

© Copyright 2011 DOCTUS-NET
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie w całości
lub we fragmentach materiałów zawartych na stronie zabronione.