Język polski Język polski Język polski Język polski Język polski

Język polski, szkoła podstawowa

maj 2014

SiM_banner_polskionline_465x100_20150906 Dobre kursy dla dzieci
Przywitaj wiosnę z Pikinini Uciec jak najbliżej

rys-01Ulubionymi rozrywkami młodszych nastolatków są zazwyczaj gry komputerowe czy oglądanie telewizji. Siedząc wygodnie w fotelu, patrzysz na szybko zmieniające się obrazy na ekranie monitora czy telewizora. Jest wesoło i ciekawie. Może trudno w to uwierzyć, ale czytanie książek też może być zabawą i przygodą. Jak oswoić czytanie?
• Książki to nie tylko szkolne lektury, które obowiązkowo musisz przeczytać, żeby nie mieć problemów na lekcji języka polskiego.
• Jeśli nie wiesz co czytać, możesz skorzystać z pomocy portali czytelniczych w internecie, np. www.calapolskaczytadzieciom.pl Ze Złotej Listy Książek dowiesz się co czytać, mając lat naście.
• Nie musisz wyłącznie czytać bestsellerów. Dobre do poczytania są także komiksy czy czasopisma przeznaczone dla twojej grupy wiekowej.
• Książkę od czasu do czasu możesz wspólnie czytać razem z mamą lub tatą.
• Jeśli nie masz siły, żeby czytać, możesz skorzystać z audiobooków. Przydaje się to zwłaszcza w czasie długiej podróży.
• Czytanie rozwija wyobraźnię, wzbogaca słownictwo, ma nieoceniony wpływ na przyswojenie umiejętności ortograficznych.
• Czytanie rozwija spostrzegawczość i koncentrację.
• Czytanie rozwija wrażliwość, empatię, uczy norm zachowania.

rys-01(1)Kacper wracał ze szkoły niczym chmura gradowa. Humor zepsuła mu pani od polskiego. Otóż poinformowała uczniów, że każdy z nich ma przygotować prezentację książki tak, aby zachęcić innych do jej przeczytania. Kacper miał przecież inne ciekawsze zajęcia po lekcjach niż czytanie dodatkowych książek. Po powrocie do domu z wielką niechęcią zaczął szperać w rodzinnej biblioteczce. Były tam powieści, które czytali rodzice, kiedy byli w wieku Kacpra. Nie mówiąc już o dziewczyńskich książkach, miłośniczką których była młodsza siostra chłopca. Jakaś masakra.
– Jakiej książki szukasz, synku? – zapytał tata.
– Muszę przygotować prezentację na lekcję polskiego – odparł zgnębionym głosem chłopiec.
Tata szybko wyłuskał kilka tytułów. Kiedy Kacper spojrzał na nie, aż jęknął. Przecież to jakieś starocie z ubiegłego wieku. Chociaż jeden tytuł przykuł jego uwagę. Była to powieść Kornela Makuszyńskiego „Szatan z siódmej klasy”.
– Czytałeś tę książkę? – zapytał tatę.
– No pewnie i to kilka razy – odpowiedział.
– To może byś mi ją streścił – poprosił nieśmiało Kacper.
– Synku, lepiej będzie jeśli sam ją przeczytasz, bo jest to naprawdę intrygująca, zapierająca dech w piersiach i mrożąca krew w żyłach powieść – odrzekł tata.
Kacper zaraz po kolacji zabrał się do czytania. Nie dlatego, że zachęciły go do tego wywody taty, ale chciał jak najszybciej przygotować prezentację i mieć święty spokój. Pomimo początkowej niechęci, chłopiec przeczytał książkę w kilka dni. I o dziwo, bardzo mu się podobała. Z wielki zaangażowaniem przystąpił do przygotowania prezentacji. Chciał, aby też inni poznali niesamowite przygody bohaterów i mogli świetnie się przy nich bawić a nawet i czegoś nauczyć. Książki nie są złe, pomyślał Kacper.

Tonja z GlimmerdalenTonja ma dziewięć lat, burzę rudych włosów i jest jedynym dzieckiem w całej górskiej dolinie. Mówią o niej „mała łobuziara” – a ona po prostu wierzy, że w życiu liczy się szybkość i wiara w siebie. Więc lepiej nie znaleźć się na jej drodze, gdy pędzi na sankach! Wrogowie jej przyjaciół powinni się strzec – Tonja ma wielkie serce i nie zawaha się go użyć. Ale czy to wystarczy, gdy pojawią się problemy, z którymi nie radzą sobie nawet dorośli? (Maria Parr „Tonja z Glimmerdalen”, tłum. Aneta W. Haldorsen, Dwie Siostry).

SarilaReżyseria: Nancy Florence Savard
Gatunek: animowany, przygodowy
Rok produkcji: 2014
O czym jest film?
Kiedy za sprawą złych mocy szczęście odwraca się od plemienia Eskimosów, jedynym sposobem na pokonanie zaklęcia pozostaje wyprawa do magicznej krainy Sarila. Na czele ekspedycji staną dzielny syn wodza, Putulik i jego piękna narzeczona Apik, wspierani przez młodego czarodzieja Markussiego, psotnego leminga oraz zaprzęg wesołych psów husky. Czy bohaterom uda się dotrzeć do skrytej pośród lodowców krainy, do której wejście – jak głosi legenda – mogą odnaleźć wyłącznie osoby o dobrym i czystym sercu?

George StephansonKim był George Stephanson?
George Stephanson żył na przełomie XVIII i XIX wieku. Był on strażakiem w kopalni i bardzo zdolnym mechanikiem. Kiedy w 1829 roku dyrektor kolei Liverpool-Menchester wyznaczył nagrodę za najlepszą lokomotywę parową, Stephanson wraz z synem wygrali współzawodnictwo budując „Rakietę”, która mogła osiągnąć prędkość 48 km/h.

ArrasyCo to są arrasy?
Arras to rodzaj tkaniny dekoracyjnej. Nazwa wywodzi się od francuskiego miasta Arras, które od XIV do XVI wieku było znamienitym ośrodkiem sztuki tkackiej. W jaki sposób powstawały arrasy? Najpierw artysta sporządzał wstępny szkic o niewielkich rozmiarach. Po jego zaakceptowaniu przez zamawiającego drobiazgowo, dokładnie, z dbałością o szczegóły rozrysowywano kompozycję na kartonie, którego wielkość odpowiadała rozmiarowi przyszłej tkaniny. Potem arras był tkany. Było to bardzo trudne zadanie, gdyż wymagało od tkacza niezwykłej precyzji, a także zdolności plastycznych. Do tkania używano nici wełnianych, jedwabnych, tkano także złotem i srebrem. Główną scenę każdej tkaniny okalały szerokie pasy wypełnione ornamentem, w skład którego wchodziły m.in. rośliny, owoce, girlandy, fantastyczne postacie. Zapalonym kolekcjonerem arrasów był król Zygmunt August (1520-1572), który Rzeczypospolitej zapisał w testamencie swoją kolekcję. Arrasy wawelskie dzielą się na figuralne o tematyce biblijnej, krajobrazowo-zwierzęce, herbowe.

BocianJaki jest bocian?
Bocian to ptak brodzący. Ma niewielką głowę i długi czerwony dziób. Cechuje się białym upierzeniem i czarnymi wyłogami skrzydeł. Ma długie cienkie czerwone nogi. Bocian jest mięsożerny. Do jego pożywienia należą m.in. chrząszcze, koniki polne, dżdżownice, żaby, nornice, krety. W Polsce bociany zakładają gniazda głównie na słupach elektroenergetycznych, wysokich budynkach, drzewach, czasami na kominach. W drugiej połowie czerwca bociany lecą do Afryki Południowej, gdzie zimują. Wczesną wiosną wracają do swoich gniazd.

_redniowieczny taniecCo to był „pląs”?
„Pląs” to dawna słowiańska nazwa tańca. Pochodzi od określenia na klaskanie w dłonie (plesat). Można przypuszczać, że obie czynności były połączone, czyli klaskaniem podkreślano rytm tańca. Pląsy zbiorowe polegały na tworzeniu korowodu, który poruszał się w rytm muzyki, śpiewu lub klaskania.

rys-03(1)Balsamowanie przedłużało faraonom życie i wygląd.

Bez matematyki człowiek na nic by nie liczył.

Krowa ma cztery łapy, które sięgają do ziemi.

(źródło: „Pegaz na biegunach”)

 

© Copyright 2011 DOCTUS-NET
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie w całości
lub we fragmentach materiałów zawartych na stronie zabronione.