Język polski Język polski Język polski Język polski Język polski

Język polski, gimnazjum

czerwiec 2013

SiM_banner_polskionline_465x100_20150906 Dobre kursy dla dzieci
Przywitaj wiosnę z Pikinini Uciec jak najbliżej

rys-03(1)Każdy chce być lubiany, mieć kolegów i koleżanki, z którymi można iść do kina, na spacer, dzielić się radościami czy troskami. Niektórym łatwo przychodzi zawieranie znajomości, inni zaś mają z tym trudności. Co zrobić, aby zdobyć przyjaciół i utrzymać z nimi dobre relacje?
• staraj się zachować pogodne usposobienie
• nie obarczaj dopiero co poznanej osoby swoimi kłopotami
• uśmiechaj się często, gdyż nikt nie lubi ponuraków
• okazuj innym swoją sympatię, np. powiedz coś miłego na temat wyglądu
• jeśli ktoś potrzebuje twojej pomocy, udziel mu jej. Nie zachowuj się jednak wyniośle, ale wyświadcz przysługę mimochodem
• nie skupiaj się tylko na sobie, ale porozmawiaj o pasjach, zainteresowaniach innej osoby
• w kontaktach z innymi ludźmi zachowuj się autentycznie
• nie udawaj kogoś, kim nie jesteś

BubaKiedy ma się rodziców, dziadka, ukochane dżinsy, martensy i własny pokój, życie wydaje się całkiem znośne i Buba o tym wie. Ale Buba to gracz walczący o najwyższą stawkę, jaką jest rodzinne szczęście. Bo Bubie do szczęścia potrzebne jest zawsze szczęście innych. Taka już jest. Powieść Barbary Kosmowskiej tętni ciepłem i życiem. Jej główna bohaterka jest postacią bardzo pozytywną, niestety – mnóstwo poważnych problemów spada na jej nastoletnią głowę. Z opresji zawsze wychodzi z twarzą i więcej – swoim optymizmem rozwesela także twarze innych! (Barbara Kosmowska „Buba”, Media Rodzina)

OszukaneReżyser: Marcin Solarz
Gatunek: dramat
Rok produkcji: 2013
Obsada: Katarzyna Herman, Artur Żmijewski, Karolina Chapko
O czym jest film?
Przypadkowe spotkanie dwóch bardzo podobnych do siebie nastolatek prowadzi je do odkrycia nieprawdopodobnej pomyłki sprzed lat. Historia sióstr podmienionych w jednym ze szpitali, nagłośniona przez media, wzbudziła ogromne emocje. Wstrząsnęła życiem dwóch rodzin, które od tego momentu nie było już takie samo… Nowe życie odnalezionych po latach sióstr szybko okaże się mieć pozornie słodki smak. Ile warte jest poznanie prawdy? Czy miłość może rozgrzeszyć wszystkie nasze działania? Czy obu rodzinom uda się wyjść zwycięsko z próby, którą zgotował im los?

SzlachciankaJak kształcono dzieci i młodzież szlachecką w XVII wieku?
Dzieci otaczano miłością, ale wychowywano je w dyscyplinie. Musiały być bezwzględnie posłuszne rodzicom lub opiekunom. Za brak posłuszeństwa karano je biciem rózgą lub rzemieniem. Bardzo rzadko dzieci chwalono lub nagradzano. Dziewczynki były kształcone w domu. Uczono je przede wszystkim domowych robótek, haftu, muzyki. Dziewczęta z zamożnych domów uczyły się także pisania i języków obcych. Chłopcy najpierw pobierali naukę w szkołach parafialnych lub w domu, potem uczyli się w kolegium jezuickim lub pijarskim. Tam uczono głównie biegłego posługiwania się łaciną, gdyż ta umiejętność była potrzebna szlachcicowi, aby mógł brać udział w życiu publicznym. Ucznia motywowano do nauki w dość okrutny sposób, np. sadzano w oślej ławce. Młodzi chłopcy zgłębiali także tajniki jazdy konnej, fechtunku, strzelania. W wieku 16-17 lat młody człowiek, w zależności od zasobów finansowych rodziny, udawał się w podróż zagraniczną na dwór magnacki lub królewski, ewentualnie do wojska. Po upływie czasu, jeśli się ożenił, to zajmował się własnym gospodarstwem, jeśli był stanu wolnego, to dbał o majątek ojca.

Robert Watson-WaltKim był Robert Watson-Walt?
Robert Watson-Walt był szkockim fizykiem, żyjącym a latach 892-1973. Jako pierwszy stworzył system zwany radarem, co oznaczało radiowe wykrywanie i ustalanie odległości. Jak działa radar? Urządzenie wysyła fale radiowe, które odbijają się od napotkanych obiektów. Sposób odbicia wskazuje na odległość, prędkość i kierunek obiektu. Ten uczony po raz pierwszy wykorzystał fale radiowe do wykrywania sztormów zagrażających samolotom. W 1935 roku zbudował system radarowy dalekiego zasięgu. System ten miał olbrzymie znaczenie w czasie II wojny światowej, kiedy to rozegrała się słynna „bitwa o Anglię”.

Szlachetny kamieńCo to są kamienie szlachetne?
Minerały stanowią budulec skał. Są to naturalne związki chemiczne, których podstawowym składnikiem jest osiem pierwiastków chemicznych: tlen, krzem, wapń, magnez, potas, glin, żelazo, sód. Jeśli minerały potniemy i wypolerujemy, to otrzymamy kamienie szlachetne, np. ametyst, opal, diament, rubin, szmaragd, z których wytwarza się biżuterię. Wartość kamieni szlachetnych zależy od ich twardości, gęstości, barwy i od tego, w jakim stopniu odbijają światło.

Stadnina na PodoluRzut oka na obraz „Stadnina na Podolu”?
Autorem obrazu jest Juliusz Kossak (1824-1942). Dzieło powstało w 1886 roku. Jest to akwarela na papierze. Obraz znajduje się w Muzeum Narodowym w Krakowie. Jest to przykład sceny rodzajowo-ludowej. Na pierwszym planie został przedstawiony bezkresny step, na którym widać swobodnie pasące się konie i odpoczywających przy ognisku ludzi. Nad zwierzętami i pasterzami rozciąga się szare, zasnute chmurami niebo. W oddali można zauważyć zabudowania, a nieco dalej horyzont, nad którym unosi się mgła. Atmosferę spokoju i harmonii podkreśla kolorystyka, na którą składają się subtelne, zgaszone barwy głównie zieleni i brązu.

Co to znaczy ‘dziesiąta woda po kisielu’?
To powiedzenie oznacza dalekie pokrewieństwo. Kisiel była to ukiszona galareta zrobiona z owsa. Przyrządzając tę potrawę, trzeba było ten owsiany rozczyn płukać nawet dziesięć razy, aż w naczyniu zostawały „popłuczyny po kisielu”.

 

© Copyright 2011 DOCTUS-NET
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie w całości
lub we fragmentach materiałów zawartych na stronie zabronione.