Język polski Język polski Język polski Język polski Język polski

Konwersacje – język polski dla obcokrajowców online

sierpień 2013

{kurs_14}

Dlaczego konwersacje?

Dzięki konwersacjom można doskonalić poprawną wymowę, płynność wypowiedzi, poprawność gramatyczną, a przede wszystkim pozbyć się lęku przed mówieniem. Dzięki temu posługiwanie się językiem polskim stanie się łatwe i przyjemne.

W jaki sposób zapisać się na konwersacje online?

  1. Wyślij e-mail do nauczyciela ze zgłoszeniem.
  2. W e-mailu zwrotnym otrzymasz propozycję harmonogramu spotkań.
  3. Po ustaleniu dogodnego dla Ciebie terminu zapłać za interesujący Cię rodzaj zajęć.
  4. Po dokonaniu wpłaty otrzymasz potwierdzenie, a nauczyciel prowadzący zajęcia skontaktuje się z Tobą w ciągu 24 godzin.

 

  1. Konwersacje rozpoczną się w momencie potwierdzenia dokonania wpłaty. W tytule przelewu należy wpisać rodzaj korepetycji i kwotę, np. konwersacje – pakiet (100 zł).
  2. Ilość miejsc jest ograniczona i decyduje kolejność zgłoszeń. Istnieje możliwość zapisania się na listę oczekujących.
  3. Zgodnie z przepisami ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych uczestnik konwersacji nie może udostępniać materiałów osobom trzecim.
  4. Dane osobowe do faktury: imię i nazwisko, adres zamieszkania.
  5. Zapisanie się osoby na konwersacje oznacza akceptację przez nią powyższego regulaminu.

Polska w pigułce

Na turystycznych szlakach

Mapa PolskiPolska jest krajem atrakcyjnym dla turystów. Można spędzić czas na górskich wędrówkach, na morskich plażach czy nad jeziorami. Oto kilka propozycji.
Jura Krakowsko-Częstochowska biegnie przez Wyżynę Krakowsko-Częstochowską (południowa część Polski). Jej atrakcją są bardzo liczne jaskinie, w których żyją nietoperze. Te skrzydlate ssaki reprezentują ok. 17 gatunków. Na uwagę zasługują też skały, które mają oryginalne kształty, jak np. Maczuga Herkulesa, mająca właśnie kształt maczugi. W dawnych czasach władcy wznosili na wysokich skałach Jury Orle Gniazda. Były to trudno dostępne zamki, mające charakter obronny. Jura to wymarzone miejsce dla amatorów wspinaczek.
Pustynia Błędowska położona jest na pograniczu Wyżyny Śląskiej i Olkuskiej (południowa część Polski). Jest to największy w Polsce obszar lotnych piasków. Powstała w wyniku wycinania drzew i wydobycia węgla. Pustynia ta jest pod ochroną.
Błędne Skały położone są w Sudetach, w Parku Narodowym Gór Stołowych (zachodnio-południowa część Polski). Jest to skalny labirynt, który powstał w wyniku działania czynników naturalnych. Szczeliny i korytarze wydrążone zostały przez wodę i wiatr. Niektóre przejścia są tak wąskie, że trzeba się przez nie przeciskać.
Kraina Wielkich Jezior Mazurskich rozciąga się na Pojezierzu Pomorskim (północna część Polski). Mazurskie jeziora, jak np. Mamry, Śniardwy powstały po ustąpieniu lodowca na tych terenach. Ich charakterystyczną cechą jest to, że łączą je kanały, dzięki czemu można po nich pływać bez końca. Nie tylko jeziora stanowią o atrakcyjności tego regionu. Bogata jest bowiem fauna i flora. Żyją tutaj rzadkie gatunki ptaków, jak np. kormorany, perkozy, żurawie. Można też spotkać m.in. żółwie błotne, bobry, jelenie, piżmaki. Bagniste brzegi jezior porasta sitowie i tatarak.
Puszcza Białowieska rozciąga się w północno-wschodniej części Polski. Jest to jeden z najstarszych w Europie lasów pierwotnych. Jest siedliskiem rozmaitych gatunków zwierząt, np. rysi, wilków, łosi, drapieżnych ptaków czy rzadkich owadów. Królem puszczy jest żubr, będący pod ścisłą ochroną. Podczas wędrówki można natknąć się na kurhany, czyli groby w kształcie kopca, a także polany i gaje, gdzie w pradawnych czasach ówczesna ludność czciła swoje bóstwa.

Warto obejrzeć film „Podróż za jeden uśmiech”

Podróz za jeden uśmiechReżyser: Stanisław Jędryka
Gatunek: przygodowy
Obsada: Henryk Gołębiowski, Filip Łobodziński, Alina Janowska
Rok produkcji: 1972
O czym jest film?
Janusz Fąferski „Duduś” i Poldek Wanatowicz są ciotecznymi braćmi. Chociaż są kuzynami bardzo się od siebie różnią. „Duduś” to znakomity uczeń, ma rozległą teoretyczną wiedzę z różnych dziedzin, jest dobrze wychowany, zawsze elegancko ubrany i przyzwyczajony do wygodnego życia. A poza tym to fajtłapa. Jego przeciwieństwem jest Poldek. Niezbyt przykłada się do nauki, na szkolnym świadectwie miał piątkę jedynie ze śpiewu. Ale jest to chłopiec radosny, odważny, zaradny, pomysłowy. Po zakończeniu roku szkolnego wyruszają na wakacje nad morze. W wyniku nieprzewidzianych okoliczności muszą jechać sami i na dodatek bez pieniędzy. Ich podróż autostopem obfitowała w wiele humorystycznych przygód, które dla nas, żyjących już w XXI wieku mogą trącić myszką. Jednak mają one niezwykły urok i powab. Film tętni młodzieńczą radością z odkrywania świata. Pokazuje również, że człowiek może się zmienić, czego wymownym przykładem może być „Duduś”, który z chłopca rozkapryszonego i ciamajdowatego stał się młodzieńcem zaradnym. A to napawa optymizmem.

Coś na ząb

Placki ziemniaczanePlacki ziemniaczane
Składniki: 80 dag ziemniaków, cebula, 2 ząbki czosnku, 3 jaja, sól, pieprz, łyżeczka startego majeranku, olej do smażenia.
Jak to wykonać? Ziemniaki obierz, umyj i zetrzyj na tarce. Połącz ze stratą cebulą i roztartym z solą czosnkiem. Dodaj majeranek, pieprz, jaja i dokładnie wymieszaj. Na patelni rozgrzej olej i kładź niewielkie porcje masy ziemniaczanej. Placki smaż z obu stron na złoty kolor. Podawaj gorące. Doskonałym dodatkiem będzie szklanka zsiadłego mleka.

Na końcu języka

Zgodnie z przepisami ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych nie można udostępniać materiałów osobom trzecim.

Kolejna porcja zadań na początku września
Zapraszam na www.polski-online.pl

Zadanie 1

Uzupełnij puste miejsca w zdaniach wybranymi wyrazami.

A. Marek pojechał nad ………………
B. Kiedy była …………… pogoda, to ……………… w morzu.
C. Gdy było chłodno, spacerował po …………… i zbierał ……………
D. Wrócił do domu ……………

szczęśliwy, słoneczna, morze, plaży, pływał, muszelki

Zadanie 2

Uporządkuj wyrazy według rosnącej intensywności cechy.

ciepły, skwarny, upalny, gorący

Zadanie 3

Wybierasz się na wycieczkę w góry. Wskaż, jakie rzeczy zapakujesz do plecaka?

buty o twardej podeszwie, klapki, kurtka przeciwdeszczowa, strój kąpielowy, latarka, parasolka, kapelusz słomkowy, telefon komórkowy

Zadanie 4

Korzystając z mapy Polski, określ położenie poniższych miast
Wzór: Kraków – południowa część Polski

A. Gdańsk – …………………………………………………
B. Warszawa – …………………………………………………
C. Szczecin – …………………………………………………
D. Białystok – …………………………………………………
E. Wrocław – …………………………………………………

Zadanie 5

Do poniższych sformułowań dopasuj poniższe przysłowia.

I.Jeśli masz udać się w podróż, to nie zwlekaj.
II. Przygotowujesz się do podróży, ale nie możesz jej rozpocząć.
III. Podróżując poznajesz nowe miejsca, ludzi i ich zwyczaje.
IV. Do podróży trzeba się przygotować wcześniej.

A. Podróże kształcą.
B. Komu w drogę, temu czas.
C. W dzień odjazdu nie zaczyna się przygotowań do podróży.
D. Wybiera się jak sójka za morze.

 

 

© Copyright 2011 DOCTUS-NET
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie w całości
lub we fragmentach materiałów zawartych na stronie zabronione.