Język polski Język polski Język polski Język polski Język polski

Język polski, gimnazjum

marzec 2014

SiM_banner_polskionline_465x100_20150906 Dobre kursy dla dzieci
Przywitaj wiosnę z Pikinini Uciec jak najbliżej

rys-02Twój chłopak nie zawsze był twoim chłopakiem. Zanim cię poznał miał kolegów, z którymi grał w piłkę, chodził do kina, na treningi do klubu sportowego. Teraz musi dzielić czas pomiędzy spotkania z tobą i kolegami, którzy w dalszym ciągu są dla niego ważni. Nie zawsze udaje się tak sprawić, aby wszyscy byli zadowoleni i nikt nie poczuł się odstawiony na boczny tor. W tej sytuacji także od ciebie dużo zależy. Co zrobić, aby jego kumple cię polubili?
• Z góry nie uprzedzaj się do jego kolegów i nie podejrzewaj ich, że będą za wszelką cenę starali się was rozdzielić.
• Warto okazać kumplom swojego chłopaka aprobatę, np. pochwal od czasu do czasu ich pomysły, oczywiście tylko te, które są bezpieczne dla was wszystkich.
• Zainteresuj się ich problemami, może znajdziesz sposób, aby pomóc je rozwiązać.
• Jeśli twój chłopak więcej czasu spędza ze swoimi kolegami niż z tobą, powiedz mu o tym otwarcie.
• Nie zmuszaj chłopaka, aby wybierał pomiędzy tobą a swoimi kolegami.
• Jeśli twój chłopak jest na meczu z kolegami, nie złość się na niego. Ty nie musisz spędzać tego czasu samotnie, np. możesz iść do kina z koleżankami.
• Nie intryguj i nie staraj się skłócić swojego chłopaka z jego kumplami.
• Nie wyśmiewaj się z kolegów swojego chłopaka.

rys-04Profil: technik elektronik
Przedmioty brane pod uwagę podczas rekrutacji: najczęściej są to takie przedmioty jak: język polski, język obcy, matematyka, przedmioty techniczne
Nauczane przedmioty
rozszerzone: matematyka i fizyka lub matematyka i geografia
uzupełniające: historia i społeczeństwo
Kwalifikacje:
część ogólno zawodowa: podstawy elektroniki i elektrotechniki
kwalifikacja I: montaż i konserwacja maszyn i urządzeń elektrycznych
kwalifikacja II: montaż i konserwacja instalacji elektronicznych
kwalifikacja III: eksploatacja maszyn, urządzeń i instalacji elektronicznych
Jakie studia?
Po zdanym egzaminie maturalnym można podjąć studia w uczelniach technicznych.

AliantkaDobrochna, uczennica trzeciej klasy gimnazjum, staje przed trudną prawdą – jej rodzice rozwodzą się. Decyzja ta wprowadza szereg poważnych i nieodwracalnych zmian w uporządkowanym świecie dziewczyny.
W środku roku szkolnego opuszcza Warszawę, zostawia znajomych i ukochane kąty, by razem z matką, absolutnie nieżyciową artystką, zamieszkać w malowniczej wsi nad jeziorem.
To właśnie tu spotka „aliantów” – ludzi, których różne sytuacje życiowe zmusiły do ucieczki z miasta. Tu spróbuje zbudować nową rzeczywistość, uwolni w sobie „alianckiego ducha”, zacznie być sobą, zmierzy się z życiem i sięgnie po zakazany owoc…
„Aliantka” przedstawia świat młodych ludzi, których za wcześnie dopadło dorosłe życie i związane z nim problemy, mówi o potrzebie przyjaźni i miłości, o tym, że warto mieć prawdziwych przyjaciół i swoje miejsce na ziemi (Regina Kowalska „Aliantka”, Wydawnictwo Telbit).

PompejeReżyser: Paul W.S. Anderson
Gatunek: dramat, przygodowy, romantyczny
Obsada: Kit Harington, Corrie-Anne Moss, Emily Browning
Rok produkcji: 2014
O czym jest film?
Jest 79 rok naszej ery. Rzymskie Pompeje są w pełni rozkwitu. Milo, niewolnik, który stał sie niezwyciężonym gladiatorem, przybywa do miasta, by stoczyć walkę, która odmieni jego życie. Niespodziewanie zakochuje się w pięknej Cassil, córce bogatego kupca, która została już przeznaczona skorumpowanemu rzymskiemu dowódcy. Wkrótce potęga natury daje o sobie znać. Kiedy Wezuwiusz wybucha, wyrzucając z siebie potoki lawy, Milo musi wydostać się z areny, by ratować życie ukochanej kobiety, podczas gdy majestatyczne Pompeje zostają pochłonięte przez żywioł.

Maria CallasKim była Maria Callas?
Maria Callas żyła w XX wieku. Pochodziła z rodziny greckich imigrantów, mieszkającej w Nowym Jorku, gdzie przyszła na świat. Była jednym z najwybitniejszych sopranów dramatycznych. Przez dwadzieścia lat śpiewała w najsłynniejszych salach operowych świata, m.in. w La Scali w Mediolanie, czy też w Metropolitan Opera w Nowym Jorku.

Katedra św. Wita w PradzeJaka jest katedra św. Wita w Pradze?
Katedra św. Wita w Pradze usytuowana jest na Hradczanach. Budowla pochodzi z XIV wieku. Spoczywają tam władcy Czech, przechowywane są insygnia koronacyjne królów czeskich, a także można podziwiać przykłady malarstwa i rzeźby od XIV do XX wieku.
   

HerbataJak spożywa się herbatę?
W Chinach pije się napar bez cukru lub też z różnymi przyprawami, np. z imbirem, cynamonem, migdałami.
W Birmie i Tajlandii herbatę jada się w postaci sałatki. Jest to herbata kiszona. Bezpośrednio przed spożyciem krótko gotuje się tę zieloną masę w osolonej wodzie, a następnie doprawia się olejem i czosnkiem.
W Tybecie suchą herbatę miesza się z mąką z prażonego jęczmienia, a potem dokładnie rozciera z masłem wytworzonym z mleka jaka. Całość posypuje się solą.
Mongołowie do naparu herbacianego dodają mleko krowie lub owcze, lub wielbłądzie oraz masło i tłuszcz barani lub wołowy.
W Rosji najczęściej przyrządza się herbatę w samowarze w postaci bardzo mocnego, intensywnego naparu bez mleka.
W Wielkiej Brytanii bardzo popularna jest bawarka, czyli do gorącego mleka dodaje się esencję herbacianą lub odwrotnie. Brytyjskim zwyczajem jest także five o’clock, czyli picie herbaty o godzinie siedemnastej.

Wnętrze SłońcaJak wygląda wnętrze Słońca?
Słońce składa się z powłok. W samym środku znajduje się bardzo gorące jądro, w którym produkowana jest energia. Przemieszcza się ona na zewnątrz, osiągając zewnętrzne powłoki, nazywane warstwą konwektywną. Z obszaru tego strumienie gorącego gazu przenoszą energię na powierzchnię (fotosferę), skąd pod postacią światła i ciepła ucieka ona w przestrzeń kosmiczną. Temperatura powierzchni Słońca wynosi ok. 5500C. Trzeba też wiedzieć, że niektóre plamy słoneczne przewyższają rozmiarami Ziemię.

rys-03(1)Trójkąt Pitagorasa to trójkąt kwadratowy.

Z trzech wieszczów największy jest moim zdaniem czwarty, którego nazywamy Janem z Czarnolasu.

Życie kulturalne za Stanisława Augusta to dobre obiady w czwartki.

(źródło: „Pegaz na biegunach”)

 

© Copyright 2011 DOCTUS-NET
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie w całości
lub we fragmentach materiałów zawartych na stronie zabronione.