Język polski Język polski Język polski Język polski Język polski

Konwersacje – język polski dla obcokrajowców online

wrzesień 2013

{kurs_14}

Dlaczego konwersacje?

Dzięki konwersacjom można doskonalić poprawną wymowę, płynność wypowiedzi, poprawność gramatyczną, a przede wszystkim pozbyć się lęku przed mówieniem. Dzięki temu posługiwanie się językiem polskim stanie się łatwe i przyjemne.

W jaki sposób zapisać się na konwersacje online?

  1. Wyślij e-mail do nauczyciela ze zgłoszeniem.
  2. W e-mailu zwrotnym otrzymasz propozycję harmonogramu spotkań.
  3. Po ustaleniu dogodnego dla Ciebie terminu zapłać za interesujący Cię rodzaj zajęć.
  4. Po dokonaniu wpłaty otrzymasz potwierdzenie, a nauczyciel prowadzący zajęcia skontaktuje się z Tobą w ciągu 24 godzin.

 

  1. Konwersacje rozpoczną się w momencie potwierdzenia dokonania wpłaty. W tytule przelewu należy wpisać rodzaj korepetycji i kwotę, np. konwersacje – pakiet (100 zł).
  2. Ilość miejsc jest ograniczona i decyduje kolejność zgłoszeń. Istnieje możliwość zapisania się na listę oczekujących.
  3. Zgodnie z przepisami ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych uczestnik konwersacji nie może udostępniać materiałów osobom trzecim.
  4. Dane osobowe do faktury: imię i nazwisko, NIP, adres zamieszkania.
  5. Zapisanie się osoby na konwersacje oznacza akceptację przez nią powyższego regulaminu.

Polska w pigułce

Gdzie położona jest Rzeczypospolita Polska?

Polityczna mapa EuropyRzeczypospolita Polska jest państwem leżącym w środkowej Europie. Od wschodu graniczy z Rosją, Litwą, Białorusią, Ukrainą, od południa ze Słowacją i Czechami, a od północy z Morzem Bałtyckim. Powierzchnia kraju wynosi 38 126 685 km². Polska jest krajem przede wszystkim nizinnym. Położona jest w strefie klimatów umiarkowanych. Pogodę kształtuje klimat morski zachodni i kontynentalny wschodni, docierają też nad obszar Polski masy powietrza arktycznego i zwrotnikowego. To powoduje, że pogoda w Polsce jest bardzo zmienna. W poszczególnych regionach występują w tym samym czasie różnice w temperaturze, w ilości opadów deszczu i śniegu, w natężeniu wiatru. Obszar Polski leży w dorzeczu dwóch rzek: Wisły i Odry. Wisła bierze swój początek na wysokości 1106 m n.p.m., na zachodnim stoku Baraniej Góry w Beskidzie Śląskim. Jest najdłuższą rzeką Polski – jej długość wynosi 1047 km. Przepływa m.in. przez Kraków, Sandomierz, Warszawę, Płock, Toruń, Bydgoszcz, Gdańsk. Uchodzi do Zatoki Gdańskiej. Jest nazywana „królową” polskich rzek. Odra bierze swój początek na wysokości 632 m n.p.m., w Górach Odrzańskich na terenie Czech. Płynie przez Czechy, Polskę i Niemcy. W Polsce przepływa m.in. przez Racibórz, Opole, Wrocław, Szczecin. Uchodzi do Zalewu Szczecińskiego. Polska leży w strefie czasu środkowoeuropejskiego, w miesiącach letnich wprowadzany jest czas wschodnioeuropejski.

Co to był chrzest Polski?

Mieszko IW IX w na obszarze ziem polskich, w dorzeczu Wisły i Odry istniały dwa państwa – Wiślan i Polan. Na przestrzeni IX i X wieku ziemie polskie zostały zjednoczone pod przywództwem państwa Polan. Pierwszym historycznie poświadczonym księciem Polski był Mieszko I (ok.960-992) wywodzący się z rodu Piastów. Protoplastami rodu był Piast Kołodziej i jego żona Rzepicha. Książę Mieszko I (ok.920-992) poślubił księżniczkę czeską Dobrawę i za pośrednictwem Czech wraz z całym ludem przyjął wiarę chrześcijańską. To wydarzenie miało miejsce w 966 roku i usytuowało Polskę kulturowo i politycznie w kręgu zachodnioeuropejskim. Przyjmuje się, że Mieszko I przyjął chrzest w Ostrowie Lednickim, Poznaniu lub Gnieźnie. Świadczyć miałyby o tym odnalezione na tych terenach baptysteria pochodzące z II połowy X wieku.

Co to są dożynki?

Dożynkowy wieniecŚwięto swoimi początkami sięga przełomu XVI i XVII wieku. Jest to najważniejsza uroczystość dla rolników, którzy w ten sposób wyrażają radość z zebranych przez siebie plonów. Wyplatane są okazałe wieńce, najczęściej w kształcie koła lub korony i składają się z kłosów zbóż, owoców, kwiatów. Ozdabiane są kolorowymi wstążkami. Wieniec niesiony jest w uroczystym pochodzie, któremu towarzyszą rozmaite pieśni i przyśpiewki mówiące o trudzie rolników. Wieńce są poświęcane, a następnie jeden z nich uroczyście wręczany jest gospodarzowi dożynek. W przeszłości był to dziedzic – właściciel majątku. Obecnie może to być wójt gminy, burmistrz bądź prezydent miasta. Im to ofiarowuje się także bochenek chleba upieczony z tegorocznej mąki. Najważniejsze dożynki o charakterze religijnym odbywają się na Jasnej Górze w Częstochowie. Od kilku lat mają także miejsce dożynki centralne, w których uczestniczą przedstawiciele najwyższych władz państwowych, w tym prezydent Polski.

Warto obejrzeć film „Lejdis”

LejdisReżyser: Tomasz Konecki
Gatunek: Komedia
Obsada: Edyta Olszówka, Izabela Kuna, Magdalena Różczka, Anna Dereszowska
Rok produkcji: 2008
O czym jest film?
To zwariowana historia czterech przyjaciółek: Łucji, Korby, Moni i Gośki, których życie w wyniku galopady szalonych wydarzeń ulega w ciągu roku całkowitej zmianie. Towarzyszą im w tej galopadzie mężczyźni szlachetni i nieszlachetni. To miłość, zabawa i spontan oraz zdrada i zemsta w jednym! To świat, w którym kobiety naprawdę rządzą! W którym wiedzą, czego chcą, a zwłaszcza czego nie chcą! I w którym nie boją się powiedzieć facetom prosto w oczy, że jeśli naprawdę są z Marsa, to niech tam wracają!

Legendy polskie „O księciu Popielu i myszach”

Legenda o Popielu i myszachLech, jeden z trzech braci założył gród Gniezno. Dzięki jego staraniom miasto rozwijało się, a jego mieszkańcy żyli w szczęściu i dostatku. Po śmierci Lecha na tronie zasiadali kolejni władcy, aż wreszcie władzę objął książę Popiel. Dla poddanych nastały ciężkie czasy. Był to bowiem władca okrutny. Ludność musiała mu składać wysokie daniny, które przeznaczał na uczty. Nie chciał słuchać rad swoich stryjów, którzy chcieli pomóc mu w rządzeniu państwem. Wkrótce Popiel poślubił księżniczkę. I ona nie miała dobrego serca. Wolała się bawić niż troszczyć o poddanych, którym żyło się coraz trudniej. Stryjowie bezskutecznie prosili księcia, żeby zmienił swoje postępowanie. Wreszcie zagrozili, że odbiorą mu władzę. Popiela przestraszyły groźby i postanowił do tego nie dopuścić. Razem z żoną uknuli straszny plan. Zaprosili stryjów na ucztę do Kruszwicy. Był to gród leżący nad jeziorem Gopło. W przepięknej komnacie stały stoły uginające się od smacznego jadła i napitków. Książę Popiel wygłosił toast, podczas którego podziękował stryjom za ich troskę i przeprosił za swoje niegodne zachowanie. Stryjowie ucieszyli się, że książę zrozumiał swój błąd. Na znak pojednania wypito wino. Stryjowie nie wiedzieli, że trunek w pucharach jest trucizną. Puchary wypadły im z rąk, a oni sami padli na ziemię bez życia. Książę i jego żona wybuchli triumfalnym śmiechem. Wiedzieli, że teraz już nikt nie może im zagrozić. Popiel kazał ciała stryjów wrzucić do jeziora. Po tym wydarzeniu para książęca wyprawiła ucztę. Kiedy wesoło bawiono się, do komnaty zaczęły wdzierać się myszy. Książę wraz z żoną uciekli na wyspę. Myszy było tak dużo, że niebawem Popiel i jego żona zostali przez nie zagryzieni. W ten sposób zostali ukarani za swoje niegodziwe postępowanie.

Na końcu języka

Zgodnie z przepisami ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych nie można udostępniać materiałów osobom trzecim.

Kolejna porcja zadań na początku października
Zapraszam na www.polski-online.pl

Zadanie 1

Uzupełnij puste miejsca zwrotami stosowanymi podczas powitania i pożegnania.

A. Powitanie – ………………………………
B. Pożegnanie – ……………………………

do widzenia, dzień dobry, część, dobranoc, na razie, dobry wieczór, do zobaczenia, do jutra, hej

Zadanie 2

Do podanych liter dopisz poniższe wyrazy

Wzór: B – banan 

A.Cz …………………………………………
B. Sz …………………………………………
C. Dz …………………………………………
D. Dzi …………………………………………

dzień, czas, dzwon, szereg, dziecko, szalik, czoło, dzban

Zadanie 3

Przeczytaj przykłady, a następnie uzupełnij puste miejsca

Jak pani(pan) ma na imię?
Mam na imię Barbara.

Jak się pani (pan) nazywa?
Nazywam się Barbara Malinowska.

Jak pani (pan) ma na imię?
Mam na imię ……………………………….
Mam na imię ……………………………….

Jak się pani (pan) nazywa?

Nazywam się ………………………………
Nazywam się ………………………………

Grażyna, Karol Nowak, Grażyna Kowalska, Karol

Zadanie 4

Podane liczebniki zapisz za pomocą cyfr

A. Sześć – ………………
B. Zero – ……………….
C. Dziewięć – …………..
D. Pięć – ……………….
E. Jeden – ……………… 

Zadanie 5

Uzupełnij puste miejsca w poniższych wyrazach

A. D…a (2)
B. Cz…ery (4)
C. T…zy (3)
D. S…ed…m (7)
E. D…iesi…ć (10) 

Zadanie 6

Wpisz w puste miejsca z/s lub d/t.

A. Srogi mró….. ściął rzeki.
B. Po kilku godzinach marszu turystom zaczął doskwierać głó…..
C. We wtorek miał miejsce powró….. taty z sanatorium.
D. Mama kupiła zielony obru…..
E. Obra….. znanaego malarza cieszył się dużą popularnością. 

 

© Copyright 2011 DOCTUS-NET
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie w całości
lub we fragmentach materiałów zawartych na stronie zabronione.