Język polski Język polski Język polski Język polski Język polski

Konwersacje – język polski dla obcokrajowców online

maj 2013

{kurs_14}

Dlaczego konwersacje?

Dzięki konwersacjom można doskonalić poprawną wymowę, płynność wypowiedzi, poprawność gramatyczną, a przede wszystkim pozbyć się lęku przed mówieniem. Dzięki temu posługiwanie się językiem polskim stanie się łatwe i przyjemne.

W jaki sposób zapisać się na konwersacje online?

  1. Wyślij e-mail do nauczyciela ze zgłoszeniem.
  2. W e-mailu zwrotnym otrzymasz propozycję harmonogramu spotkań.
  3. Po ustaleniu dogodnego dla Ciebie terminu zapłać za interesujący Cię rodzaj zajęć.
  4. Po dokonaniu wpłaty otrzymasz potwierdzenie, a nauczyciel prowadzący zajęcia skontaktuje się z Tobą w ciągu 24 godzin.

 

  1. Konwersacje rozpoczną się w momencie potwierdzenia dokonania wpłaty. W tytule przelewu należy wpisać rodzaj korepetycji i kwotę, np. konwersacje – pakiet (100 zł).
  2. Ilość miejsc jest ograniczona i decyduje kolejność zgłoszeń. Istnieje możliwość zapisania się na listę oczekujących.
  3. Zgodnie z przepisami ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych uczestnik konwersacji nie może udostępniać materiałów osobom trzecim.
  4. Dane osobowe do faktury: imię i nazwisko, adres zamieszkania.
  5. Zapisanie się osoby na konwersacje oznacza akceptację przez nią powyższego regulaminu.

Polska w pigułce

Jak wygląda Pierwsza Komunia Święta?

pierwsza komunia-1Nie we wszystkich kościołach chrześcijańskich ten sakrament jest przyjmowany. Jak wygląda Pierwsza Komunia Święta w Kościele rzymskokatolickim? Przygotowanie dzieci trwa przez dwa lata, w klasie I i II. W klasie II dzieci uczęszczają na katechezę przed komunijną, podczas której uczą się o prawdach wiary. Dzieci przystępują do tego sakramentu w uroczystych strojach koloru białego, co ma symbolizować ich niewinność i czystość. Najczęściej takim strojem jest alba, taka sama dla dziewczynek i chłopców. Jest to suknia zakładana przez głowę, przewiązana w pasie sznureczkiem. Jej ozdobą jest peleryna. Dziewczynki na głowie mają wianuszki lub wplecione we włosy kwiaty. Na stroju komunijnym naszyte są wyhaftowane emblematy IHS. Do elementów stroju komunijnego należą też białe rękawiczki i atłasowe torebki dla dziewczynek. Dzieci podczas nabożeństwa trzymają zapalone świece. Otrzymują też medaliki, różańce i książeczki do nabożeństwa. Po uroczystościach kościelnych odbywa się przyjęcie komunijne. W przeszłości było organizowane wyłącznie w domu. Obecnie bardzo często odbywa się w restauracjach z wyszukanym menu. Dzieci otrzymują też prezenty. Mogą to być podarunki symboliczne, np. album na zdjęcia, ramka na komunijne zdjęcie, pudełeczko na różaniec. Otrzymują też prezenty, czasami o dużej wartości materialnej, np. komputer, konsola do gier, aparat cyfrowy, kamera, odtwarzacz MP3, komórka, quod, gry komputerowe. Warto wspomnieć, że w przeszłości obdarowywano dziećmi rowerami i zegarkami. W ciągu „białego tygodnia” dzieci razem z rodzicami biorą udział w nabożeństwach.

Warto obejrzeć film „Nie ma róży bez ognia”

Nie ma róży bez ogniaReżyser: Stanisław Bareja
Obsada: Jacek Fedorowicz, Halina Kowalska, Jerzy Dobrowolski, Stanisława Celińska, Mieczysław Czechowicz, Stanisław Tym
Gatunek: komedia
Rok produkcji: 1974

O czym jest film?
Jest to komedia obyczajowa, ukazująca problemy mieszkaniowe Polaków. Małżeństwo, Wanda i Jan Filikiewiczowie, gnieżdżą się w ciasnym pokoju willi, jedynym nie zamienionym na biuro. Niespodziewanie otrzymują propozycję zamiany niewygodnej klitki na dwupokojowe mieszkanie spółdzielcze. Szczęście małżonków nie trwa jednak długo. Pojawia się Jerzy, pierwszy mąż Wandy, roszcząc sobie prawo do jednego z pokoi. Wkrótce do Warszawy przybywa Lusia, narzeczona Jerzego, sprowadzona przez Filikiewicza w nadziei na pozbycie się dzikiego lokatora. Niestety tuż za nią – jej nowy narzeczony – Zenek. Zaraz potem – ojciec Lusi wraz z meblami. Filikiewicz nie wytrzymuje nerwowo sytuacji i ląduje w szpitalu. Tymczasem z willi zostają usunięte biura, a Filikiewiczowie stają się jedynymi właścicielami czterech pokoi, w piątym jednak pojawia się Jerzy. Filikiewicz wie, na co się zanosi…

Co to była pierwsza wolna elekcja?

Wolna elekcjaW1572 roku bezpotomnie zmarł Zygmunt August, ostatni król z dynastii Jagiellonów. W 1573 roku do Warszawy zwołano sejm elekcyjny, podczas obrad którego miał zostać wyłoniony przyszły władca. W sejmie elekcyjnym brała udział szlachta i magnateria. Główne miejsce na polu elekcyjnym zajmował budynek zwany szopą senatorską. W nim posłowie przedstawiali kandydata na przyszłego króla. Kiedy zakończyła się prezentacja kandydatów, przystępowano do głosowania. Postanowiono także, że każdy król Polski przed objęciem tronu musiał zaakceptować podstawowe cechy ustroju Rzeczpospolitej zapisane w tak zwanych artykułach henrykowskich. Ponadto musiał wypełnić warunki osobiste określone w tak zwanych pactach conventach. Spośród czterech kandydatów wybrano księcia Henryka Walezego. Nowy król władzę sprawował tylko przez cztery miesiące. Na wieść o śmierci brata, króla Francji Karola IX w 1574 roku potajemnie uciekł z Polski, aby objąć tron francuski. Drugim królem elekcyjnym został książę siedmiogrodzki, Stefan Batory (1533-1586). Od tej pory nie zawsze Polak był władcą Polski. Na tronie polskim zasiadali m.in. królowie ze szwedzkiej dynastii Wazów, z saskiej dynastii Wettinów.

Co to są krakowskie Planty?

Planty krakowskiePlanty to inaczej „zielony pierścień” okalający Stare Miasto. Na początku XIX wieku średniowieczne mury obronne i baszty były tak zniszczone, że postanowiono je wyburzyć. Teren, który zajmowały wyrównano, czyli splantowano. Powierzchnia Plantów wynosi 20 hektarów, a ich obwód liczy ponad 4 kilometry. Jest to duży park z wytyczonymi alejkami, kwiatowymi klombami, krzewami ozdobnymi i drzewami. Warto wspomnieć, że naprzeciwko Collegium Novum w 1918 roku posadzono Dąb Wolności. W przeszłości Planty nie były wyłącznie miejscem spacerów, ale także rozrywki. Odbywały się tutaj m.in. liczne koncerty. W parku można podziwiać wspaniałe pomniki poświęcone znakomitym Polakom, m.in. Mikołajowi Kopernikowi oraz bohaterom literackim, m.in. Grażynie i Litaworowi, bohaterom powieści poetyckiej „Grażyna” Adama Mickiewicza.

Na końcu języka

Zgodnie z przepisami ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych nie można udostępniać materiałów osobom trzecim.

Kolejna porcja zadań na początku czerwca.
Zapraszam na www.polski-online.pl

Zadanie 1

Proszę uzupełnić zdania poniższymi wyrazami. 

na, po, w, do, przez, między

Państwo Malinowscy zaprosili nas w sobotę ………. swojego ogrodu. Rosną …….. nim kwiaty, drzewa owocowe i warzywa. Do ogrodu wchodzi się …….. bramę udekorowaną kwiatami. …….. prawej stronie znajdują się dwie stare jabłonie, ale my zwróciliśmy uwagę przede wszystkim na czereśnię, ponieważ było ……… niej mnóstwo dojrzałych owoców. ……… jabłonkami a czereśnią rosła jeszcze brzoskwinia, ale w tym roku nie będzie miała owoców.

Zadanie 2

W puste miejsca wpisz stosowne wyrazy. 

I.Robić z ………. widły.
A. nitki.
B. igły.
C. patyka. 

II. Być nie w ……….
A. zupie.
B. sosie.
C. mleku. 

III. Dostać ………. skórki.
A. kaczej.
B. indyczej.
C. gęsiej.

Zadanie 3

Z podanego diagramu wypisz wszystkie wyrazy, w których ‘rz’ wymienia się na ‘r’.

M A L A R Z
G R Z B E K
D R Z E W O
C H R Z A N
O R Z E Ł V
L E K A R Z

Zadanie 4

Przeczytaj poniższy tekst, a następnie wskaż poprawne odpowiedzi. 

Tak. W Telkibanya nie było nic, nic prócz wsi, która stała na swoim miejscu od setek lat. Szerokie, rozsiadłe domy kryły się w cieniu owocowych drzew. Siarkowa żółć ścian, ciemny brąz snycerki, rzeźbione odrzwia, okiennice i werandy trwały w doskonałej symbiozie z ciężką, barokową obfitością ogrodów. Wydawało się, że metafora osiadłości i zakorzenienia zmaterializowała się tutaj w sposób idealny. Nie było ani jednego nowego domu, lecz żaden stary nie wymagał naprawy ani remontu. Byliśmy jedynymi obcymi, lecz nie przyciągaliśmy niczyjego wzroku (Andrzej Stasiuk „Jadąc do Babadag, fragm.).

1. W Telkibanya:
A. Były tylko nowe domy.
B. Były tylko stare domy.
C. Nie było ani jednego nowego domu. 

2.  W Telkibanya znajdowała się:
A. Nowoczesna wieś.
B. Nowoczesne miasteczko.
C. Stara wieś.

3.  Domy stały:
A. W słońcu.
B. W cieniu owocowych drzew.
C. W cieniu owocowych krzewów.

4. Wygląd domów w Telkibanya:
A. Współgrał z estetyką tamtejszych ogrodów.
B. Nie pasował do estetyki tamtejszych ogrodów.
C. Współgrał z estetyką sąsiedniej miejscowości. 

5. Odrzwia były:
A. Kolorowe.
B. Rzeźbione.
C. Gładkie.

 

© Copyright 2011 DOCTUS-NET
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie w całości
lub we fragmentach materiałów zawartych na stronie zabronione.