Język polski Język polski Język polski Język polski Język polski

Konwersacje – język polski dla obcokrajowców online

listopad 2013

{kurs_14}

Dlaczego konwersacje?

Dzięki konwersacjom można doskonalić poprawną wymowę, płynność wypowiedzi, poprawność gramatyczną, a przede wszystkim pozbyć się lęku przed mówieniem. Dzięki temu posługiwanie się językiem polskim stanie się łatwe i przyjemne.

W jaki sposób zapisać się na konwersacje online?

  1. Wyślij e-mail do nauczyciela ze zgłoszeniem.
  2. W e-mailu zwrotnym otrzymasz propozycję harmonogramu spotkań.
  3. Po ustaleniu dogodnego dla Ciebie terminu zapłać za interesujący Cię rodzaj zajęć.
  4. Po dokonaniu wpłaty otrzymasz potwierdzenie, a nauczyciel prowadzący zajęcia skontaktuje się z Tobą w ciągu 24 godzin.

 

  1. Konwersacje rozpoczną się w momencie potwierdzenia dokonania wpłaty. W tytule przelewu należy wpisać rodzaj korepetycji i kwotę, np. konwersacje – pakiet (100 zł).
  2. Ilość miejsc jest ograniczona i decyduje kolejność zgłoszeń. Istnieje możliwość zapisania się na listę oczekujących.
  3. Zgodnie z przepisami ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych uczestnik konwersacji nie może udostępniać materiałów osobom trzecim.
  4. Dane osobowe do faktury: imię i nazwisko, NIP, adres zamieszkania.
  5. Zapisanie się osoby na konwersacje oznacza akceptację przez nią powyższego regulaminu.

Polska w pigułce

Czym jest Dzień Wszystkich Świętych?

ZniczObchodzony jest 1listopada. Początki tego święta sięgają średniowiecza. W dawnych czasach wierzono, że właśnie wtedy do swoich domów przychodzą dusze zmarłych. Aby to uczcić przygotowywano jedzenie, które zostawiano na stole, a następnie otwierano drzwi i okna. Zanoszono też pokarm na cmentarz i ustawiano na grobach. Obecnie obchody tego święta zmieniły się, ale nadal ma ono wymowę bardzo uroczystą i poważną. Porządkuje się groby swoich bliskich zmarłych. Przystraja się je chryzantemami, wieńcami uplecionymi ze świerkowych gałązek ozdobionych kwiatami, zapala znicze i świeczki. Światełka kładzie się też na grobach zapomnianych. W kościele odprawiane są nabożeństwa, w tym tak zwane wypominki. Podczas modlitwy ksiądz wywołuje imiona i nazwiska zmarłych. W Polsce to święto ma także charakter narodowy. W mediach pojawiają się wspomnienia o zasłużonych dla polskiej kultury i polityki ludziach. Na cmentarzach odbywają się kwesty, czyli zbiorki pieniędzy, które są przeznaczane na odnowę zabytkowych nagrobków. Zazwyczaj kwestują znani aktorzy teatralni i filmowi.

Jaka waluta obowiązuje w Polsce?

100 złotychPodstawową jednostką monetarną w Polsce jest złoty (zł), który dzieli się na 100 groszy (gr). Monety mają następujące nominały: 1, 2, 5 zł, 1, 2, 5, 10, 20, 50 gr. Na rewersie umieszczone jest godło Polski. Nominały banknotów to: 10, 20, 50, 100, 200 zł. Przednie strony banknotu przedstawiają wizerunki władców Polski. Są to odpowiednio: Mieszko I, Bolesław Chrobry, Kazimierz Wielki, Władysław Jagiełło, Zygmunt I Stary. Wyłączne prawo emitowania waluty ma Narodowy Bank Polski z siedzibą w Warszawie, który zajmuje się także polityką pieniężną w państwie. Na czele Narodowego Banku Polskiego stoi prezes, powoływany na 6-letnią kadencję przez Sejm na wniosek prezydenta Rzeczypospolitej Polski.

Czym był podział Polski na dzielnice?

Podział Polski na dzielniceW 1138 rok miał miejsce podział Polski na dzielnice. Książę Bolesław Krzywousty toczył wojnę ze swoim bratem Zbigniewem o tron. Chcąc uniknąć bratobójczych walk o władzę, jakie mogliby prowadzić jego synowie, ustanowił zasadę senioratu. Władzę zwierzchnią miał sprawować najstarszy wiekiem z dynastii Piastów. Senior oprócz swojej dzielnicy miał rządzić także dzielnicą senioralną, stolicą której był Kraków. Tej dzielnicy nie można było dziedziczyć. Oznaczało to, że po śmierci seniora, władzy nie mógł przejąć jego syn, tylko kolejny, najstarszy wiekiem, członek dynastii. W pozostałych dzielnicach władza była dziedziczna. Senior reprezentował Polskę na zewnątrz, czyli prowadził politykę zagraniczną. W przypadku wojny stał na czele wojska. Miał wpływ na obsadzanie urzędów w państwie.

Czym są andrzejkowe wróżby?

Andrzejkowe wróżbyPoczątki andrzejkowych wróżb sięgają XVI wieku. Odbywają się 29 listopada, w wigilię świętego Andrzeja. W przeszłości udział w andrzejkowych wróżbach mogły brać tylko niezamężne kobiety. Obecnie spotykają się przedstawiciele obu płci, którzy traktują wróżby z przymrużeniem oka, chociaż… . Wróżby są bardzo pomysłowe. Oto kilka z nich.
Aby poznać imię swojego przyszłego męża, należało przed snem napisać męskie imiona na karteczkach i włożyć je pod poduszkę i rano wylosować jedną z nich.
W miniaturowych łódeczkach należało umieścić dwie świeczki. Jeśli łódeczki zbliżyły się do siebie, stanowiło to zapowiedź szczęśliwej miłości.
Zdjętym z lewej nogi butem należało rzucić za siebie w stronę drzwi. Jeśli but upadnie noskiem, to oznacza dla dziewczyny rychłe zamążpójście.
Z szybkim wydaniem się za mąż związana jest też ta wróżba – dziewczyny zdejmują z lewej nogi buty i przesuwają je w kierunku drzwi. Pomyślna wróżba dotyczy tej dziewczyny, której but jako pierwszy dotknie progu.
Pod odwrócone do góry dnem talerze kładzie się następujące przedmioty: pierścionek, różaniec, listek. Wylosowany pierścionek oznacza małżeństwo, różaniec – stan zakonny, listek – staropanieństwo.
Najpopularniejszą wróżbą jest lanie roztopionego wosku na wodę. Z cienia zastygłego wosku rzucanego na ścianę odczytywano wróżbę.

Na końcu języka

Zgodnie z przepisami ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych nie można udostępniać materiałów osobom trzecim.

Kolejna porcja zadań na początku grudnia
Zapraszam na www.polski-online.pl

Zadanie 1

Podane słownie liczebniki zapisz
za pomocą cyfr 

A. Jedenaście – …………..
B. Trzynaście- …………..
C. Piętnaście – …………..
D. Siedemnaście – ………
E. Dziewiętnaście – …….. 

Zadanie 2

Uzupełnij puste miejsca w poniższych wyrazach 

A.Dwana…cie (12)
B. Os…emnaście (18)
C. Dw…d…ieścia (20)
D. Czte…naście (14)
E. Szes…a…c…e (16) 

Zadanie 3

Odpowiedz na pytania, wykorzystując wyrażenia z ramki

A. Dlaczego mieszkasz w Polsce?
Mieszkam w Polsce, bo……………………

B. Dlaczego uczysz się języka polskiego?Uczę się języka polskiego, żeby…………

C. Dlaczego chcesz pracować w Polsce?Chcę pracować w Polsce, bo……………
 

studiować w Polsce, moja dziewczyna jest z Polski, lubię ten kraj

Zadanie 4

Uzupełnij puste miejsca według wzoru 

Kto to jest?
To jest nauczycielka.

Co to jest?
To jest książka 

A…… to jest?
To jest uczeń. 

B. ….. to jest?
To jest długopis.

C. ….. to jest?
To jest dziewczyna. 

D. ….. to jest?
To jest tablica.

Zadanie 5

Do podanych wyrazów dopisz ‘kto’ lub ‘co’

A. Kubek – ……..
B. Student – ……
C. Ołówek – ……
D. Zeszyt – ……..
E. Siostra – ……..
F. Stół – …………
G. Lekarz – ………

 

 

© Copyright 2011 DOCTUS-NET
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie w całości
lub we fragmentach materiałów zawartych na stronie zabronione.