Język polski Język polski Język polski Język polski Język polski

Język polski, gimnazjum

marzec 2015

SiM_banner_polskionline_465x100_20150906 Dobre kursy dla dzieci
Przywitaj wiosnę z Pikinini Uciec jak najbliżej

rys-02Zanim poznałaś swojego chłopaka, nie żyłaś w izolacji na bezludnej wyspie, ale przyjaźniłaś się z innymi kolegami czy to w szkole, czy na zajęciach pozalekcyjnych. Co więcej zawarte z tymi ludźmi relacje są dla ciebie cenne. Przyjaciele odgrywają istotną rolę w twoim życiu, lubisz przebywać w ich towarzystwie. Co zrobić, aby nie sprawić przykrości swojemu chłopakowi i nie stracić kontaktu z kolegami?
• Przedstaw chłopakowi swoich kolegów. Powiedz, jakie mają pasje, czym cię zaintrygowali, dlaczego ich cenisz.
• Gdy planujesz spotkanie z kolegą, poinformuj o tym swojego chłopaka, np. gdzie się umówiłaś, ile to będzie trwało. Niczego nie rób w tajemnicy.
• Wiedz jednak, że częste spotkania sam na sam z przyjacielem nie są dobrym pomysłem.
• Nie zdradzaj chłopakowi sekretów, które w tajemnicy powierzył ci przyjaciel.
• Jeśli jesteś pod wielkim wrażeniem wiedzy twoich kolegów, to w towarzystwie swojego chłopaka nie powołuj się zbyt często na ich zdanie.
• Bądź lojalna wobec chłopaka i nie opowiadaj o jego wadach swoim kolegom.

Kim będęCzym zajmuje się nauczyciel?
Nauczyciel uczy dzieci i młodzież. Wyjaśnia problemy omawiane podczas lekcji, robi sprawdziany, klasówki, przepytuje przy tablicy. Jako wychowawca opiekuje się swoją klasą, jeździ z uczniami na wycieczki. Organizuje i prowadzi zebrania dla rodziców. Wypełnia dokumenty szkolne. Uczestniczy w radach pedagogicznych.
Dla kogo ten zawód?
Jest to zawód dla ludzi, którzy potrafią jasno objaśniać różne zagadnienia, są pomysłowi, cierpliwi, tolerancyjni, opiekuńczy, dotrzymują słowa, lubią zdobywać nowe wiadomości, mają poczucie humoru.
Jak zdobyć zawód?
Nauczycielem można zostać po skończeniu studiów wyższych i odbyciu specjalnego kursu pedagogicznego. Przykładowo, chcesz zostać nauczycielem matematyki, wybierasz studia matematyczne, chcesz zostać nauczycielem geografii – studia geograficzne. Obowiązkowo podczas studiów trzeba też odbyć praktyki w szkole.

Kartki z pamiętnika Danki12 lutego, czwartek
I to tłusty. Postanowiłam iść z duchem tradycji i zjadłam parę pączków. Niebo w gębie. Żeby spalić nadmiar kalorii, postanowiłam solidnie poćwiczyć na wuefie i posprzątać swój pokój.
14 lutego, sobota
Walentynki. Wszędzie czerwone serca. Poszłam do babci i dziadka z „walentynką”. Dziadkowie bardzo się ucieszyli. Przy herbacie miętowej miło spędziliśmy czas.
20 lutego, piątek
Matematyczka oddawał sprawdziany. Dziwnie na mnie popatrzyła, kiedy wpisywała mi czwórkę. Nie wiem, o co jej chodzi. Chyba nie myśli, że ściągałam. W matematyce pomaga mi Kasia. Na razie nie chcę się denerwować.
28 lutego, sobota
Byłam w kinie z Radkiem. Potem poszliśmy na lody. Dowiedziałam się, że Radek gra w szkolnej drużynie siatkówki. Nie rozmawialiśmy tylko o sporcie. Było bardzo fajnie.

Denim BlueDorastanie w czasach PRL-u nie jest łatwe. Trzeba uważać na to, co się robi i mówi, bo ściany mają uszy, a pytań przecież nie ubywa. Dlaczego nie można trzymać na balkonie koguta? Dlaczego sekretarz jest traktowany lepiej od zwykłego obywatela? I dlaczego tak trudno zdobyć zachodnie dżinsy? Choć Zyga stara się, jak może, los ciągle płata mu figle. Jak nie apel, na którym dyrektor po raz kolejny ruga Zygę, to koleżanka roztrzaskująca jego ukochaną gitarę o bruk z zazdrości. Oby ta karma, o której mówił hipis, naprawdę istniała…(Katarzyna Rarych „Denim Blue”, Wydawnictwo Literatura, 2015).

William ThomsonKim był William Thomson?
William Thomson żył w latach 1824-1907. Był fizykiem, matematykiem i przyrodnikiem. Zasugerował, że przy -273C, energia ruchu cząsteczek gazu będzie musiała osiągnąć poziom zerowy. Thomson, któremu za osiągnięcia naukowe przyznano tytuł barona Kelvina z Largs, wynalazł nową skalę temperatury, w której 0 K (zwane zerem absolutnym) jest odpowiednikiem -237C. Znana dzisiaj jako skala Kelvina, pomaga mierzyć bardzo niskie temperatury.

Przaśny placekJakie było wyposażenie dworskiej kuchni we wczesnym średniowieczu?
Na dworze używano obrusów, serwet oraz ręczników. Podczas spożywania posiłków używano łyżek i noży. Talerze były drewniane lub robione z chleba, najprawdopodobniej w postaci przaśnych placków, które wyrabiano z mąki i wody. Napoje pito z kubków, pucharków i kieliszków z gliny, drewna, a czasem szkła.

Kopiec Wielki WążCo to jest Kopiec Wielki Wąż?
Znajduje się w lasach stanu Ohio, w Stanach Zjednoczonych. Wygląda on jak olbrzymi zwinięty wąż, ale w rzeczywistości jest on usypiskiem z ziemi. Został stworzony ponad 2000 lat temu wraz z innymi kopcami do niego podobnymi. Usypiska takie były tworzone przez Indian Ameryki Północnej na całym kontynencie. Wiele z nich służyło jako miejsca pochówków, jednakże przeznaczenie innych pozostaje zagadką.

Kwaśny deszczCo to jest „kwaśny deszcz?”
Spalane paliwa wydzielają do atmosfery dwutlenek siarki i dwutlenek azotu, które łącząc się z wodą tworzą rozcieńczony kwas. Spada on później na ziemię jako „kwaśny deszcz”. Może on padać bardzo daleko od miejsca zanieczyszczenia, niszcząc drzewa i zakwaszając rzeki oraz jeziora, szkodząc życiu roślin i zwierząt.

rys-03(1)Odys dożył późnego wieku i umarł na atak serca, którego jeszcze wtedy nie znano.

Szesnastowieczny chłop był bardzo silny, ponieważ ćwiczył kulturystykę.

Antek silnie szorował się w rzece, w której od pół roku nie było wody.

(źródło: „Pegaz na biegunach”)

 

© Copyright 2011 DOCTUS-NET
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie w całości
lub we fragmentach materiałów zawartych na stronie zabronione.