Język polski Język polski Język polski Język polski Język polski

Język polski, gimnazjum

październik 2013

SiM_banner_polskionline_465x100_20150906 Dobre kursy dla dzieci
Przywitaj wiosnę z Pikinini Uciec jak najbliżej

rys-02Znacie się odkąd sięgasz pamięcią. Razem byłyście w przedszkolnej grupie, potem dzieliłyście jedną ławkę w podstawówce. Teraz jesteście razem w gimnazjum. Spędzacie ze sobą każdą wolną chwilę. Wspólnie bierzecie udział w zajęciach tanecznych, razem zapisałyście się na warsztaty fotograficzne. Lubicie te same filmy i książki. Śmiało można o was powiedzieć papużki-nierozłączki. Warto jednak na tę przyjaźń spojrzeć z dystansem, zastanowić się, czy pomimo wszystko nie jest to toksyczna relacja. Jakie mogą być objawy szkodliwej przyjaźni?
• po rozmowie z przyjaciółką dopada cię chandra, twoje samopoczucie obniża się, masz wrażenie, że nic nie jesteś warta, na nic dobrego nie zasługujesz
• po spotkaniu z przyjaciółką czujesz się zmęczona i pozbawiona motywacji do działania
• przyjaciółka domaga się, abyście mówiły sobie o wszystkich sprawach
• zamiast cię wspierać chce cię we wszystkim wyręczać, gdyż jak twierdzi, ona potrafi zrobić to lepiej od ciebie
• zawsze wytyka ci błędy, jakie popełniłaś w przeszłości
• nie jest zadowolona, jeśli nie działasz zgodnie z jej radami
Co możesz zrobić?
• uprzejmie, bez agresji, powiedz przyjaciółce, że nie chcesz, aby ciągle cię pouczała, strofowała i komentowała twoje zachowanie
• nie zwierzaj się ze wszystkich swoich problemów, kłopotów
• nie ograniczaj kontaktów tylko do jednej osoby, poszerzaj grono swoich koleżanek i kolegów
• wypisz imiona osób, z którymi się najczęściej spotykasz i zastanów się, jak czujesz się w ich towarzystwie
• nie bój się, że po utracie przyjaciółki będziesz sama
• nie warto przyjaźnić się na siłę i wbrew sobie

Pozłacana rybkaBohaterką książki „Pozłacana rybka” jest Alicja, uczennica gimnazjum. Jej rodzice rozwiedli się. Mama, tłumaczka i popularyzatorka twórczości Astrid Lindgren, zatraciła się w swojej pracy. Ojciec założył nową rodzinę. Alicji towarzyszyło poczucie osamotnienia i opuszczenia. Dziewczynce pozostała przyjaźń z Sylwią, no i niezawodni dziadkowie. A tam w Kruszynie, gdzie mieszkali i gościli wnuczkę na wakacjach, był też Robert, utalentowany skrzypek i sympatia Alicji. Życie bohaterki, pomimo różnych przeciwności, płynęło spokojnie i bez większych przeszkód aż do momentu, kiedy przyszło jej się zmierzyć z tym, co zgotował dla niej los. Musiała zmagać się ze śmiertelną chorobą swojego przyrodniego braciszka, Fryderyka. Stała się oparciem nie tylko dla chłopca, ale też dla swojego ojca i jego żony Klaudii. Zrozumiała, na czym polega prawdziwa przyjaźń. Doświadczyła też uczucia zazdrości. Zobaczyła, że jej mama też jest kobietą. Te wszystkie przeżycia stały się dla Alicji bardzo ważne. Sprawiły, że Ala zaczęła z empatią patrzeć na otaczający ją świat i ludzi, zwłaszcza tych najbliższych. Dziewczynka wydoroślała, stała się odpowiedzialna. Zrozumiała, że nic nie jest dane przez los raz na zawsze, że o szczęście trzeba dbać a miłość pielęgnować. I żadna złota rybka nie jest w stanie pomóc człowiekowi. Wydarzenia ukazane w powieści zostały opowiedziane w sposób zwyczajny, prosty, bez egzaltacji i namolnego moralizatorstwa. Warto zatem przeczytać książkę Barbary Kosmowskiej „Pozłacana rybka”, która zdobyła nagrodę w Konkursie Literackim im. Astrid Lindgren (Barbara Kosmowska „Pozłacana rybka”, Wydawnictwo Literatura).

rys-04Profil: klasa humanistyczna
Przedmioty brane pod uwagę podczas rekrutacji: najczęściej są to takie przedmioty jak język polski, matematyka, historia, geografia
Nauczane przedmioty
rozszerzone: język polski, historia
uzupełniające: m.in. przyroda, konwersatorium z języka obcego nowożytnego, podstawy języka łacińskiego, historia filozofii
Jakie studia?
Klasa przygotowuje przede wszystkim uczniów do studiów na kierunkach filologicznych, międzywydziałowych studiów humanistycznych, historii, archeologii, filozofii, socjologii, psychologii

05Warsztaty tańca towarzyskiego
W grupie dla początkujących poznasz podstawowe kroki i figury tańców standardowych, latynoamerykańskich. Możesz trenować nie tylko taniec towarzyski, ale poznać podstawy tańca klasycznego, nauczyć się kroków i układów tańca nowoczesnego. Można także brać udział w zajęciach tańca kreatywnego. Ta forma uczy wyrażania własnych emocji.
Dlaczego warto tańczyć?
• nauczysz się poruszać z gracją
• zdobędziesz umiejętności panowania nad emocjami
• poradzisz sobie z tremą
• zyskasz kolegów, znajomych
• nauczysz się współpracować w grupie
• pozbędziesz się nieśmiałości

Czerwony FortGdzie znajduje się Czerwony Fort?
Ta budowla usytuowana jest w indyjskim mieście Delhi. Jej początki sięgają XVII wieku. Nazwa pochodzi od czerwonego koloru murów z piaskowca, wysokość których sięga 20 metrów. W obrębie murów było miejsce na królewskie pałace, ogrody, koszary żołnierzy czy ważne budynki rządowe. Charakterystyczną cechą budynku jest olbrzymia brama, która była przystosowana do przejścia słoni.

Johannes KeplerKim był Johannes Kepler?
Johannes Kepler był to niemiecki uczony żyjący na przełomie XVI i XVII wieku. Interesował się astronomią. Udowodnił, że drogi planet poruszających się wokół Słońca nie są kołami, lecz elipsami. Dowiódł też, że prędkość ruchu planet zależy od ich odległości od Słońca. Uczony też przekonał się, że Słońce ma bardzo duży wpływ na ruch planet. Wyniki badań Keplera odcisnęły piętno na pracach późniejszych naukowców, np. Newton wykorzystał je do formułowania swojej teorii grawitacji.

Terakotowa armiaCzym była „terakotowa armia”?
Źródeł tego pojęcia należy szukać w starożytnych Chinach. Kiedy król Zheng został cesarzem, zmienił imię na Shi Huangdi, tj. „pierwszy cesarz”. Wtedy też rozkazał zbudować wspaniały grobowiec. Na straży tej budowli stanęła armia z terakoty – 7 tysięcy żołnierzy o naturalnych rozmiarach. Wojowie ci byli uzbrojeni w prawdziwe kusze i włócznie, mieli konie i wozy z gliny, też o rzeczywistych rozmiarach.

Średniowieczny rękopisKiedy powstały w Polsce pierwsze biblioteki?
Pierwsze biblioteki zaczęły powstawać już w XII wieku. Początkowo księgi sprowadzano z zagranicy. Z biegiem czasu zaczęły funkcjonować rodzime skryptoria, czyli pomieszczenia, w których przepisywano ręcznie księgi. To sprawiło, że przybywało dzieł tworzonych w kraju. Księgozbiory powstawały przy katedrach, np. w Gnieźnie, Płocku, Krakowie, Poznaniu, w klasztorach i na dworach książąt. Jeden z największych ówczesnych księgozbiorów znajdował się przy katedrze wawelskiej. Były tam m.in. księgi liturgiczne, zbiory kazań, dzieła starożytnych twórców, w tym Owidiusza czy Terencjusza.

Co znaczy słowo „serwis”?
We współczesnym języku polskim słowo „serwis” oznacza komplet naczyń stołowych wykonanych z tego samego tworzywa, np. z porcelany, fajansu, zazwyczaj jednakowo zdobionych. Może być np. serwis do kawy, do herbaty. W XVIII wieku terminem serwis nazywano komplet do przypraw. Składał się on ze srebrnej lub lustrzanej tafli otoczonej balustradką. Pośrodku znajdowała się misa na owoce umieszczona na filarkach. Na tafli w specjalnych obrączkach stały pojemniki z przyprawami, np. z cukrem, pieprzem, a obok nich znajdowały się dekoracyjne figurki.

 

© Copyright 2011 DOCTUS-NET
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie w całości
lub we fragmentach materiałów zawartych na stronie zabronione.