Język polski Język polski Język polski Język polski Język polski

DLA RODZICÓW

luty 2016

SiM_banner_polskionline_465x100_20150906 Dobre kursy dla dzieci
Przywitaj wiosnę z Pikinini Uciec jak najbliżej
 

Zgodnie z przepisami ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych nie można udostępniać materiałów osobom trzecim.

Zapraszam na www.polski-online.pl

Mogę śmiało zaryzykować stwierdzenie, że każda z nas chciałaby, aby jej dziecko było lubiane, miało znajomych, dobrych kolegów i przyjaciół. Robi nam się przykro, kiedy widzimy, że nikt nie garnie się do naszego dziecka na placu zabaw. Nie ma prostej recepty, bo każdy jest inny. Może się i tak zdarzyć, że ponurak będzie miał kolegów, a wesołek będzie czuł się samotny. Spróbujmy wyrobić w dziecku umiejętność dzielenia się z innymi, co nie oznacza, że na placu zabaw, czy w przedszkolu nasze dziecko ma rezygnować z ulubionej zabawki na rzecz kolegi. Jego potrzeby są tak samo ważne jak oczekiwania kolegi. Dobrym pomysłem jest zaproszenie koleżanki czy kolegi naszego dziecka do kina, na spacer, na wycieczkę lub na urodziny. Naucz dziecko współczucia dla innych. Dzieci lubią tych, którzy im nie dokuczają, szanują ich zdanie, nie wyśmiewają się z niepowodzeń.

Bon czy tonJuż od najmłodszych lat warto uczyć dzieci kindersztuby. Jest to staranne wychowanie wyniesione z domu. Jednakże moralizowanie i suche regułki o kulturalnym zachowaniu przekazywane dzieciom mogą odnieść skutek odwrotny od zamierzonego. Warto zatem uczyć dzieci przez podawanie zabawnych przykładów, odwoływanie się do humorystycznych, wziętych z życia codziennego sytuacji.
Taka jest właśnie książka Grzegorza Kasdepke. Jej bohaterami są Kuba i Buba. „Po czym odróżnić Kubę od Buby? Kuba jest spokojny, grzeczny i dobrze wychowany, a Buba – wprost przeciwnie. Aż dziw, że bliźniaki mogą tak bardzo się różnić. I to mimo że na pierwszy rzut oka wyglądają prawie identycznie! Oczywiście Kuba to chłopiec, a Buba dziewczynka – więc tak zupełnie podobni do siebie nie są. A jednak trudno ich czasami rozpoznać. Stąd nigdy nie wiadomo, czy tylko jedno z bliźniaków łobuzuje, czy też może obydwoje”. Autor w żartobliwy, ciekawy sposób pokazuje nam różne sytuacje, poprzez które bohaterowie dowiadują się, jak należy zachować się w określonych okolicznościach, przykładowo – jak poprosić o autograf, dlaczego nie wolno czytać cudzych listów, dlaczego w towarzystwie nie wypada szeptać na ucho, dlaczego nie można spóźniać się na spotkanie, a nawet… jak korzystać z chusteczki higienicznej.
Dzieci w sposób nienudny mogą przyswoić sobie zasady kindersztuby (Grzegorz Kasdepke „Bon czy ton”, Wydawnictwo Literatura 2013).

 

© Copyright 2011 DOCTUS-NET
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie w całości
lub we fragmentach materiałów zawartych na stronie zabronione.