Język polski Język polski Język polski Język polski Język polski

Konwersacje – język polski dla obcokrajowców online

październik 2013

{kurs_14}

Dlaczego konwersacje?

Dzięki konwersacjom można doskonalić poprawną wymowę, płynność wypowiedzi, poprawność gramatyczną, a przede wszystkim pozbyć się lęku przed mówieniem. Dzięki temu posługiwanie się językiem polskim stanie się łatwe i przyjemne.

W jaki sposób zapisać się na konwersacje online?

  1. Wyślij e-mail do nauczyciela ze zgłoszeniem.
  2. W e-mailu zwrotnym otrzymasz propozycję harmonogramu spotkań.
  3. Po ustaleniu dogodnego dla Ciebie terminu zapłać za interesujący Cię rodzaj zajęć.
  4. Po dokonaniu wpłaty otrzymasz potwierdzenie, a nauczyciel prowadzący zajęcia skontaktuje się z Tobą w ciągu 24 godzin.

 

  1. Konwersacje rozpoczną się w momencie potwierdzenia dokonania wpłaty. W tytule przelewu należy wpisać rodzaj korepetycji i kwotę, np. konwersacje – pakiet (100 zł).
  2. Ilość miejsc jest ograniczona i decyduje kolejność zgłoszeń. Istnieje możliwość zapisania się na listę oczekujących.
  3. Zgodnie z przepisami ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych uczestnik konwersacji nie może udostępniać materiałów osobom trzecim.
  4. Dane osobowe do faktury: imię i nazwisko, NIP, adres zamieszkania.
  5. Zapisanie się osoby na konwersacje oznacza akceptację przez nią powyższego regulaminu.

Polska w pigułce

Jaką rolę w Rzeczypospolitej pełni prezydent?

Pałac prezydenckiUstrój Rzeczypospolitej Polski to demokracja parlamentarna. Podstawy prawne ustroju zawarte są w Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej z 1997 roku. Na czele państwa stoi prezydent, wybierany na ten urząd co pięć lat. Prezydent reprezentuje władzę wykonawczą. Do uprawnień prezydenta należą między innymi: podpisywanie ustaw, powoływanie premiera i ministrów, powoływanie sędziów (na wniosek Krajowej Rady Sądownictwa) oraz prezesów Trybunału Konstytucyjnego, Sądu Najwyższego, Naczelnego Sądu Administracyjnego, ratyfikowanie umów międzynarodowych, mianowanie i odwoływanie ambasadorów Rzeczypospolitej Polskiej. Prezydent jest najwyższym zwierzchnikiem sił zbrojnych, przysługuje mu prawo łaski, prawo nadawania obywatelstwa polskiego cudzoziemcom, przyznawanie orderów i odznaczeń. Jego siedzibą jest Pałac Prezydencki, który mieści przy Krakowskim Przedmieściu w Warszawie.

Czym był zjazd w Gnieźnie w 1000 roku?

Bolesław ChrobryW 1000 roku miał miejsce zjazd w Gnieźnie. Cesarz niemiecki Otto III pragnął zjednoczyć pod swoim berłem państwa chrześcijańskie w Europie. Przybył do Gniezna, aby uzyskać dla swoich planów poparcie księcia Bolesława Chrobrego. Jego wizyta miała też inny cel, a mianowicie była pielgrzymką do grobu świętego Wojciecha, który znajdował się w Gnieźnie. Kim był święty Wojciech? Źródła historyczne podają, że był to misjonarz pochodzący z Czech, zamordowany przez Prusów (Prusowie było to plemię pogańskie, które zamieszkiwało tereny między Pomorzem, Mazowszem, Litwą a Bałtykiem), wśród których szerzył wiarę chrześcijańską. Święty Wojciech stał się też bohaterem następującej legendy. Był biskupem Pragi i pochodził on z bogatego rodu. Pewnego razu opuścił swoje rodzinne miasto i udał się do Rzymu. Po kilku latach przybył do Gniezna, na dwór Bolesława Chrobrego. Święty Wojciech postanowił udać się do krainy zamieszkiwanej przez Prusów, aby wśród nich szerzyć wiarę chrześcijańską. Było to plemię pogańskie. Oddawali cześć ciałom niebieskim, roślinom, zwierzętom, a przede wszystkim najważniejszemu z bogów Perunowi. Modlili się w świętych gajach. Tam też składali krwawe ofiary ze zwierząt. W kwietniu, miesiącu składania ofiar, święty Wojciech dotarł do Prusów. Ta wyprawa zakończyła się tragicznie, ponieważ pogańskie plemię zabiło misjonarza. Na wieść o tym książę Bolesław Chrobry postanowił wykupić ciało świętego z rąk pogan i wyprawić mu okazały pogrzeb. Miał zapłacić tyle złota, ile ważyło ciało męczennika. I tak się stało. Święty Wojciech został pochowany w katedrze w Gnieźnie. Ramię męczennika otrzymał w darze od polskiego władcy cesarz Otto III. Święty Wojciech został pierwszym patronem polskiego Kościoła. Zjazd gnieźnieński miał dla Polski znaczenie polityczne. Ugruntował pozycję Polski w Europie, a ponadto Otto III nie wyraził sprzeciwu wobec planów koronacyjnych władcy polskiego. Wyrazem tego był dar, jaki otrzymał Bolesław Chrobry od cesarza niemieckiego. Był to diadem cesarski (symbol władzy) i włócznia z relikwiami świętego Maurycego.

Warto zwiedzić Sukiennice w Krakowie

SukienniceOzdobą Rynku są Sukiennice, które powstały już w XIII wieku. Były to kramy, gdzie kupcy sprzedawali swoje towary. Na przestrzeni lat były rozbudowywane. Do chwili obecnej zachowane są gotyckie, ostrołukowe wejścia od strony północnej i południowej, arkadowe loggie pochodzące z XVI wieku usytuowane od strony północnej i południowej, XVI-wieczna attyka z maszkaronami wieńcząca budynek, ostrołukowe arkadowe podcienia pochodzące z XIX wieku. W Sukiennicach odbywały się także wspaniałe bale i przyjęcia wydawane na cześć wielkich ludzi.

Jakie jest polskie wesele?

Sala weselnaW Polsce można zawrzeć małżeństwo w Urzędzie Stanu Cywilnego lub wziąć ślub konkordatowy. We wszystkich Kościołach (katolickim, protestanckim, prawosławnym) podkreślana jest rola, jaką w życiu człowieka powinno odgrywać małżeństwo, czyli jest to odpowiedzialność za siebie wzajemnie i za dzieci. Na tydzień przed zaślubinami przyszła panna młoda razem ze swoimi druhnami organizuje wieczór panieński. Pan młody zaś ze swoimi drużbami urządza wieczór kawalerski. Jest to symboliczne pożegnanie stanu wolnego. Do gości weselnych wysyłane są zaproszenia. Najczęściej mają formę składanych kwadratowych lub prostokątnych kartek z tłoczonego, subtelnie zdobionego papieru. Zaproszenie zawiera informację dotyczącą miejsca oraz terminu ślubu i wesela. Weselne przyjęcia bardzo często organizowane są przez konsultantki, celem których jest spełnienie marzeń nowożeńców, aby ten dzień był jedyny i niepowtarzalny. Najczęściej wesela odbywają się w karnawale oraz latem i wczesną jesienią. Przestrzegana jest też zasada, aby ślub wziąć w miesiącu, który w swojej nazwie ma literę „r”, np. czerwiec, sierpień, bo to ma zapewnić szczęście w małżeństwie. Państwo młodzi dużą wagę przywiązują do mody ślubnej. Panna młoda ubrana jest w długą suknię koloru białego lub ecru. Strój pana młodego to garnitur, frak, bądź smoking. Dodatkiem do ubioru panny młodej jest welon oraz bukiet. Mogą to być białe bądź czerwone róże, białe stokrotki. Do ślubu państwo młodzi najczęściej jadą samochodem. Weselne przyjęcie może odbywać się w restauracji, w dworkach, pałacach, ogrodach lub też rodzinnym domu jednego z nowożeńców. Miejsce takie jest gustownie dekorowane. Są to kosze świeżych, ściętych kwiatów. Menu weselne jest bardzo wykwintne. Na stołach pojawiają się np. tatar z łososia, krem ze szparagów, polędwiczki z grzybami, a także polskie tradycyjne dania, w tym rosół z kury z makaronem. Na weselnym stole nie może zabraknąć toru, który jest krojony wspólnie przez małżonków. Z trunków podawane jest wino i wódka. Bardzo pięknym obyczajem jest witanie państwa młodych przez rodziców chlebem i solą. Ma to znaczenie symboliczne. Chleb oznacza dostatek, a sól zaś nierozerwalną miłość. Bardzo istotne znaczenie ma oprawa muzyczna. Może to być np. kwartet jazzowy, didżej lub tradycyjna biesiadna kapela. Bardzo często uroczystości uświetniają występy kabaretu, iluzjonisty, profesjonalnych tancerzy. Nierzadko towarzyszą temu pokazy sztucznych ogni. Młoda para obdarowywana jest przez gości prezentami. Od jakiegoś czasu funkcjonuje tak zwana lista prezentów. Jeszcze narzeczeni wpisują na listę to, co chcieliby otrzymać. W ten sposób istnieje szansa, że prezenty nie powtórzą się. Państwo młodzi biorą też udział w sesjach zdjęciowych u profesjonalnych fotografów. Sesje odbywają się nie tylko w studiu fotograficznym, ale i w plenerze. Zdjęcia na pewno będą przypominać małżonkom ten dzień, w którym powiedzieli ‘tak’ na dobre i na złe.

Na końcu języka

Zgodnie z przepisami ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych nie można udostępniać materiałów osobom trzecim.

Kolejna porcja zadań na początku listopada
Zapraszam na www.polski-online.pl

Zadanie 1

Uzupełnij puste miejsca czasownikiem „być” w odpowiedniej formie.

Ja jestem My ………
Ty …….. Wy jesteście
On, ona, ono są  oni, one ………

Zadanie 2

Uzupełnij puste miejsca.

Gdzie jest Maria? Ona jest tam.
Gdzie są Marek i Jacek? …… są tam.
Gdzie są Maria i Kasia? …… są tam.
Gdzie jest Marek? …………. jest tam.
Gdzie są Maria i Marek? …… są tam. 

Zadanie 3

Uzupełnij puste miejsca według wzoru.

Wzór: Jestem z Polski. Mieszkam w Warszawie.

Jestem z (Anglia) ……….
Mieszkam w (Londyn) ……….

Jestem z (Francja) ………
Mieszkam w (Paryż) ………….

Jestem z (Grecja) ……….
Mieszkam w (Ateny) …………. 

Zadanie 4

Wpisz w puste miejsca czasownik „mieszkać” w odpowiedniej formie.

Ja ………. w Krakowie.
Gdzie ty ………………?
My ………………….. w hotelu.
Gdzie wy ……………..?
Oni ………………….. w Europie.

Zadanie 5

Na podstawie poniższego tekstu wskaż, które zdania są prawdziwe (P), a które są fałszywe(F). 

Wraz z kształtowaniem się stosunków feudalnych w Polsce średniowiecznej zawodowi wojownicy, mający obowiązek służby rycerskiej, skupieni pierwotnie w drużynie książęcej, otrzymywali jako wynagrodzenie ziemie. Część uboższego rycerstwa uzależniała się od możnowładców, natomiast ogromna większość, niezależna i podporządkowana monarsze, weszła w skład stanu rycerskiego w XIII-XIV wieku. Pierwsza wzmianka o obrzędzie pasowania dotyczy Bolesława Krzywoustego, który w 1100 roku uzyskał godność rycerską z rąk ojca. Rozkwit obyczajowości w Polsce przypada na XIV-XV wiek; przetrwała ona w wielu późniejszych obyczajach szlacheckich.

A. Bolesław Krzywousty uzyskał godność rycerską z rąk ojca.

B. W tekście jest mowa o czasach średniowiecznych.

C. Rozkwit obyczajowości rycerskiej przypada na wiek XIII-XIV.

D. Obyczaje szlacheckie nawiązywały do obyczajów rycerskich.

E. Wśród rycerstwa nie było ludzi ubogich.

F. Wojownicy jako wynagrodzenie otrzymywali pieniądze.

 

© Copyright 2011 DOCTUS-NET
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie w całości
lub we fragmentach materiałów zawartych na stronie zabronione.