Język polski Język polski Język polski Język polski Język polski

Język polski, szkoła podstawowa

luty 2015

SiM_banner_polskionline_465x100_20150906 Dobre kursy dla dzieci
Przywitaj wiosnę z Pikinini Uciec jak najbliżej

rys-01Nauka to wysiłek nie tylko intelektualny, ale też fizyczny. Trzeba poświęcić czas, żeby się czegoś nauczyć. Czasami jednak choćbyśmy bardzo chcieli, nie jesteśmy w stanie poradzić sobie z nauką. Co w takim przypadku zrobić?
• Staraj się myśleć pozytywnie, bo od twojego nastawienia, w dużym stopniu, zależy to, czy odniesiesz sukces, czy poniesiesz porażkę.
• Nie wmawiaj sobie, że na pewno nie dasz rady.
• Podczas lekcji słuchaj uważnie tego, co mówi nauczyciel, a jeśli czegoś nie rozumiesz, zapytaj o objaśnienie.
• Notuj, tak aby zapamiętać i utrwalić jak najwięcej informacji.
• Dobrym sposobem jest wspólna nauka z koleżanką pod warunkiem, że nie spędzicie czasu przeznaczonego na zgłębianie wiedzy na pogaduszkach.
• Korzystaj z konsultacji prowadzonych przez nauczycieli z poszczególnych przedmiotów.
• Nie opuszczaj bez potrzeby zajęć szkolnych, a zwłaszcza nie unikaj trudnych lekcji.
• Nie odkładaj przygotowania się do sprawdzianu na ostatnią chwilę, bo możesz niewiele zapamiętać lub w ogóle nie zdążyć z przyswojeniem sobie materiału.

rys-01(1)Ula nie mogła doczekać się końca weekendu. W poniedziałek znowu zobaczy Magdę, od niedawna swoją przyjaciółkę. Ula była szczęśliwa. Nareszcie znalazła bratnią duszę, kogoś, z kim mogła porozmawiać, pójść do kina czy na spacer. Kiedy weszła do szatni, uśmiechnęła się radośnie do Magdy. Jednak ta nie zwracała uwagi na Ulę, gdyż zajęta była rozmową z Blanką. Po pierwszej lekcji Ula podeszła do koleżanki.
– Co się stało? Obraziłaś się na mnie? – zapytała.
– Nie – odparła Magda. – Ale wiesz, teraz zamierzam przyjaźnić się z Blanką – dodała beztroskim głosem.
Ulę ogarnęła rozpacz. Nie mogła zrozumieć zachowania przyjaciółki. W domu dziewczynka powiedziała rodzicom o tej sytuacji.
– Córeczko, wiem, że ci ciężko – rzekł tata. – W życiu zdarzają się takie chwile, kiedy przyjaciel nie jest wobec ciebie lojalny. Masz jednak nas, brata, a my zawsze będziemy cię wspierać – dodał.
– Nie jesteś sama na świecie – powiedziała mama.
Ula płakała i potakiwała głową. Podbiegła do rodziców i mocno się przytuliła.

Kłopoty rodu PożyczalskichPoznajcie Pożyczalskich: Strączka, Dominikę i ich córkę Ariettę. Mają po kilkanaście centymetrów wzrostu i mieszkają pod podłogą starego domu. Wszystko, czego im trzeba, „pożyczają” z mieszkania olbrzymów znad sufitu. Ale pod żadnym pozorem nie mogą być przez nich widziani – by przetrwać, muszą ukrywać swoje istnienie. Wszystko idzie dobrze do momentu, gdy Strączek zostaje dostrzeżony przez Chłopca. Czy Pożyczalscy będą musieli uciekać? (Mary Norton „Kłopoty rodu Pożyczalskich”, Dwie Siostry 2012).

Carl AuerKim był Carl Auer?
Carl Auer (1858-1929) był austriackim chemikiem i wynalazcą. W 1885 roku zaprojektował nowy rodzaj lampy naftowej. Zawierała ona urządzenie zwane koszulką, wykonane ze zwęglonej bawełnianej siateczki, świecącej jasno po podgrzaniu w płomieniu gazu.
   

PieczysteCo to było „pieczyste”?
Były to pieczone w całości dziki, żubry, łosie, pieczeń z tura i bawołu, niedźwiedzie łapy, bobrowe ogony i chrapy łosia.
Do dziczyzny zwykle dodawano suszone aromatyczne jagody jałowca oraz sosy, nazywane wówczas juchą – najczęściej głogowy i jałowcowy. Do dzisiaj popularne są na polskich stołach sarny, zające, bażanty, kuropatwy, przepiórki, dzikie kaczki.

KoloseumCo to było Koloseum?
Koloseum był to owalny amfiteatr usytuowany w starożytnym Rzymie. Budowla mogła pomieścić 50000 widzów. Mierzyła ponad 180 metrów długości. Ta olbrzymia powierzchnia była podzielona na 80 sektorów. Znajdowały się w niej również windy oraz tunele, które doprowadzały gladiatorów i dzikie zwierzęta na arenę.

Żółw śródziemnomorskiJaki jest żółw śródziemnomorski?
Żółw śródziemnomorski żyje w krajach o gorącym i suchym klimacie. Chociaż lubi ciepło, musi unikać długotrwałych „kąpieli słonecznych”. Nie ma zębów. Ich funkcje pełnią znajdujące się w szczękach rogowe płytki o ostrych krawędziach, służące do zgniatania i rozdzierania pokarmów. Odżywia się m.in. owocami, dżdżownicami, ślimakami. Żyje do stu lat i dłużej.

rys-03(1)Kopernik tak długo patrzył w gwiazdy, aż ruszyła się Ziemia.

Rozróżniamy dwa klucze na pięciolinii: jeden basowy, drugi waniliowy.

Co cztery lata mamy rok przestępczy.

(źródło: „Pegaz na biegunach”)
   

 

© Copyright 2011 DOCTUS-NET
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie w całości
lub we fragmentach materiałów zawartych na stronie zabronione.