Język polski Język polski Język polski Język polski Język polski

Język polski, gimnazjum

grudzień 2013

SiM_banner_polskionline_465x100_20150906 Dobre kursy dla dzieci
Przywitaj wiosnę z Pikinini Uciec jak najbliżej

Opowieść wigilijnaWydarzenia rozgrywają się w noc wigilijną i święta Bożego Narodzenia. Głównym bohaterem jest Ebenezer Scrooge. Jest to człowiek w podeszłym wieku, bogaty, ale skąpy i opryskliwy. Jest samotny, z nikim się nie przyjaźni, dla nikogo nie ma współczucia ani dobrego słowa. W wigilijną noc Scrooge przechodzi wewnętrzną przemianę dzięki odwiedzinom trzech duchów. Pierwsza zjawa to Duch Wigilijnej Przeszłości. Ebenezer wraca wspomnieniami do swojej przeszłości, która nie była dla niego szczęśliwa z powodu ubóstwa i samotności. Druga zjawa to Duch Tegorocznego Bożego Narodzenia. Bohater przemierza z nim ulice Londynu. Widzi ludzi, którzy bez względu na okoliczności, cieszą się ze świąt. Trzecia zjawa to Duch Przyszłych Wigilii. Scrooge jest zrozpaczony, widząc swoją przyszłość. Ta wizja wywarła na nim tak silne wrażenie, że bohater przyrzekł zmienić swoje życie. Postanowił pomóc rodzinie swojego pracownika. Podarował znaczną sumę pieniędzy dla ubogich. Zaczął się uśmiechać do ludzi i traktować ich życzliwie. Scrooge przeszedł metamorfozę. Stał się dobrym człowiekiem, dla którego nadrzędną wartością nie były już pieniądze, ale przyjaźń, miłość, dobro innych ludzi. Zrozumiał, że w życiu tak naprawdę posiada się tym więcej, im więcej się z siebie daje innym (Karol Dickens „Opowieść wigilijna”, Rytm).

Kevin sam w domuReżyser: Chris Columbus
Gatunek: familijny, komedia
Obsada: Macaulay Culkin, Joe Pesci, Catherine O’Hara
Rok produkcji: 1990
O czym jest film?
Film „Kevin sam w domu” bije wszelkie rekordy popularności już od 1990 roku, kiedy to po raz pierwszy wszedł na ekrany kin. Państwo McCallisterowie pragną spędzić Boże Narodzenie we Francji. Jednak w dniu wyjazdu budzą się później niż zaplanowali. Powstaje duże zamieszanie, przez które rodzice zapominają o śpiącym na strychu ośmioletnim Kevinie. Początkowo chłopiec jest zadowolony z zaistniałej sytuacji, gdyż może robić co chce. W miarę upływu czasu Kevin coraz bardziej czuje się samotny i opuszczony. Zaczyna tęsknić za rodzicami i rodzeństwem, z którym nie zawsze żył w komitywie. Ponadto przyjdzie mu stawić czoła niebezpieczeństwu. Musi bowiem bronić domu przed podstępnymi, ale niezbyt rozgarniętymi złodziejami. Film nie tylko jest pełen śmiesznych gagów, zabawnych scen, humorystycznych dialogów. Uzmysławia także, jak wielką wartość mają rodzina i bliscy. I chociaż nie zawsze wszystko może się układać pomyślnie, to warto dbać o dobre relacje w rodzinie. A jeżeli związki pomiędzy członkami rodziny są nadszarpnięte, to może magia Bożego Narodzenia pomoże je uzdrowić.

Jeśli zastanawiasz się, czy jesteś osobą myślącą o innych, czy też samolubem, odpowiedz na poniższe pytania i sprawdź rozwiązanie.
I. Twój kolega z ławki zapomniał drugiego śniadania:
A. Kiedy kolegi nie ma w pobliżu, w pośpiechu zjadasz swoje śniadanie.
B. Koledze dajesz jabłko, bo specjalnie nie przepadasz za owocami.
C. Sprawiedliwie dzielisz się z kolegą swoim śniadaniem.
II. Masz książkę, o której marzył też twój kolega:
A. Za każdym razem kiedy kolega prosi cię o pożyczenie książki mówisz, że ktoś inny ją czyta.
B. Pożyczyłeś książkę koledze, ale co drugi dzień dopytujesz się, kiedy ci ją odda.
C. Kiedy przeczytałeś książkę, z radością pożyczyłeś ją koledze.
III. Pod nieobecność siostry byłeś u babci, która podarowała wam czekoladki:
A. Nie przyznajesz się siostrze i sam zjadasz czekoladki.
B. Dajesz siostrze kilka czekoladek a znacznie więcej zostawiasz dla siebie.
C. Po równo dzielisz czekoladki pomiędzy siebie i siostrę.
IV. Kolega nie umie kozłować piłki, a ty jesteś w tej dziedzinie mistrzem:
A. Na każdym kroku zbywasz kolegę, wymigując się brakiem czasu.
B. Tak tłumaczysz koledze technikę kozłowania, że ten nic z tego nie rozumie.
C. W prosty i jasny sposób mówisz koledze, co ma robić, aby nauczyć się kozłowania.
Rozwiązanie
Najwięcej odpowiedzi A
Nie potrafisz dzielić się z innymi ani ani swoimi umiejętnościami, ani drobnymi materialnymi rzeczami. Cóż, jesteś samolubem.
Najwięcej odpowiedzi B
Nie chcesz być sobkiem, ale nie do końca potrafisz dzielić się z innymi. Czas na wyrobienie w sobie cech altruistycznych.
Najwięcej odpowiedzi C
Brawo! Dzielenie się z innymi sprawia ci szczerą radość.

rys-02Nikt nie lubi słuchać słów krytyki. Z niepochlebnymi uwagami pod waszym adresem możecie spotkać się w szkole, w tramwaju, w sklepie. Wtedy często czujecie się rozgoryczeni i jest wam smutno. Zdarza się, że i w domu rodzice też was krytykują. Jak sobie z tym poradzić?
• krytykujący cię rodzice zwykle wcale nie chcą cię atakować ani robić ci na przekór
• ich uwagi to pomimo wszystko przejaw troski o ciebie
• czasami rodzicom trudno zrozumieć, że dorastasz i nie jesteś już małym dzieckiem
• może kiedyś twoi rodzice sami doświadczyli krytyki i teraz powielają ten wzorzec
• spokojnie przedstaw rodzicom swoje zdanie
• upewnij ich, że cieszą cię wspólnie spędzane chwile, ale masz też swoje zainteresowania
• podczas rozmowy nie mnóż kontrargumentów, ale powiedz wprost o swoich uczuciach
• domagaj się konkretnych przykładów dotyczących twojego zachowania, gdyż uogólnienia wzmagają tylko poczucie krzywdy oraz żalu
• jeżeli trudno nawiązać ci porozumienie, spróbuj napisać do rodziców list. Nikt cię wtedy nie wytrąci z równowagi i wyrazisz wszystko, co chcesz

Gwiazdkowe prezentyKiedy pojawiły się gwiazdkowe prezenty?
Zwyczaj umieszczania prezentów pod choinką dotarł do nas z Niemiec. Najpierw przyjął się na dworach szlacheckich i w miastach. Na wsi jeszcze w I połowie XX wieku nie był powszechnie kultywowany. Na ogół dzieci otrzymywały łakocie: suszone owoce, jabłka, pierniki, cukierki. Później też prezenty praktyczne, np. buciki, przybory szkolne. Warto wiedzieć, że w zależności od regionu prezenty przynosił i przynosi dzieciom św. Mikołaj lub Dzieciątko Jezus, lub Gwiazdka, lub Aniołek.

PodłaźniczkaCo to jest podłaźniczka?
Podłaźniczka, podłaźnik lub połaźnik, lub też boże drzewko to nazwa jednej z ozdób świątecznych. Można śmiało powiedzieć, że była to poprzedniczka popularnej dzisiaj choinki. Taką ozdobę wieszano pod sufitem, nad stołem wigilijnym. Mógł to być rozwidlony czubek świerku lub sosny, czy też druciana obręcz owinięta zielonymi gałązkami. Zawieszano na nich ciasteczka domowego wypieku, czerwone jabłka, orzechy, pozłocone nasiona owsa, papierowe wycinanki.

Gwiazda kolędniczaCo to jest chodzenie z gwiazdą?
Zwyczaj noszenia gwiazdy swoimi korzeniami sięga początku XIX wieku. Gwiazda ma symbolizować tę cudowną, która ukazał się na niebie w noc Bożego Narodzenia i wskazała drogę Trzem Królom do stajenki betlejemskiej. Gwiazda kolędnicza jest kolorowa. Może być wykonana z bibuły, papieru, celofanu. Jej dekorację stanowią wycinanki, wyklejanki suszonymi kwiatami i liśćmi. Gwiazdę nosi się na długim kiju, aby była widoczna z daleka.

Co to znaczy „godne święta”?
W tradycji polskiej Boże Narodzenie zawsze było świętem wielkim, które trzeba, czyli godzi się obchodzić godnie, a zatem uroczyście i hucznie jak wesele, które na ziemiach słowiańskich, od najdawniejszych czasów, także zwano godami. Starsi mieszkańcy wsi uważali ponadto, że jest to także dzień zaślubin, czyli godów, dnia i nocy, ciemności i światła.

 

© Copyright 2011 DOCTUS-NET
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie w całości
lub we fragmentach materiałów zawartych na stronie zabronione.