Język polski Język polski Język polski Język polski Język polski

Język polski, szkoła podstawowa

sierpień 2013

SiM_banner_polskionline_465x100_20150906 Dobre kursy dla dzieci
Przywitaj wiosnę z Pikinini Uciec jak najbliżej

rys-01(1)W ciągu roku szkolnego nie zawsze masz czas na jedzenie pełnowartościowych posiłków. Wolisz dłużej pospać, niż zjeść solidne śniadanie, a w szkole zamiast kanapki kupujesz sobie chipsy. W pośpiechu zjadasz obiad, najchętniej pizzę lub hamburgera, bo trzeba biec na trening czy inne dodatkowe zajęcia. Wakacje to dobry początek, aby polubić te potrawy, za którymi być może szczególnie nie przepadasz, a które po wprowadzeniu do twojego jadłospisu, nie tylko go uatrakcyjnią, ale pozytywnie wpłyną na twoje zdrowie i co ważne, w nowym roku szkolnym mogą pomóc ci w nauce:
• spróbuj przynajmniej kilka razy w tygodniu zastąpić białe pieczywo chlebem pszenno-żytnim
• soki z kartonu zastąp tymi wyciskanymi z sokowirówki
• zamiast coca-coli, choć to wydaje się prawie niemożliwe, pij wodę mineralną i to najlepiej niegazowaną. Wiedz, że niedobór wody w organizmie może prowadzić do bólu głowy czy problemów z koncentracją
• jedz dużo owoców i świeżych warzyw, z których możesz też przyrządzać smaczne koktajle
• możesz zorganizować rodzinny konkurs na kolorowe kanapki, np. z pomidorem, ogórkiem, papryką, rzodkiewką
• raz w tygodniu zjedz jajko. Może to być jajecznica, jajko na miękko lub omlet
• od czasu do czasu możesz sobie przygotować owsiankę na mleku

Pompon na wakacjachCzy wiecie kim jest Pompon? Jest to zielony smok, który pewnego dnia pojawił się w rodzinie Fisiów. Nie przybył w zwyczajny sposób, czyli nie przyjechał rowerem, ani autobusem, ani pociągiem, nie przyleciał też samolotem. Znalazł się u Fisiów przez odpływ umywalki. Pompon zaskarbił sobie sympatię nowej rodziny. Szczególnie dzieci państwa Fisiów, Malwinka i Gniewosz, stały się niezastąpionymi opiekunami i przyjaciółmi tego niezwykle inteligentnego i mającego niewybredne poczucie humoru smoka. Tym razem smok udaje się na wakacje, a konkretnie do babci i dziadka Fisiów. Pojawienie się smoka – demolki skutkuje rozmaitymi wydarzeniami – znikają wszystkie słoiki z konfiturami, okolicznym kotom grozi straszne niebezpieczeństwo, w ogrodzie pojawiają się elfy…
Fantastyczne poczucie humoru autorki oraz jej świetne ilustracje gwarantują jakość kolejnych perypetii smoka Pompona. (Joanna Olech „Pompon na wakacjach”, Znak).

Minionki rozrabiająReżyser: Pierre Coffin, Chris Renaud
Gatunek: animowany, familijny, komedia
Rok produkcji: 2013
O czym jest film?
W domku na przedmieściu mieszka sobie Gru wraz z córeczkami i całą gromadką Minionków. Gru jest wytwórcą dżemów i żelek. Minionki, czyli żółte stworki, dzielnie pomagają mu w pracy, objadając się galaretkami i innymi słodkościami. Ale pewien tajemniczy złoczyńca chce je wykorzystać, by podbić świat. Specjalny eliksir zmienia dobre Minionki w paskudne fioletowe Minionki-Demonki, które są w stanie pożreć wszystko, co im stanie na drodze. Gru rusza do akcji, by ocalić swoich żółtych przyjaciół. Musi znaleźć sposób, by Minionki-Demonki wróciły do dawnej postaci. Na drodze stanie mu tresowana kura obronna, laserowe zasieki i wiele innych przeszkód.

Zamek GrodnoWakacje z dreszczykiem
Sposobów na spędzenie wakacji może być bardzo wiele, jak np. kolonie nad morzem, obóz żeglarski, górskie wędrówki. Można też spędzić wakacje z…dreszczykiem w starych zamczyskach. Jednym z takich miejsc jest zamek Grodno usytuowany w południowej części Gór Wałbrzyskich na szczycie góry Choina. Na przestrzeni wieków zamek miał różnych właścicieli, jak chociażby rycerzy rozbójników napadających na kupców. Był także niszczony i przebudowywany. Pod koniec XIX wieku budowla zyskała obecny, pseudorenesansowy kształt. Jej ozdobą są m.in. piękne sztukaterie i malowidła sgraffitowe. Na pierwszym piętrze znajduje się oddzielone kratą pomieszczenie. Tam można zobaczyć przykuty łańcuchami do ściany szkielet. Jak głosi legenda są to doczesne szczątki niegdysiejszej kasztelanki zamku. Owa młoda panna poślubiła właściciela okolicznych ziem. Nie darzyła jednak swojego męża miłością. Kiedy po ceremonii zaślubin spacerowała z nim po murach warowni, zepchnęła go w przepaść. Aby odwrócić od siebie podejrzenia, zaczęła głośno wzywać pomocy. Prawie nikt nie dowiedziałby się o popełnionej przez nią zbrodni, gdyby nie ojciec dziewczyny. On to bowiem widział z okna ten okrutny czyn popełniony przez nią, Srodze ukarał swoją córkę. Kazał zamurować ją w lochach, gdzie nieszczęsna niewiasta umarła z głodu. Wieść niesie, że widmo kasztelanki od czasu do czasu nawiedza zamek. Jego pojawienie się poprzedza silny wiatr, a kiedy duch rzuca się w przepaść wokoło zapada złowieszcza cisza.

KarczmaCo to były taberny?
Taberny były to pierwsze karczmy, które swymi początkami sięgają XI wieku. Powstawały głównie w pobliżu miejskich placów targowych czy przy mostach. Takie ich usytuowanie wynikało z tego, że pobierano w nich cło. Była to opłata za przewożone przez kupców towary. W tabernach nie tylko dokonywano transakcji handlowych, ale także pożywiano się i pito trunki. Od XIII wieku taberny zaczęły pojawiać się również na wsiach. W wiejskich karczmach spotykano się ze znajomymi, racząc się miodem i piwem, czy posiłkami przygotowywanymi przez żonę karczmarza. Było to również miejsce, gdzie kupowano wyroby rzemieślnicze. Urządzano tam również wesela z tańcami.

CzółnoJak wyglądały łodzie w przeszłości?
Pierwsze łodzie były budowane z prostych materiałów, które były w zasięgu ręki i które można było łatwo poddać obróbce. Do budowy łodzi używano np. trzcin, które mocno ze sobą wiązano. Innym typem pradawnych łodzi były wydrążone czółna. Drążono je w pniach drzew za pomocą kamiennych narzędzi . Innym sposobem było rozpalanie małego ogniska, za pomocą którego wypalano nadmiar drewna. Łodzie takie służyły głównie do połowu ryb, przewozu towarów.

Freya StarkKim była Freya Stark?
Freya Stark żyła w latach 1893-1993. Kiedy pracowała w Bagdadzie, zwiedziła Irak i Iran. Wspomnienia ze swoich wędrówek opisała w książkach. Pieniądze ze sprzedanych egzemplarzy przeznaczała na finansowanie kolejnych podróży. Dzięki wyprawom posiadała rozległą wiedzę o Arabii. Ta jej umiejętność stała się bardzo pomocna podczas II wojny światowej, bowiem Stark pomagała rządowi brytyjskiemu w kampaniach wojskowych. Pasja do podróżowania, poznawania nowych miejsc i ludzi nie osłabła wraz z jej wiekiem. W później jesieni życia Freya przejechała przez Afganistan jeepem i biwakowała w Himalajach, przepłynęła żaglówką w dół rzeki Eufrat, czy wreszcie odbyła podróż po Nepalu.

Co to znaczy „języczek uwagi”?
To sformułowanie znaczy, że jeśli żaden z dwóch przeciwników nie może uzyskać przewagi, to oczekuje czyjegoś poparcia.

 

© Copyright 2011 DOCTUS-NET
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie w całości
lub we fragmentach materiałów zawartych na stronie zabronione.