Język polski Język polski Język polski Język polski Język polski

Język polski, szkoła podstawowa

kwiecień 2015

SiM_banner_polskionline_465x100_20150906 Dobre kursy dla dzieci
Przywitaj wiosnę z Pikinini Uciec jak najbliżej

rys-01Słowo gra najczęściej kojarzy się z grami komputerowymi, takimi jak chociażby strzelanki, turowe, platformówki, wyścigowe, sportowe, akcji. Na szczęście nie odeszły do lamusa gry planszowe, które święcą swój wielki powrót i stają się coraz popularniejsze. Jakie są zatem zalety tych ostatnich?
• Gry planszowe są dużo tańsze od tych komputerowych.
• Można z nich korzystać praktycznie wszędzie.
• Można grać zarówno samemu jak i w towarzystwie.
• Podczas gry każdy ma takie same szanse na zwycięstwo.
• Uczą przestrzegania zasad, uczciwości, godzenia się z przegraną, zdrowej rywalizacji, ale też i współpracy.
• Gry planszowe pomagają wyćwiczyć spostrzegawczość, zdolności manualne, logiczne myślenie, pamięć.

rys-01(1)Nina wracała do domu przygnębiona. Bardzo chciała zagrać w klasowym przedstawieniu „Kot w butach”. I nie chodziło o to, że nie mogła odtwarzać tytułowej roli, ale w ogóle nie zgłosiła się do udziału w sztuce. Powód był jeden – nieśmiałość dziewczynki. Przygotowania do spektaklu szły pełną parą. Wszyscy pracowali jak w ukropie przy sporządzaniu dekoracji, zaaranżowaniu muzyki. Na dwa dni przed przedstawieniem Joasia, która odgrywała rolę kota, złamała nogę i trafiła do szpitala. W zespole aktorów zapanował popłoch. Nikt nie wyobrażał sobie, że spektakl mógłby się nie odbyć, ponieważ pieniądze ze sprzedaży biletów miały zostać przeznaczone na akcję „Pola Nadziei”. Kiedy pan Marek, nauczyciel języka polskiego i jednocześnie reżyser, zapytał, czy Nina mogłaby zastąpić chorą koleżankę, dziewczynka nie wahała się. Chodziło przecież o szlachetny cel. Pomyślała przy tym, że chorzy ludzie w hospicjach mają więcej zmartwień niż ona. I dużo by dali, aby jedynym ich problemem była nieśmiałość. Nina brawurowo zagrała rolę kota. Widzowie byli zachwyceni sztuką. Dziewczynka przestała zamartwiać się mało istotnymi problemami.

AmelkaAmelka ma dziesięć lat, pięcioro młodszego rodzeństwa, trzech zwariowanych kolegów i wielką fantazję. To ostatnie-jak sądzi- zawdzięcza temu, że ma dużo czasu na myślenie i marzenie. W wolnych chwilach dziewczynka pisze wiersze i powieści. Usiłuje też zaangażować kolegów i rodzeństwo w zorganizowanie teatrzyku. Pewnego dnia, zdmuchując świeczki na urodzinowym torcie, wypowiada życzenie-chce zostać gwiazdą filmową. Wkrótce w jej rodzinnej wsi pojawia się ekipa filmowa, która zamierza kręcić tam film kostiumowy… (Katarzyna Majgier „Amelka”, Egmont Polska 2005).

Asteriks i ObeliksReżyser: Louis Clichy
Gatunek: animowany, komedia
Rok produkcji: 2015
O czym jest film?
Rok 50-ty przed naszą erą. Cała Galia jest okupowana przez Rzymian. Cała? Nie! Jedna osada, zamieszkana przez niepokornych Galów nadal stawia opór najeźdźcy. Zirytowany tym Juliusz Cezar postanawia zmienić taktykę: skoro jego armia nie jest w stanie podbić siłą galijskich barbarzyńców, to może uwiedzie ich rzymska cywilizacja. Władca każe wybudować obok osady Galów wspaniałą wioskę, przeznaczoną dla rzymskich właścicieli. To „Wioska Bogów”. Czy nasi galijscy przyjaciele oprą się pokusie zarobku i rzymskiego komfortu? Czy ich osada stanie się zwykłą atrakcją turystyczną? Asteriks i Obeliks robią wszystko, by pokrzyżować Juliuszowi Cezarowi plany.

Bracia GrimmKim byli bracia Grimm?
Wilhelm Karl (1786-1859) i Jacob Ludwig Karl (1785-1863) Grimm byli to bracia, którzy przez wiele lat zbierali niemieckie podania ludowe, by na ich podstawie stworzyć, znany dziś na całym świecie, zbiór baśni. Do najbardziej znanych utworów należą m.in. „Pani Zamieć”, „O wilku i siedmiu koźlątkach”, „Roszpunka”, „Jaś i Małgosia”.

Wielkanocny baranekJaki jest wielkanocny baranek?
Na wielkanocnym stole nie może zabraknąć baranka. W przeszłości wyrabiany był z różnych materiałów, m.in. z wosku, ciasta. W obecnych czasach do wytwarzania baranka używa się masy cukrowej. Zwyczaj stawiania na świątecznym stole baranka z czerwoną chorągiewką wprowadził w XVI wieku papież Urban V.

Zamek w KórnikuJaki jest zamek w Kórniku?
Kórnik to niewielka miejscowość pod Poznaniem. W XV wieku został tam wzniesiony zamek. Na przestrzeni wieków był przebudowywany. Ostatnia jego modernizacja miała miejsce w XIX wieku. Wtedy to przybrał szatę neogotycką. Głównymi elementami architektonicznymi są m.in. łuki zwieńczające wysokie, smukłe okna, wykusze, loggie, wieże.

BazieJakie są bazie?
Bazie zwane także kotkami to srebrzyste i puszyste pąki gałązek wierzbowych. Bazie nierozerwalnie wiążą się z wiosną i budzącą się do życia przyrodą. Wierzba bowiem w naszej tradycji uważana jest za roślinę miłującą życie, ponieważ rośnie w najgorszych nawet warunkach.

rys-03(1)Wśród mężczyzn łysych trafiają się panie.

Gdy ciocię ugryzła żmija, to zaraz zdechła.

Do stołu podano barszcz z czerwonymi uszkami.

(źródło: „Pegaz na biegunach”)

 

© Copyright 2011 DOCTUS-NET
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie w całości
lub we fragmentach materiałów zawartych na stronie zabronione.