Język polski Język polski Język polski Język polski Język polski

Język polski, szkoła podstawowa

styczeń 2015

SiM_banner_polskionline_465x100_20150906 Dobre kursy dla dzieci
Przywitaj wiosnę z Pikinini Uciec jak najbliżej

rys-01Od czasu do czasu w ramach wycieczki edukacyjnej idziesz do muzeum. Dawniej były one nazywane „świątyniami sztuki”. Dzisiaj już nikt nie traktuje w taki sposób tej instytucji. Nie oznacza to jednak, że w muzeum nie obowiązują zasady odpowiedniego zachowania.
• Płaszcze i torby należy zostawić w szatni.
• Trzeba dostosować się do poleceń pracowników muzeum.
• Jeśli chcemy robić zdjęcia powinniśmy się dowiedzieć, czy istnieje taka możliwość.
• W salach wystawowych nie powinno się podnosić głosu, biegać, jeść, rozmawiać przez telefon komórkowy.
• Nie wolno dotykać eksponatów, chyba że jesteśmy w muzeum interaktywnym.
• Nie można przerywać wypowiedzi przewodnika. Na pewno będzie sposobność, aby zadać dodatkowe pytania.
• Warto przed wejściem do sali zaopatrzyć się w katalog, w którym obszerniej omówione są szczególnie wartościowe eksponaty.

rys-01(1)Kubę od paru dni bolała głowa i miał kiepski humor. Zbliżał się bowiem kolejny czwartek. W tym dniu na lekcji języka polskiego, jak zwykle, mieli czytać przygotowane fragmenty z książek. Kuba bardzo lubił książki. Nie znosił jednak czytania i to przy całej klasie. Dukał wyrazy, przekręcał literki, ku uciesze wszystkich, gdyż był dyslektykiem. Kiedy po lekcjach inni chłopcy grali w piłkę, to on był na zajęciach wyrównawczych, podczas których doskonalił techniki czytania. I oto kolejny koszmarny czwartek. Pani polonistka weszła do klasy. Na tablicy zapisał kilka nazwisk, m.in. Hans Chrystian Andersen, Albert Einstein, Walt Disney, Tome Cruise. Następnie zapytała, jaką wspólną cechę mają te osoby. Nikt nie wiedział. Kiedy pani powiedziała, że łączy je dysleksja, wszyscy popatrzyli na Kubę. Tym razem nikt się nie śmiał. Potem pani wyjaśniła, na czym polega ta dysfunkcja. Po lekcji wszyscy podeszli do Kuby, poklepywali go po plecach, a Benek, klasowy prymus, z zazdrością i podziwem patrzył przez okulary na swojego kolegę. Kuba był już w gronie sławnych ludzi, a przed Benkiem była jeszcze daleka droga.

Cukiernia pod Pierożkiem z WiśniamiGłówne bohaterki to niespełna jedenastoletnia Ania i sześcioletnia Kicia. Ich tata wyjeżdża służbowo na pół roku do Australii. Siostry muszą zamieszkać u ciotecznej babci w Londynie. Nigdy na tak długo nie rozstały się z tatą. Nigdy tak długo nie przebywały w nieznanym sobie domu. Czy znajdą z babcią wspólny język? Jak zniosą tęsknotę za tatą? Co je czeka w obcym miejscu? Na szczęście obawy dziewczynek okazują się nieuzasadnione. Czas spędzony u babci Zofii, prowadzącej tytułową cukiernię, pozostanie na zawsze w ich pamięci. Wzruszająca i pełna ciepła opowieść o zaufaniu, odpowiedzialności i przyjaźni (Clare Compton „Cukiernia pod Pierożkiem z Wiśniami”, tłum. Krystyna Tarnowska, Dwie Siostry, 2007).

PaddingtonReżyser: Paul King
Gatunek: przygodowy, komedia , familijny
Obsada: Hugh Bonneville, Sally Hawkins, Julie Walters
Rok produkcji: 2014
O czym jest film?
Ten miś narozrabia dziś. Któż nie zaopiekowałby się małym sympatycznym misiem siedzącym samotnie na wielkim dworcu kolejowym? Państwo Brown z dziećmi bez wahania przygarnęli uroczego niedźwiadka w czerwonym kapeluszu i…. odtąd już nic nie było jak dawniej. Do Londynu Miś Paddington przybył w tajemniczy sposób aż z Peru, ale ta podróż to dopiero początek przygód niezwykłego zwierzaka. Spokojne życie Jonathana Browna i jego siostry będzie teraz pełne nie tylko prześmiesznych sytuacji, ale i niesamowitych, magicznych zdarzeń. Historia Misia Paddingtona to fantastyczna opowieść dla wszystkich dzieci i… ich rodziców.

Percy-Shaw-3Kim był Percy Shaw?
Percy Shaw żył w latach 1890-1976. Pewnej pochmurnej nocy w 1933 roku jadąc samochodem, omal nie uległ wypadkowi, spadając z wysokiej skarpy. Uratowały go oczy siedzącego na skraju drogi kota, w których zauważył odbite światła swojego samochodu. Pod wpływem tego wydarzenia, Shaw wymyślił urządzenia odbijające światło, które nazwał „oczami kota”.

SarmataJaki był XVII-wieczny ideał piękna?
Model urody męskiej i kobiecej kultywował otyłość. Przystojny mężczyzna musiał być tęgi i postawny, gdyż sądzono, że jest to oznaką siły i zdrowia. Otyłość uważano za cechę dostojeństwa i wysokiej pozycji społecznej. O linię nie musiały dbać kobiety, gdyż preferowane były bujne kształty.

Petronas TowersJakie są Petronas Towers?
Petronas Towers znajdują się w Kuala Lumpur, stolicy Malezji. Są to bliźniacze wieże, które zostały wybudowane w 1996 roku. Należą do jednych z najwyższych budowli świata. Wieże te mierzą 452 metry wysokości i składają się z 88 kondygnacji, zajmowanych przez biura.
   

WulkanJakie są wulkany?
Wulkan to góra, przez której środek przechodzi kanał. Jego górny koniec to krater. Tędy wydobywa się gorąca, płynna lawa i gazy wulkaniczne. Wulkany mogą być czynne (np. Wezuwiusz we Włoszech) lub wygasłe (np. najwyższy szczyt Afryki – Kilimandżaro). Są też wulkanu uśpione, które wznawiają swą działalność czasami po setkach lat. Wielkie wybuchy wulkanów powodują olbrzymie zniszczenia.

rys-03(1)Faraonowi do piramidy wkładano różne dziwne rzeczy, jak konie, koty i kobiety.

Jagiełło przyjął chrzest i wraz ze swoim narodem poślubił Jadwigę.

Kopernik był największym polskim agronomem.

(źródło: „Pegaz na biegunach”)

 

© Copyright 2011 DOCTUS-NET
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie w całości
lub we fragmentach materiałów zawartych na stronie zabronione.