Język polski Język polski Język polski Język polski Język polski

Konwersacje – język polski dla obcokrajowców online

czerwiec 2013

{kurs_14}

Dlaczego konwersacje?

Dzięki konwersacjom można doskonalić poprawną wymowę, płynność wypowiedzi, poprawność gramatyczną, a przede wszystkim pozbyć się lęku przed mówieniem. Dzięki temu posługiwanie się językiem polskim stanie się łatwe i przyjemne.

W jaki sposób zapisać się na konwersacje online?

  1. Wyślij e-mail do nauczyciela ze zgłoszeniem.
  2. W e-mailu zwrotnym otrzymasz propozycję harmonogramu spotkań.
  3. Po ustaleniu dogodnego dla Ciebie terminu zapłać za interesujący Cię rodzaj zajęć.
  4. Po dokonaniu wpłaty otrzymasz potwierdzenie, a nauczyciel prowadzący zajęcia skontaktuje się z Tobą w ciągu 24 godzin.

 

  1. Konwersacje rozpoczną się w momencie potwierdzenia dokonania wpłaty. W tytule przelewu należy wpisać rodzaj korepetycji i kwotę, np. konwersacje – pakiet (100 zł).
  2. Ilość miejsc jest ograniczona i decyduje kolejność zgłoszeń. Istnieje możliwość zapisania się na listę oczekujących.
  3. Zgodnie z przepisami ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych uczestnik konwersacji nie może udostępniać materiałów osobom trzecim.
  4. Dane osobowe do faktury: imię i nazwisko, adres zamieszkania.
  5. Zapisanie się osoby na konwersacje oznacza akceptację przez nią powyższego regulaminu.

Polska w pigułce

Savoir-vivre po polsku, czyli jak zachować się w autobusie, tramwaju, metrze

rys-02• wchodzimy do wnętrza pojazdu, kiedy opuszczą go wysiadający pasażerowie
• wsiadać powinno się tylnymi i środkowymi drzwiami, a wysiadać przednimi. Niestety, rzadko kto o tym pamięta
• jeśli mamy plecak (nawet mały), zdejmujemy go i na czas podróży trzymamy w ręku
• bilet kasujemy zaraz po wejściu do pojazdu. Jeśli stoimy daleko od kasownika, to nie przedzieramy się między współpasażerami, tylko prosimy o pomoc w skasowaniu biletu
• bilety można kupić w automacie biletowym lub u kierowcy pojazdu
• starajmy się nie blokować miejsca przy drzwiach, nawet jeśli będziemy wysiadać na następnym przystanku
• nie wsiadamy z przekąskami, bagażem o ostrych krawędziach czy z rowerem
• starajmy się nie rozmawiać głośno czy to przez telefon komórkowy, czy to ze współpasażerem
• jeśli zauważymy, że ktoś zakłóca porządek, zgłośmy ten fakt kierowcy pojazdu
• zwalniamy miejsce siedzące osobom starszym, kobietom z dziećmi, inwalidom. A już bezwzględnie musimy ustąpić miejsca jeśli jest ono przeznaczone dla osób uprzywilejowanych. O tym, że jest to właśnie takie miejsce informują nas stosowne piktogramy

Co to są wianki?

WiankiZwiązane są z obrzędami świętojańskimi, które mają miejsce w najkrótszą noc w roku, jaka przypada z 23 na 24 czerwca. W dawnych czasach w tę właśnie noc na wzgórzach rozpalano ogniska, zwane sobótkami, wokół których tańczyły dziewczęta śpiewając pieśni o miłości. W tę magiczną noc szukano cudownego kwiatu paproci, który miał kwitnąć tylko o tej porze. Ten, kto go znalazł mógł liczyć na szczęście, bogactwo i cieszyć się zdrowiem. Obrzęd puszczania wianków na wodę zachował się do czasów obecnych. Do deseczki z przymocowaną zapaloną świeczką przywiązuje się kwiaty polne i ogrodowe. Taki wianek puszcza się na wodę. Z tym związana jest też wróżba. Otóż ta dziewczyna, której wianek najszybciej dopłynął do drugiego brzegu, jeszcze w tym samym roku miała wyjść za mąż. Jeżeli wianek zatonął lub zgasła świeczka, to jego właścicielkę czekać miały kłopoty, smutki i nieszczęśliwa miłość.

Warto obejrzeć film „Nie lubię poniedziałku”

Nie lubię poniedziałkuReżyser: Tadeusz Chmielewski
Obsada: Kazimierz Witkiewicz, Mieczysław Czechowicz, Jerzy Turek, Joanna Kasperska
Gatunek: komedia
Rok produkcji: 1971
O czym jest film?
Jest to jedna z najzabawniejszych komedii lat 70. ubiegłego wieku. Oto co potrafi się przydarzyć przeciętnemu Polakowi i Włochowi w ciągu 24 godzin. Rzecz dzieje się pewnego poniedziałku w Warszawie. Włoski przemysłowiec przyjeżdża do stolicy Polski w sprawach handlowych, lecz dyrektor centrali, który miał go podejmować, tkwi uwięziony w windzie biurowca. Włocha zaś uroczyście witają Polacy, którzy czekają na zupełnie kogoś innego. To tylko niektóre wątki w filmie, który jest satyrą na polską rzeczywistość wczesnych lat 70-tych.

Co to był „potop szwedzki”?

Potop szwedzkiW XVII wieku Polska prowadziła liczne wojny. Rujnowały one kraj pod względem gospodarczym i osłabiały go na arenie międzynarodowej. W czasie „potopu” na tronie polskim zasiadał Jan Kazimierz (1609-1672), wywodzący się ze szwedzkiej dynastii Wazów. W tym okresie Szwecja była najpotężniejszym państwem nadbałtyckim i zmierzała do całkowitego opanowania wybrzeży Morza Bałtyckiego. Do realizacji planów przystąpił król Szwecji Karol X Gustaw. Jego uzbrojone i dobrze wyszkolone wojska wkroczyły do Polski w lipcu 1655 roku. Armia szwedzka zdobywała kolejne obszary państwa polskiego. Wielkie Księstwo Litewskie oddał pod opiekę Szwedów Janusz Radziwiłł. Król Polski wraz z dworem opuścił Warszawę i schronił się na Śląsku. Najeźdźcy grabili miasta i wsie, nękali ludność polską. Duch walki w narodzie polskim upadł. Momentem przełomowym w wojnie stało się oblężenie Częstochowy, które zakończyło się dla Szwedów klęską. To wydarzenie napełniło serca Polaków otuchą. Zaczęto walczyć o swój kraj. W 1660 roku został zawarty pokój między Polską a Szwecją.

Jakie jest Collegium Maius?

Collegium MaiusCollegium Maius (Kolegium Większe) jest to serce Akademii Krakowskiej, późniejszego Uniwersytetu Jagiellońskiego. Budynek usytuowany jest przy ulicy Jagiellońskiej. Od tej strony znajduje się zewnętrzna część pięknego wykuszu i gotycki portal. We wnętrzu wykuszu stał pulpit dla lektora, który podczas posiłków spożywanych przez profesorów czytał fragmenty Pisma Świętego lub dzieł naukowych. Budynek wzniesiony jest z czerwonej cegły i nakryty spadzistym dachem o szerokich okapach. Jego ozdobą jest wewnętrzny arkadowy dziedziniec, gdzie możemy dostrzec unikatowe kryształowe sklepienie krużganków. Na wysokości pierwszego piętra biegną ganeczki, na które prowadzą schody. Na balustradzie widnieją rozmaite herby. Na pierwszym piętrze naszą uwagę przykuwa piękny, gotycki złocony portal ze spiralnie ułożonymi gałęziami. Jest to Porta Aurea – Złota Brama, czyli wejście do Librarii (biblioteki). Pośrodku dziedzińca usytuowana jest, wykonana z czarnego marmuru, studnia. W przeszłości w Collegium Maius były sale wykładowe i mieszkania profesorów. Obecnie swoją siedzibę ma Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Wśród eksponatów na uwagę zasługuje złoty globus z początku XVI wieku, aparatura, na której Karol Olszewski i Zygmunt Wróblewski skroplili w 1883 roku powietrze (dokonali tego w budynku mieszczącym się przy ulicy św. Anny 6. Było to Collegium Physicum, a obecnie nosi nazwę Kolegium Kołłątaja). Wśród najsłynniejszych studentów krakowskiej uczelni należy wymienić Mikołaja Kopernika i Karola Wojtyłę, późniejszego papieża Jana Pawła II.

Na końcu języka

Zgodnie z przepisami ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych nie można udostępniać materiałów osobom trzecim.

Kolejna porcja zadań na początku lipca
Zapraszam na www.polski-online.pl

Zadanie 1

Podane w nawiasach bezokoliczniki zastosuje w trybie przypuszczającym, według poniższego wzoru.

Gdybym była już na wakacjach,(robić) robiłabym rzeczy, na które teraz nie mam czasu.

Gdyby było chłodno, mój mąż (wypożyczyć)………. nowe książki z biblioteki. Wieczorem (my) całą rodziną (pójść) ………. do kina, gdyby tylko wyświetlano jakiś nowy film. Jeśli byłoby ciepło, moja córka (pływać) ………. w jeziorze. W upalne dni ja najchętniej (leżeć) ………. na tarasie, a wieczorami (zapraszać) ………. przyjaciół.

Zadanie 2

Przeczytaj podane napisy i zaznacz właściwą odpowiedź.

Myjnia

Ten napis oznacza miejsce:

A. W salonie fryzjerskim, gdzie fryzjer myje klientom włosy.
B. W barze, gdzie zmywane są naczynia.
C. Gdzie można umyć samochód. 

Wędliny

Ten napis można spotkać w sklepie, w którym:

A. Można kupić wędzone ryby.
B. Można kupić kiełbasę, szynkę, parówki.
C. Kupujemy warzywa.

Podpis

Ten napis można spotkać:

A. W dokumentach.
B. Na drzwiach gabinetu lekarskiego.
C. Na opakowaniu herbaty.

Zadanie 3

Wskaż poprawną odpowiedź.

Jeżeli Tatry są dla nas zbyt wysokie i wolimy klimat nieco łagodniejszy, to z całą pewnością znajdziemy odpowiednie miejsce w hotelu „Skalny”. Hotel przeszedł modernizację i obecnie ma 3-gwiazdkowy standard.

Ten tekst informuje, że:

A. Z powodu remontu nie można teraz przyjechać do hotelu „Skalny”.
B. Hotel znajduje się w Tatrach.
C. Hotel nie znajduje się w Tatrach. 

Zadanie 4

Z rozsypanych wyrazów ułóż zdanie.

okna, Drewniana, koło, na, kwadratowa, prostokątnego, stoi, książki, półka, dużego, czerwona

Zadanie 5

Dokończ zdania podanymi poniżej wyrazami lub wyrażeniami.

A. Marek nie poszedł do kina, ponieważ …………………………………………….
B. Janek lubi truskawki ze ……………………………………………..
C. Bartek pojechał na wycieczkę do ……………………………………………..
D. Kasia była chora i została ……………………………………………..

śmietaną, padał deszcz, Warszawy, w domu

 

 

© Copyright 2011 DOCTUS-NET
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie w całości
lub we fragmentach materiałów zawartych na stronie zabronione.