Język polski Język polski Język polski Język polski Język polski

Język polski, liceum/technikum

wrzesień 2013 

SiM_banner_polskionline_465x100_20150906 Dobre kursy dla dzieci
Przywitaj wiosnę z Pikinini Uciec jak najbliżej

rys-05Iga doskonale pamięta ciepłe, lipcowe południe. Stała wtedy przed budynkiem szkoły i z niecierpliwością oczekiwała na ogłoszenie listy przyjętych do klasy pierwszej. Kilka minut po dwunastej sekretarka wywiesiła w gablocie spis pierwszoklasistów. Wystarczył rzut oka i Iga odnalazła swoje nazwisko na liście przyjętych do klasy dziennikarsko-medialnej. Dziewczyna nie posiadała się ze szczęścia. Została przecież uczennicą wymarzonej przez siebie klasy.
Początek września. Radość ustąpiła miejsca niepewności. Co to będzie w nowej klasie? Wychowawczyni, pani Elżbieta, polonistka, wywarła na Idze wrażenie osoby oschłej i zasadniczej. Na godzinie wychowawczej poważnym głosem przedstawiła regulamin szkoły, plan wychowawczy, jaki będzie realizowany w pierwszej klasie, no i poprosiła, aby przez tydzień przygotować się do wyboru samorządu klasowego. Ta wiadomość nie była w smak uczniom. Nikt bowiem nie palił się, aby pełnić w klasie jakąś funkcję. Poza szkołą każdy miał inne ważniejsze sprawy. Kiedy nauczyciele z troską w głosie zaprezentowali wymagania edukacyjne z poszczególnych przedmiotów, Idze wydawało się, że matura będzie już za miesiąc.
To jednak nic. Iga nie obawiała się szkolnych obowiązków, bo z nauką raczej nie miała problemów, ile nowych koleżanek i kolegów. A trzeba przyznać, że towarzystwo było różnorodne. Niektórzy znali się już z gimnazjum i od razu skupili się we własnym gronie, pilnie strzegąc swojego terytorium przed wtargnięciem obcego. Inni tak tęsknili za kolegami z gimnazjum, że całe przerwy spędzali na wysyłaniu esemesów i nie mieli za bardzo czasu, żeby zwrócić uwagę na nowe towarzystwo. Osobną grupę stanowili małomówni, czyli tacy, którzy podczas każdej przerwy powtarzali i utrwalali wiadomości i nie w głowie im było klasowe życie towarzyskie. Znalazła się też grupka żerująca na kolegach i odpisująca zadania. Niezbyt ciekawi. Idze przyszło dzielić ławkę z Karoliną. Była to osoba skryta, powściągliwa w wyrażaniu uczuć i prawie nigdy się nie uśmiechała. Nic zatem dziwnego, że Iga w nowej klasie czuła się nieco obco. CDN….

04• ubranie powinno być przede wszystkim schludne, co oznacza pachnące świeżością, niezmechacone, niesprane, nienaderwane
• zawsze należy ubierać się stosownie do okoliczności, np. inny strój założymy do szkoły, inny na trening, inny do teatru czy podczas rodzinnej uroczystości. Jeżeli nie dostosujemy się do tych zasad, możemy narazić się na pełne politowania uśmieszki a czasem i kąśliwe uwagi
• buty powinny być czyste, niezniszczone i niezdeformowane
• ozdobą stroju może być biżuteria. Także jej dobór musi być stosowny do okazji. Nie przesadzajmy jednak z jej ilością
• dla niektórych ozdobą ciała są tatuaże. Jeżeli koniecznie chcemy być posiadaczami takiej ozdoby, to musimy pamiętać, aby wykonać go w renomowanym gabinecie kosmetycznym, aby nie nabawić się żółtaczki. Musimy też zdawać sobie sprawę również z tego, że taki tatuaż trudno jest usunąć
• perfumy, wody kolońskie stosujemy z umiarem i zawsze na czystą skórę
• pielęgnujmy dłonie, które powinny charakteryzować się ładnie przyciętymi paznokciami
• dbajmy o włosy, które powinny być często myte, gustownie ostrzyżone i najlepiej bez łupieżu .Jeżeli już zmagamy się z tego typu dolegliwością, to korzystajmy z szerokiej gamy szamponów przeciwłupieżowych, a w razie nasilonych dolegliwości udajmy się po poradę do dermatologa.

BlankaWcześniej był Gimnazjon, teraz jest liceum. Blanka, dla szkolnych kolegów Blansz, musi znaleźć swoje miejsce w towarzyskiej klasowej hierarchii. Na razie jednak nie osiągnęła oszałamiających sukcesów, powiedzmy szczerze… żadnych. Przyjaźni się, a raczej tylko dzieli szkolną ławkę z Zuzą, dla której głównym celem stało się poślubienie księcia Harrego Windsora. Rodzice Blanki uważają córkę za dorosłą osobę, która już nie potrzebuje ich troski i miłości. Ponadto zajęci są przygotowaniami do mającego pojawić się na świecie kolejnego potomka. Blanka o swoich szkolnych i rodzinnych problemach opowiada Krejzolowi i Ameli, chociaż przyjaciółce może zwierzać się tylko w meilach. Blanka ma także babcię Czesławę, kobietę na pierwszy rzut oka nieprzystępną. W pewien czerwcowy poranek Blanka, jej babcia, Czesława, oraz bliska przyjaciółka babci, Karina, wyruszają do Transylwanii. Trzy bardzo różne kobiety, o mocnych charakterach, zmuszone przebywać ze sobą 24 godziny na dobę… Nic dziwnego, że podróż obfituje w zgrzyty! Blanka poznaje tajemniczego i sympatycznego Drakulę… Książka jest o poszukiwaniu szczęścia w życiu. Uświadamia czytelnikowi, że żyje się tu i teraz, toteż człowiek nie powinien rezygnować ze swoich planów, marzeń, jeśli nawet w oczach innych wydają się mało znaczące, bo jak mówi jedna z bohaterek nikomu nie można dać się gasić, nawet samemu sobie (Izabela Sowa „Blanka”, Akapit Press).

ElizjumReżyser: Neill Blomkamp
Gatunek: dramat, akcja, science-fiction
Obsada: Matt Damon, Jodie Foster
Rok produkcji: 2013
O czym jest film?
Rok 2154. Są dwie klasy ludzi: bardzo zamożni, którzy mieszkają na wspaniałej stacji kosmicznej, zwanej Elizjum, wolnej od biedy i chorób, i cała reszta, wegetująca na przeludnionej, zrujnowanej planecie. Nic dziwnego, że mieszkańcy Ziemi rozpaczliwie pragną dostać się na Elizjum. Jest jeden człowiek, który może przywrócić równowagę między dwoma światami – to Max. Jego życie jest zagrożone, ratunek znajduje się na Elizjum. Max podejmuje się wiec bardzo niebezpiecznej misji, w której jego przeciwnikiem jest sekretarz Delacourt. Jeśli mu się uda, ocali nie tylko swoje życie, ale również życie milionów mieszkańców Ziemi.

 

© Copyright 2011 DOCTUS-NET
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie w całości
lub we fragmentach materiałów zawartych na stronie zabronione.