Język polski Język polski Język polski Język polski Język polski

Język polski, gimnazjum

październik 2014

SiM_banner_polskionline_465x100_20150906 Dobre kursy dla dzieci
Przywitaj wiosnę z Pikinini Uciec jak najbliżej

rys-03Upłynął już miesiąc nauki. Pierwsze wrażenia z pobytu w nowej szkole są pozytywne. Nauczyciele, przynajmniej w większości, nie wydają się znowu tacy straszni. Póki co w nowej klasie jesteście wobec siebie trochę nieufni. Warto podjąć działania, aby zintegrować klasę. Dlaczego jest to takie ważne?
• Spędzicie ze sobą nie kilka miesięcy, ale trzy lata.
• Przede wszystkim w zintegrowanej klasie nikt nie ma poczucia odrzucenia i zepchnięcia na boczny tor, a wręcz przeciwnie ma poczucie bezpieczeństwa.
• Uczniowie mają mniej powodów do wszczynania między sobą kłótni.
• Uczniowie są w stosunku do siebie szczerzy, nie ma obgadywania i wyśmiewania.
• W trudnych sytuacjach można liczyć na życzliwą pomoc kolegów.
• Podczas klasowych wycieczek panuje sympatyczna atmosfera.
• Zintegrowana klasa lubi spędzać ze sobą czas również po lekcjach.
• Istnieje szansa, że układy koleżeńskie przerodzą się w przyjaźnie.

Kim będęCzym zajmuje się lekarz?
Lekarze mają różne specjalności. Są lekarze rodzinni, ortopedzi, okuliści, dermatolodzy, alergolodzy, kardiolodzy. Pracują w przychodniach, w szpitalach, izbach przyjęć, w pogotowiu ratunkowym.
Dla kogo ten zawód?
Zawód ten przeznaczony jest dla tych, którzy są empatyczni, czyli potrafią współczuć innym. Lubią zdobywać nowe umiejętności i doświadczenia. Potrafią się skoncentrować na wykonywanym zadaniu. Są dokładni i wytrwali.
Jak zdobyć zawód?
W liceum dobrze jest wybrać klasę o profilu biologiczno-chemicznym. Warto też przykładać się do nauki matematyki. Aby wyrobić w sobie odpowiedzialność, można zostać wolontariuszem. Warto też odbyć kurs pierwszej pomocy. Do zawodu przygotowują studia medyczne, które trwają sześć lat. Ale na tym nie koniec. Następnym krokiem jest roczny staż w placówkach służby zdrowia, a potem wybór specjalizacji. Aby zostać specjalistą z wybranej przez siebie dziedziny, potrzeba około pięciu lat praktyki.

Kartki z pamiętnika Danki2 września, wtorek
Po uroczystym rozpoczęciu roku szkolnego. Bez rewelacji.
8 września, poniedziałek
Moja nowa klasa to obraz nędzy i rozpaczy. Zupełna rozsypka. Każdy sobie rzepkę skrobie. Nawet nie ma z kim pogadać na przerwie.
19 września, piątek
Grupa chłopaków z mojej klasy już zaliczyła wizytę na dywaniku u dyrektora, po tym jak pani woźna przyłapała ich na paleniu papierosów na szkolnym podwórku. Dziecinada.
24 września, środa
Spotkałam się z Elą, koleżanką z podstawówki. Przy serniku i niegazowanej mineralnej trochę użalałyśmy się nad sobą.
30 września, wtorek
Pierwszy sprawdzian z fizyki. Nie poszło mi źle:). A ponadto świętowaliśmy w klasie Dzień Chłopaka. Nasi chłopcy byli zwolnieni od wszelkich klasowych obowiązków. W ramach ich dosłodzenia otrzymali duuuuże lizaki. Nawet się ucieszyli.

TańczącaChude, patykowate nogi, wątłe ramiona o zbyt ostro zaznaczonych łokciach. Do tegob sfatygowane, o dwa rozmiary za duże trampki. Tak wygląda Casey Quinn. Trudno dopatrzeć się w niej wdzięku i delikatnej urody baletnicy. A Casey marzy o tańczeniu. Jej matka nie ma pieniędzy na lekcje baletu, tym bardziej na wysłanie jej do szkoły w odległym Nowym Jorku. Ale Casey jest wątłej postury, nie charakteru. Poruszająca historia dziewczyny z prowincji, o dążeniu do spełnienia swoich marzeń, o przyjaźni, przebaczeniu i o pasji do tańca… (Sarah Rubin „Tańcząca”, Egmont Polska Sp. z o. o.).

Dawca PamięciReżyser: Phillip Noyce
Gatunek: dramat, science-fiction
Obsada: Brenton Thwaites, Jeff Bridges, Meryl Streep
Rok produkcji: 2014
O czym jest film?
Nastoletni Jonas dorasta w utopijnym świecie przyszłości, gdzie nie istnieją cierpienie, ból, wojny, ani krwawe rewolucje. W epoce, w której zapomniano, jak się kocha, odróżnia barwy i podejmuje wybory. Nieoczekiwanie Jonas zostaje wytypowany jako kandydat na Odbiorcę Wspomnień – jedyną osobę w społeczności, która przechowuje pamięć po dawnych czasach. W szkoleniu pomaga mu tajemniczy mężczyzna, nazywany Dawcą Pamięci. W trakcie nauki Jonas odkryje wstrząsający sekret przeszłości, który zburzy mozolnie budowany ład świata i ściągnie na niego i jego najbliższych wielkie niebezpieczeństwo.

Karol LinneuszKim był Karol Linneusz?
Karol Linneusz żył w latach 1707-1778, był szwedzkim botanikiem. W 1753 roku opublikował pracę „Species plantarum”, która jest dziś uważana za punkt wyjściowy nowoczesnego systemu klasyfikacji roślin. Rozwinął w niej metodę nazewnictwa dwuczłonowego, która jest używana do dziś w zmodyfikowanej postaci. W systemie dwuczłonowym nadaje się każdej roślinie dwie nazwy. Pierwsza określa przynależność do rodzaju, a druga – gatunku lub typu wewnątrz rodzaju, np. drzewo cytrynowe nazwane jest ‚Citrus limon’.

Hotel ImperialJaki jest Hotel Imperial w Tokio?
Hotel Imperial został zaprojektowany przez Franka Lloyda Wrighta, a wybudowany w latach 1915-1923. Architekt inspirację do swoich prac czerpał m.in. z natury. Zaprojektowane przez niego budynki znakomicie wkomponowują się w środowisko naturalne, a przy tym są nowoczesne i bardzo wytrzymałe.

SzkieletJak wzmocnić kości?
Kości dla prawidłowego rozwoju potrzebują ruchu i minerałów, przede wszystkim wapnia i fosforu. Produkty bogate w wapń to: mleko i większość jego przetworów jak np. sery, jogurty, maślanka, ryby, warzywa strączkowe. Fosfor występuję m.in. w mięsie, jajkach. Ćwiczenia i odpowiednie odżywianie wzmocnią kości.

ŚwiecaJak w XVII wieku oświetlano pomieszczenia?
Chaty chłopskie i mieszkania ubogich mieszczan oświetlano za pomocą łuczywa. W mieszkaniach zamożnych mieszczan, szlachty i magnaterii używano świec. Droższe były zrobione z wosku, a tańsze z łoju. Świece ustawiano w lichtarzach. Dla lepszego efektu świeczniki wieszano na ścianach lub u pułapu. Stosowano także specjalne szczypce do obcinania knota i kapturki do gaszenia świec.

rys-03(1)Aby nalać wodę z czajnika do szklanki, należy ciecz wyprowadzić z równowagi.

Widok zamyka horyzont.

Sienkiewicz miał zdolność malowania własnym językiem.

(źródło: „Pegaz na biegunach”)

 

© Copyright 2011 DOCTUS-NET
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie w całości
lub we fragmentach materiałów zawartych na stronie zabronione.