Język polski Język polski Język polski Język polski Język polski

Język polski, gimnazjum

listopad 2013

SiM_banner_polskionline_465x100_20150906 Dobre kursy dla dzieci
Przywitaj wiosnę z Pikinini Uciec jak najbliżej

rys-02Od jakiegoś czasu drzwi do twojego pokoju są stale zamknięte, a na nich umieszczona jest tabliczka z napisem „Wstęp wzbroniony!” Oznacza to, że wchodzisz w kolejną fazę dojrzewania i chcesz poszerzać strefę swojej prywatności. Jednak ta izolacja nie zawsze może spotkać się z aprobatą rodziców. Jak się zachować, aby rodzice nie mieli poczucia, że stali się dla ciebie mniej ważni, ale też zrozumieli, że zaczynasz patrzeć na świat swoimi oczami i potrzebujesz trochę więcej przestrzeni dla siebie?
jeśli masz własny pokój nic nie stoi na przeszkodzie, abyś urządził go po swojemu, jednak rodzice mają prawo wymagać, abyś utrzymywał w tym pomieszczeniu porządek
• poproś rodziców, aby nie wchodzili do twojego pokoju bez uprzedzenia, a zwłaszcza wtedy gdy masz gości
• ta sama zasada obowiązuje, kiedy jesteś w łazience, bo przecież ty nie wchodzisz do toalety bez pukania, gdy jest w niej ktoś z domowników
• nie musisz w najdrobniejszych szczegółach opowiadać rodzicom o tym, jak minął ci dzień. Jednak dobrze jest, abyś nie ukrywał przed rodzicami poważnych problemów
• jeśli coś niepokoi rodziców, to mają prawo przejrzeć twój komputer czy telefon komórkowy i dobrze byłoby, aby podali powód swojego zaniepokojenia
• jeśli rodzice mają podejrzenia, że to co robisz może skończyć się krzywdą twoją lub innych osób, mają nie tylko prawo ale i obowiązek przeprowadzić z tobą rozmowę twarzą w twarz
• postaraj się zrozumieć, że twoja rosnąca niezależność budzi w rodzicach rozmaite uczucia, od żalu aż do poczucia odrzucenia
• staraj się nie zawieść zaufania rodziców, bo prawdziwa dorosłość polega na odpowiedzialności za to, co się w życiu robi

Jeśli zastanawiasz się, czy jesteś osobą odpowiedzialną i rzetelną czy nieobowiązkową, odpowiedz na poniższe pytania i sprawdź rozwiązanie.

I. Sąsiadka, która złamała nogę poprosiła cię o pomoc w codziennych zakupach:
A. Z wielką ochotą zgodziłeś się, jednak zakupy przynosiłeś co dwa dni i to kiedy przypomniała ci o tym mama.
B. Zakupy dla sąsiadki zupełnie wyleciały ci z głowy.
C. Codziennie po południu przynosiłeś zakupy.

II. Kolega poprosił cię o pomoc w rozwiązywaniu zadań z fizyki przed mającym odbyć się sprawdzianem:

A. Zamiast solidnie pomóc koledze w przygotowaniu do sprawdzianu, to przez większość czasu opowiadałeś mu o swoich grach komputerowych.
B. Chociaż obiecałeś koledze pomoc, to nie znalazłeś czasu na wspólną naukę.
C. Codziennie przez pół godziny solidnie rozwiązywaliście zadania z fizyki.

III. Przed akademią z okazji Dnia Niepodległości zgłosiłeś się do pracy w sekcji przygotowującej dekorację do przedstawienia:

A. Powierzone ci zadanie wykonałeś niestarannie i w ostatniej chwili.
B. W ogóle nie wykonałeś swojego zadania, bo zapomniałeś.
C. Zadanie wykonałeś bardzo starannie i w wyznaczonym terminie.

IV. Pod nieobecność siostry miałeś zaopiekować się jej kotem, Puszkiem:

A. Karmiłeś kota codziennie, ale kuwetę czyściłeś wtedy, kiedy sobie przypomniałeś.
B. Gdyby nie interwencja taty, to kto wie, co stałoby się z kotem.
C. Karmiłeś kota regularnie, dbałeś też o czystą kuwetę.

Rozwiązanie


Najwięcej odpowiedzi A

Podejmujesz się zadań do wykonania, ale wykonujesz je nierzetelnie. Musisz popracować nad odpowiedzialnym zachowaniem.

Najwięcej odpowiedzi B

Cóż, do osób odpowiedzialnych to na pewno się nie zaliczasz. Nic straconego. Każdy człowiek może wyrobić w sobie odpowiedzialność. Nie zniechęcaj się.

Najwięcej odpowiedzi C

Brawo! Jesteś osobą odpowiedzialną i rzetelną, a powierzone zadania wykonujesz solidnie. Można na tobie polegać.

Yellow bahama w prążkiGłówną bohaterką książki jest Hania, uczennica gimnazjum. Mieszka z rodzicami, siostrą Zośką i waranem Krzyśkiem. Jej mama pracuje w bibliotece, tata jest lekarzem-ginekologiem, a Zośka studentką. Rodzina stanowi dla Hani oparcie. Dziewczynka może liczyć w każdej sytuacji na pomoc mamy i taty. Nawet Zośka, która czasami jest złośliwa, tak naprawdę jest dumna ze swojej młodszej siostry. Hania zna od urodzenia Jacka i to w dosłownym znaczeniu, gdyż ich mamy zaprzyjaźniły się na porodówce. Przyjaźni się z Pauliną, koleżanką z klasy i Hubertem, który jest dla niej kimś więcej niż tylko kolegą. O zdarzeniach i przeżyciach dowiadujemy się z e-maili, które wysyła do pisarki poznanej podczas wieczoru autorskiego. Opisuje w nich to wszystko, z czym spotyka się w codziennym życiu, zarówno w domu jak i w szkole. Są to zwyczajne sprawy, które dla nastolatki są ważne i zajmujące. Przykładowo, zastanawia się, na czym polega prawdziwa przyjaźń, dlaczego dorośli nierzadko traktują nastolatków w sposób niepoważny, czy dziecko bez względu na okoliczności powinno darzyć miłością rodziców, dlaczego niektórzy rodzice nie potrafią właściwie troszczyć się o dzieci. Rozważania Hani, pomimo że dotykają nieraz spraw trudnych, nie są nudne. Tryska z nich humor, a przede wszystkim optymizm i nadzieja. Jest to książka godna polecenia nie tylko nastolatkom, ale również dorosłym – rodzicom, nauczycielom, sąsiadom (Ewa Nowak „Yellow bahama w prążki”, Jacek Santorski&CO Agencja Wydawnicza).

Chce się żyćReżyser: Maciej Pieprzyca
Gatunek: dramat
Obsada: Kamil Tkacz, Dawid Ogrodnik, Dorota Kolak, Arkadiusz Jakubik, Katarzyna Zawadzka
Rok produkcji: 2013
O czym jest film?
Kiedy Mateusz przyszedł na świat, lekarze wydali na niego wyrok, uznając go za „roślinę”. Rodzice chłopca nigdy nie pogodzili się z tą diagnozą. Matka uczyła go chodzić, ojciec zaś wyrażać emocje. Po śmierci ojca, matka ze względów zdrowotnych nie była w stanie sprawować opieki nad synem. Mateusz trafił do specjalistycznego ośrodka. Z dala od bliskich podejmuje trudną walkę o godność i prawo do normalnego życia. Sytuacja Mateusza zmieni się, kiedy do placówki trafi młoda wolontariuszka, a on zwróci uwagę lekarki, która pracuje nad eksperymentalnymi metodami leczenia. Film pomimo poważnej tematyki jest opowieścią pełną optymizmu i humoru. Bohater to człowiek z krwi i kości, który ma uczucia i ocenia rzeczywistość. Jego osądy (wypowiada je głos z offu) są bardzo trafne Nie może tylko zwerbalizować swoich myśli i emocji. Film pokazuje, że niepełnosprawność nie jest chorobą, którą można się zarazić. Ludzie dotknięci kalectwem w dalszym ciągu są ludźmi.

Evangelista TorrocelliKim był Evangelista Torrocelli?
Evangelista Torricelli żył w XVII wieku. Przeprowadzał eksperymenty związane z próżnią i ciśnieniem, w wyniku których skonstruował urządzenie znane dzisiaj pod nazwą barometru rtęciowego, który służy do mierzenia ciśnienia atmosferycznego.
 
 

Zakazane MiastoCo to jest Zakazane Miasto?
Zakazane Miasto jest usytuowane w centrum Pekinu. Jest to dawny pałac, który był przeznaczony dla cesarzy z dynastii Ming. Został zbudowany w I połowie XV wieku i przypominał miniaturowe miasto. Nazwa wywodzi się stąd, że w tej części budowli nie pozwolono przebywać cudzoziemcom. Obecnie Zakazane Miasto pełni rolę muzeum.

LutniaJaka była muzyka w średniowieczu?
W okresie średniowiecza na straży piękna muzyki stał Kościół. Podzielił muzykę na: musica mundana – dźwięki istniejące we wszechświecie, musica humana – dźwięki będące podłożem harmonii w duszy człowieka oraz musica instrumentalis – dźwięki stwarzane przez człowieka i wykonywane na instrumentach lub za pośrednictwem ludzkiego głosu. W tym też czasie muzyka odgrywała ogromną rolę w liturgii. Upowszechnił się chorał gregoriański, czyli jednogłosowy śpiew. Nieco później coraz większą popularność zaczął zdobywać śpiew wielogłosowy.

SerceJak zadbać o serce?
Aby nie dopuścić do chorób serca, które trudno się leczy, trzeba przestrzegać pewnych zasad. Należy regularnie ćwiczyć, najlepiej na świeżym powietrzu, zdrowo się odżywiać, czyli ograniczyć w swojej diecie spożycie tłuszczów, a jeść dużo warzyw i owoców. Trzeba unikać miejsc zadymionych, bezwzględnie zrezygnować z palenia tytoniu i picia alkoholu. Nie denerwować się i unikać złych emocji.

Co to znaczy „rozebrać się do rosołu”?
Te słowa oznaczają rozebranie się do bardzo skąpego stroju. Wywodzą się one z anegdoty o pewnym człowieku, któremu podczas biesiady podano czystą polewkę, a nie, jak innym, gęsty krupnik. Wówczas ów żartowniś zaczął się rozbierać, a na zapytania zdumionych biesiadników odpowiedział, że będzie musiał zanurzyć się w zupie, aby wyłowić ziarna kaszy.

 

© Copyright 2011 DOCTUS-NET
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie w całości
lub we fragmentach materiałów zawartych na stronie zabronione.