Język polski Język polski Język polski Język polski Język polski

Język polski, gimnazjum

czerwiec 2014

SiM_banner_polskionline_465x100_20150906 Dobre kursy dla dzieci
Przywitaj wiosnę z Pikinini Uciec jak najbliżej

rys-02Znowu nie napisałaś sprawdzianu z polskiego tak jak chciałaś. Zapomniałaś kupić chleb i cała rodzina poszła spać bez kolacji. Nie wyprowadziłaś psa i na dywanie pojawiła się sporej wielkości mokra plama. Takich przykładów możesz podać wiele. Czy jestem nieudacznikiem? To pytanie coraz częściej pojawia się w twojej głowie. Nie daj sobie tego wmówić. Jeszcze nie urodził się człowiek, który nie poniósł nigdy porażki. A stawianie siebie w negatywnym świetle prowadzi do kompleksów. Nie oznacza to jednak, że masz siedzieć z założonymi rękami i usprawiedliwiać wszystkie swoje potknięcia. Jak walczyć z kompleksami?
• Nie musisz na każdym kroku udowadniać swojej wartości.
• Nie podejrzewaj wszystkich o złe zamiary względem twojej osoby.
• Naucz przyjmować się pochwały bez zastrzeżeń. Postaraj się uwierzyć, że zasłużyłaś na komplement i ciesz się nim.
• Jeśli jesteś chwalipiętą, czyli kompleks wyższości nie jest ci obcy, ciesz się własnymi osiągnięciami ale nie umniejszaj zasług innych osób.
• Zamiast punktować swoje słabe strony, wzmacniaj pozytywne cechy własnej osobowości, np. wrażliwość, poczucie humoru, życzliwość.
• Nie analizuj każdego gestu i słowa kierowanego w twoją stronę. Ludzie mają własne problemy i naprawdę nie koncentrują się tylko na tobie.
• Nie musisz w każdej sytuacji radzić się przyjaciółki, bo tak naprawdę nikt nie jest ekspertem w każdej dziedzinie. Zaufaj własnej intuicji.
• Nie lekceważ swoich sukcesów ale pielęgnuj dobre chwile i słowa a stopniowo cię wzmocnią.
• Nie musisz od razu rozprawić się ze swoimi kompleksami. Nawet mały krok w pokonywaniu słabości to już twoje zwycięstwo.

rys-04Profil: biologiczno-chemiczny
Przedmioty brane pod uwagę podczas rekrutacji: najczęściej są to takie przedmioty jak: język polski, matematyka, biologia, chemia
Nauczane przedmioty
rozszerzone: biologia, chemia
uzupełniające: historia i społeczeństwo, konwersatorium z języka obcego nowożytnego, w niektórych liceach jest realizowana matematyka stosowana
Jakie studia?
Klasa biologiczno-chemiczna przygotowująca uczniów przede wszystkim do studiowania na kierunkach medycznych oraz przyrodniczych.

Możesz wybrać kogo chcesz pożrećLeon nie ma w domu spokoju – nowa macocha, nowa siostra i miotający się między nimi ojciec – to nie są warunki dla rozsądnego nastolatka. Dlatego z radością przeprowadza się do babci, która mieszka w jednej z łódzkich kamienic przy Piotrkowskiej. Tam, w mieszkaniu sąsiada, którego kotami ma się opiekować pod nieobecność właściciela – spotyka Miłkę, dziewczynę o dość irytującym sposobie bycia. Tych dwoje indywidualistów i samotników z czasem łączy coraz więcej: upodobania muzyczne, tajemnica despotycznej babki Miłki, niezwykłe postaci i wydarzenia, na jakie natykają się podczas swoich wędrówek po mieście
Nie liczcie jednak na typowe love story. To raczej niezła szarpanina emocjonalna z ciągłym pytaniem w tle: czy warto…? (Dorota Combrzyńska-Nogała „Możesz wybrać kogo chcesz pożreć”, Literatura).

Spider-Man 2Reżyser: Marc Webb
Gatunek: akcja, przygodowy, fantasy
Obsada: Andrew Garfield, Emma Stone, Jamie Foxx
Rok produkcji: 2014
O czym jest film?
Wspaniale jest być Spider-Manem . Dla Petera Parkera nie ma niczego lepszego od kołysania się między wieżowcami, bycia bohaterem i spędzania czasu z Gwen. Jednak za bycie Spider-Manem trzeba zapłacić wysoką cenę: tylko on jest bowiem w stanie ochronić nowojorczyków przed złoczyńcami zagrażającymi miastu. Wraz z pojawieniem się Electro, Peter musi stawić czoła przeciwnikowi dużo potężniejszemu niż on sam. Kiedy do miasta powraca jego stary przyjaciel, Harry Osborn, Peter w końcu zdaje sobie sprawę, że wszyscy jego wrogowie mają ze sobą coś wspólnego.

Jacy są bohaterowie dziecięcych książek?
W literaturze, w filmie, w sztuce bardzo często pojawia się dziecko jako bohater. Ukazane może być w różnych sytuacjach życiowych, zarówno tych radosnych jak i smutnych. Oczywiście nie sposób wymienić wszystkich tego typu postaci, bo ich lista jest długa. A oto kilka z nich, może już trochę zapomnianych, ale niezwykle interesujących i budzących sympatię. Są to bohaterowie pomysłowi, mający poczucie humoru, wrażliwi, przeżywający intrygujące przygody: Pippi Pończoszanka, Ania z Zielonego Wzgórza, Tomek Sawyer, Adaś Cisowski, Kevin McCallister.

Beata OstrowickaKim jest Beata Ostrowicka?
Beata Ostrowicka to współczesna pisarka, autorka książek dla dzieci i młodzieży. W swojej twórczości porusza ważne problemy okresu dojrzewania, np. tolerancji, przyjaźni, pierwszej miłości czy odpowiedzialności.
 
 

WarszawaCo to były Warszawy i Syreny?
Po zakończeniu II wojny światowej w 1945 roku polska motoryzacja była zruinowana. Brakowało samochodów ciężarowych, autobusów, traktorów, nie mówiąc już o samochodach osobowych. W połowie 1948 roku Polska zawarła umowę licencyjną z włoskim koncernem Fiata, w myśl której miała zostać uruchomiona produkcja nowego auta – modelu 1100. Jednak prace te, z przyczyn politycznych, zostały przerwane. W ramach rekompensaty Polska otrzymała radziecką licencje przestarzałego samochodu Pobieda. Pierwsza pobieda-warszawa zjechała z taśmy w Fabryce Samochodów Osobowych na Żeraniu 6 listopada 1951 roku. Polscy inżynierowie musieli jednak zmodernizować cały proces technologiczny. Wyprodukowano kilka modeli tego auta, jak np. sanitarka, kombi taxi. Produkcja tego typu samochodu zakończyła się w 1973 roku.
W FSO w tym samym czasie produkowano też samochody Syrena. Była to wyłącznie polska licencja. Początkowo szkielet auta był drewniany i pokryty dermatoidem. Potem konstrukcja była z blachy. Były różne modele, jak np. 101, 102, 102-S, 103, 103-S. Produkcję zakończono w 1983 roku.
Warto dodać, że w pierwszych latach po wojnie pracowano też nad innymi prototypami samochodów. Popularne były m.in. Fafik, Smyk, Mikrus.

Puszcza BiałowieskaJaka jest Puszcza Białowieska?
W Polsce rośnie jeden z najstarszych w Europie lasów pierwotnych. Jest to Puszcza Białowieska usytuowana na granicy Polski i Białorusi. W puszczy żyją m.in. żubry, rysie, łosie, wilki, jelenie, borsuki a także ptaki drapieżne i rzadkie okazy owadów. Oprócz bogatej fauny i flory można też natknąć się w puszczy na kurhany. Są to prastare groby w kształcie kopca.

rys-03(1)Węglowodany powstają przez zmieszanie węgla z wodą.

O twórczości Mickiewicza dowiadujemy się z życiorysu, który tworzył przez całe życie, a ukończył po śmierci.

Styl klasyczny może być pisarski lub narciarski.

(źródło: „Pegaz na biegunach”)

 

© Copyright 2011 DOCTUS-NET
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie w całości
lub we fragmentach materiałów zawartych na stronie zabronione.