Język polski Język polski Język polski Język polski Język polski

Konwersacje – język polski dla obcokrajowców online

lipiec 2013

{kurs_14}

Dlaczego konwersacje?

Dzięki konwersacjom można doskonalić poprawną wymowę, płynność wypowiedzi, poprawność gramatyczną, a przede wszystkim pozbyć się lęku przed mówieniem. Dzięki temu posługiwanie się językiem polskim stanie się łatwe i przyjemne.

W jaki sposób zapisać się na konwersacje online?

  1. Wyślij e-mail do nauczyciela ze zgłoszeniem.
  2. W e-mailu zwrotnym otrzymasz propozycję harmonogramu spotkań.
  3. Po ustaleniu dogodnego dla Ciebie terminu zapłać za interesujący Cię rodzaj zajęć.
  4. Po dokonaniu wpłaty otrzymasz potwierdzenie, a nauczyciel prowadzący zajęcia skontaktuje się z Tobą w ciągu 24 godzin.

 

  1. Konwersacje rozpoczną się w momencie potwierdzenia dokonania wpłaty. W tytule przelewu należy wpisać rodzaj korepetycji i kwotę, np. konwersacje – pakiet (100 zł).
  2. Ilość miejsc jest ograniczona i decyduje kolejność zgłoszeń. Istnieje możliwość zapisania się na listę oczekujących.
  3. Zgodnie z przepisami ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych uczestnik konwersacji nie może udostępniać materiałów osobom trzecim.
  4. Dane osobowe do faktury: imię i nazwisko, adres zamieszkania.
  5. Zapisanie się osoby na konwersacje oznacza akceptację przez nią powyższego regulaminu.

Polska w pigułce

Savoir-vivre po polsku, czyli wakacje po polsku

rys-04Dla uczniów szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych wakacje rozpoczynają się w ostatni piątek czerwca i trwają do 31 sierpnia. Dzieci i młodzież mają różne możliwości spędzania wolnego czasu. W dużych miastach organizowane jest „Lato w Mieście”. Uczestnicy, najczęściej uczniowie od 7 do 16 roku życia, mogą brać udział w różnorodnych zajęciach: artystycznych, sportowych, edukacyjnych, rozrywkowych. Zajęcia tego typu organizowane są przez domy kultury lub szkoły. Dzieci i młodzież mogą też spędzać czas na koloniach, obozach harcerskich, sportowych. Obozy organizowane są praktycznie w każdym zakątku kraju. Najbardziej popularne miejsca to: Tatry, Pieniny, Bieszczady, Kraina Tysiąca Jezior, czyli Mazury, Kołobrzeg, Łeba, Trójmiasto. Trochę inaczej wyglądają wakacje studentów. Termin rozpoczęcia przez nich wypoczynku zależy od zakończenia sesji egzaminacyjnej. Ich wakacje trwają do 30 września. Podczas letnich miesięcy młodzież od 16 roku życia jak i studenci mogą podjąć pracę tymczasową, patrz: zakładka Liceum/technikum, artykuł „ABC wakacyjnego zarobkowania”. Inaczej rzecz się ma z urlopami pracowników. Ich wolny czas w dużej mierze zależy od organizacji pracy danego zakładu czy firmy. Pracownik musi złożyć podanie o przyznanie mu urlopu. Polacy całymi rodzinami spędzają część wakacji poza granicami kraju, m.in. w Egipcie, Tunezji, Turcji. Dużą popularnością cieszą się w dalszym ciągu „wakacje pod gruszą”, czyli czas spędzony u rodziny mieszkającej na wsi.

Warto obejrzeć film „Co mi zrobisz, jak mnie złapiesz”

Co mi zrobisz, jak mnie złapieszReżyser: Stanisław Bareja
Obsada: Krzysztof Kowalewski, Bronisław Pawlik, Stanisław Tym, Ewa Wiśniewska, Ewa Ziętek
Gatunek: komedia
Rok produkcji: 1978
O czym jest film?
Dyrektor podupadającego przedsiębiorstwa dowiaduje się, że dziewczyna, którą poznał podczas delegacji w Paryżu, jest z nim w ciąży. Postanawia więc rozwieść się z żoną i poślubić ową dziewczynę, która jest córką dygnitarza partyjnego, co pozwoliłoby mu utrzymać stanowisko. Uznaje, że najlepszym sposobem na pozbycie się żony byłaby udokumentowana zdjęciami zdrada. Angażuje fotografa, nieudacznika, kolegę ze szkolnych lat. Po powrocie z kolejnej delegacji, tym razem na Węgry, dowiaduje się, że przestał być szefem przedsiębiorstwa, a dotychczasowy zastępca zajął jego stanowisko i w dodatku ożenił się z córką prominenta, żona zaś wystąpiła o rozwód, zdradzając go wcześniej z fotografem.

Jaki jest kościół Dominikanów w Krakowie?

Kościół Dominikański w KrakowieKościół Dominikanów znajduje się przy placu Dominikańskim. Jest to ceglana budowla pochodząca z XIII wieku. Do wnętrza świątyni prowadzi bogato dekorowany gotycki portal. W prezbiterium na uwagę zasługuje sieciowe sklepienie oraz XV-wieczna spiżowa płyta odlana w Norymberdze, a przedstawiająca wczesnorenesansowego włoskiego poetę i filozofa Filipa Buonaccrossiego. Płytę wykonano według projektu Wita Stwosza. Warto także zobaczyć kaplicę św. Jacka. Zbudowana została na planie kwadratu. Centralne miejsce zajmuje sarkofag św. Jacka pochodzący z przełomu XVII i XVIII wieku. Ściany kaplicy zdobione są stiukami. Nakryta kopuła i wzniesiona na planie krzyża greckiego jest XVII-wieczna kaplica Matki Boskiej Różańcowej. Nakryta kopułą i wniesiona na planie kwadratu jest XVII-wieczna kaplica Lubomirskich, do której wiedzie wczesnobarokowy, marmurowy portal. Najokazalszą jest późnorenesansowa kaplica Myszkowskich. Została wybudowana na planie kwadratu. Czasza kopuły nakrywająca kaplicę podzielona jest na cztery rzędy kasetonów, które ozdobione są główkami aniołków i popiersiami przedstawicieli rodu Myszkowskich.

Co to była bitwa pod Grunwaldem?

Bitwa pod GrunwaldemZakon Szpitala Najświętszej Marii Panny Domu Niemieckiego w Jerozolimie został sprowadzony do Polski w 1226 roku przez Konrada Mazowieckiego. Krzyżacy, bo tak nazywano tych rycerzy, mieli bronić Mazowsza przed pogańskim plemieniem Prusów. Krzyżacy pokonali Prusów, ale też zdołali zbudować na terenie Polski olbrzymie, potężne państwo ze stolicą w Malborku i zaczęli zagrażać Polsce. Do wielkiej bitwy z Krzyżakami doszło na polach pod Grunwaldem (Grunwald leży niedaleko Ostródy, w województwie warmińsko-mazurskim). Na czele armii polskiej stanął król Władysław Jagiełło (1351-1434). Dołączyły też wojska Wielkiego Księstwa Litewskiego, którymi dowodził stryjeczny brat Władysława Jagiełły, Witold. Wojska polsko-litewskie liczyły ok. 30 tysięcy żołnierzy. Na czele armii krzyżackiej stanął wielki mistrz Zakonu, Ulrich von Jungingen. Wojska krzyżackie liczyły ok. 20 tysięcy żołnierzy. Bitwa zakończyła się klęską Krzyżaków. Zginął w niej wielki mistrz Zakonu. Władysławowi Jagielle nie udało się jednak zdobyć Malborka. Bitwa pod Grunwaldem była największą bitwą w średniowiecznej Europie i przyniosła prestiż Polsce. Ten temat chętnie wykorzystywali artyści, np. Henryk Sienkiewicz nawiązał do bitwy w swojej powieści „Krzyżacy”, a malarz Jan Matejko przedstawił bitwę na obrazie „Bitwa pod Grunwaldem”.

Na końcu języka

Zgodnie z przepisami ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych nie można udostępniać materiałów osobom trzecim.

Kolejna porcja zadań na początku lipca
Zapraszam na www.polski-online.pl

Zadanie 1

Przeczytaj poniższy tekst, a następnie zaznacz poprawne odpowiedzi.

Paragon był już głęboko w lesie. Zanim jego oczy przywykły do mroku, letnia noc otuliła go szczelnie, zagarnęła miękko, jak nurt wody zagarnia pływaka. Szedł niemal instynktownie, stopami wyszukując twardszy nurt ścieżki. Nad nim szeleściło tajemnicze sklepienie lasu. Ledwo dostrzegalne półszmery, półodgłosy wypełniały ciszę niepohamowanym lękiem. Po przyjeździe był już z Perełką na zamku. Wiedział, że gdy ścieżka się skończy, trzeba przejść przez park obok kościoła, potem jeszcze kawałek nad jeziorem, a potem w lewo wspiąć się do góry. Przypomniał sobie doskonale całą drogę, jednak nie był pewny, czy dobrze idzie. (Adam Bahdaj „Wakacje z duchami”, fragm.).

I. Krajobraz, o którym mowa w tekście był:
A. Przerażający.
B. Tajemniczy.
C. Radosny.

II. Paragon to:
A. Imię chłopca.
B. Pseudonim chłopca.
C. Potwierdzenie zapłaty.

III. Paragon zwiedzał zamek z:
A. Muszelką.
B. Kropelką.
C. Perełką.

IV. Paragon znalazł się:
A. Na skraju lasu.
B. Pośrodku lasu.
C. Niedaleko lasu.

V. Kiedy ścieżka się skończyła, należało:
A. Przejść przez park obok domu.
B. Przejść przez zagajnik obok kościoła.
C. Przejść przez park obok kościoła.

Zadanie 2

W puste miejsca wpisz czasowniki.

W wakacje można: odpoczywać, ……………….., opalać się, ………………, kąpać się w morzu, …………….., zwiedzać, ……………….

Zadanie 3

Określ poniższe części mowy: rzeczownik, czasownik, przymiotnik.

A. Podróżować – ………………………………
B. Podróż -……………………………………
C. Podróżniczy – ………………………………

Zadanie 4

Poniższe wyrazy przyporządkuj do dwóch kategorii:

A. Morze – ……………………………………
B. Góry – ………………………………………

leżak, potok, nurkowanie, taternik, wodospad, jaskinia, muszelki, plaża

Zadanie 5

Spędzasz wakacje „pod gruszą”. Które z wyrazów lub wyrażeń nie pasują do tego miejsca?

tramwaj, pole, autostrada, gospodarstwo rolne, lotnisko, łąka, metro, sad

Zadanie 6

Ułóż w porządku chronologicznym czynności, jakie musiał wykonać podróżnik.

A. Wsiadł do pociągu.
B. Sprawdził rozkład jazdy.
C. Kupił bilet w kasie.
D. Czekał na peronie.

 

© Copyright 2011 DOCTUS-NET
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie w całości
lub we fragmentach materiałów zawartych na stronie zabronione.